REKLAMA

Fe[26] to niesamowicie trudna wariacja na temat 2048

Wariacji i klonów gry 2048 widzieliśmy już ogromną liczbę. Większość z nich, niestety, polegała na zwykłym zastąpieniu kafelków z potęgami dwójki jakimiś obrazkami. Nie było to zbyt odkrywcze. Większość z tych wersji nie wprowadzała żadnych zmian w mechanice rozgrywki – jeśli mieliśmy dwie takie same rzeczy na kafelkach obok siebie, zmieniały się w trzecią. Czynność powtórzyć.

24.04.2014 10.44
Fe to niesamowicie trudna wariacja na temat 2048
REKLAMA

Dwóch pracowników naukowych Rensselaer Polytechnic Institute – Dimitar Dimitrov oraz Kevin O’Connor, stworzyli wersję tej gry opartą na fuzji pierwiastków i izotopów – począwszy od wodoru (liczba atomowa 1), a skończywszy na żelazie (liczba atomowa 26). Odzwierciedla to drogę jaką przeszły pierwiastki we Wszechświecie – który na początku wypełniony był głównie wodorem. Celem naszej gry jest żelazo – nie tylko dlatego, żeby gra w ogóle była możliwa do skończenia, ale i dlatego że wytwarzanie tego pierwiastka w jądrze jest jednym z ostatnich etapów życia masywnej gwiazdy.

REKLAMA
screenshot2

Tym razem łączymy kafelki w sposób, który odpowiada fuzji prawdziwych pierwiastków zachodzących we wnętrzu gwiazd.

  • Dwa atomy wodoru dają deuter.
  • Deuter z kolejnym atomem wodoru daje zaś Hel-3 (zauważcie, że w odróżnieniu od zwykłych kopii gry 2048 możemy tu łączyć nie tylko dwa takie same kafelki).
  • Dwa atomy Hel-3 i Hel-3 daje Hel-4. Hel-3 i Hel-4 daje beryl…

To jednak nie wszystko. Jeżeli powstały pierwiastek lub izotop jest nietrwały, ulega rozpadowi po pewnej liczbie kolejek – musimy się więc spieszyć aby go użyć – bo Beryl-7 rozpadnie się nam do Hel-4, a izotop żelaza-52 (52Fe) stanie się 48Cr czyli izotopem chromu 48.

Gra przypomina mi swoimi założeniami stareńką grę z lat 90-tych o nazwie Atomix, w której składaliśmy z pierwiastków związki chemiczne, poruszając się w dość podobny sposób w labiryncie.

157881-atomix-atari-st-screenshot-almost-done-set-so-that-the-final
REKLAMA

Zwariowane? Tak. Ale oparte na rzetelnej wiedzy fizycznej. Zapraszam więc do zabawy w fuzję jądrową we wnętrzu gwiazdy. W grę można zagrać tutaj. Szczególnie zachęcam do tego te osoby, którym skończenie 2048 poszło jak z płatka - być może w tej grze znajdą dla siebie odpowiednie wyzwanie!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA