REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak przyjemnie oglądać transmisje sportowe on-line – poradnik dla internetowych kibiców

Jakość strumieni wideo zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy rady i rozwiązania, jak zapewnić optymalne warunki do przyjemnego oglądania zmagań olimpijskich i innych za pośrednictwem komputera.

28.03.2014
10:48
Jak przyjemnie oglądać transmisje sportowe on-line – poradnik dla internetowych kibiców
REKLAMA

Wielu polskich fanów sportów zimowych w napięciu śledzi dokonania naszej reprezentacji na igrzyskach w Soczi. Tym, którzy nie mogli się tam wybrać, pozostaje możliwość oglądania zawodów przez Internet. Podobnie sportowe wieczory spędzą ci, którzy czekają na rozpoczęcie kolejki ekstraklasy i nadchodzących mistrzostw gry w piłkę halową. Na deser serwisy streamingowe udostępnią relacje z mundialu w Brazylii.

REKLAMA

Z transmisjami mają też do czynienia na co dzień nie tylko fani sportu, ale również miłośnicy filmów i seriali, jak również maniacy gier komputerowych. W Polsce kilka milionów internautów odtwarza materiały wideo w sieci, 80 % z nich regularnie korzysta z tej funkcji. Jak wynika z badań, mężczyźni częściej niż kobiety streamują, jednak różnice między płciami są nieznaczne. Przedstawiamy kilka porad jak zapewnić sobie jak najlepszą jakość transmisji.

1. Odciążyć komputer, nadać priorytet QoS i przyspieszyć transmisję

 

amd1

Zwykle im starszej generacji komputer, na którym oglądamy transmisję, tym gorsza jest jej jakość. Dlatego to w szczególności przy wiekowym sprzęcie kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, czy podczas oglądania nie mamy otwartych innych aplikacji, które zaburzają nam odbiór i powodują spowolnienia, przycięcia lub wydłużają czas oczekiwania na rozpoczęcie odtwarzania. Przeszkodą mogą być programy typu firewall lub inne zabezpieczenia służące do filtrowania komunikacji sieciowej. Jeśli stwarzają one problem, to należy dodać czasowe wyjątki dla wybranych serwisów streamingowych upewniając się wcześniej, że są one godny zaufania. Jeśli wykorzystywany jest router z funkcją QoS (Quality of Service), to warto skorzystać z tej funkcji logując się do jego panelu sterowania i wybierając jedno z predefiniowanych ustawień nadających priorytet sygnałowi wideo.

Niektórzy producenci procesorów chcąc ułatwić nam uzyskanie optymalnych warunków do bezproblemowej transmisji on-line nawet na wolniejszym sprzęcie i przy łączu o niskiej przepustowości wprowadzają różnego rodzaju udogodnienia. Przykładem takiego rozwiązania jest technologia AMD Quick Stream, która sprawia, że sygnałowi wideo zostaje nadany wysoki priorytet, a bufor wideo zapełniany jest szybciej. Technologia ta zapewnia w ten sposób szybką i płynną transmisje strumieniową i jest dostępna we wszystkich systemach wykorzystujących procesory APU Serii A i E firmy AMD, również te najtańsze.

2. Dostosować jakość transmisji do łącza i ekranu

Na zmianę parametrów łącza tuż przed rozpoczęciem meczu, zjazdów czy jazdy figurowej na lodzie może być już za późno. Dlatego warto wiedzieć, na jaką jakość transmisji można liczyć z aktualnym pakietem dostawcy Internetu. Do płynnego oglądania wideo w jakości SD potrzebna jest przepustowość na poziomie 512 kb/s, jednak dziś małej liczbie osób to wystarcza, a standardy łącz są zwykle znacznie wyższe. Do transmisji w HD, tj. 720p potrzebne jest już pasmo o szerokości minimum 4 mb/s. Dostęp bazujący na technologiach radiowych powinien mieć ten próg nawet nieco wyżej z uwagi na występujące w eterze zakłócenia oraz spadki transferu w momencie zwiększonego natężenia ruchu. 8 mb/s będą wystarczające do oglądania wideo w Full HD, czyli 1080p.

Szczegółowość obrazu jest tu na tyle wysoka, że korzyści ze skorzystania z telewizora lub innego, dużego ekranu wysokiej rozdzielczości będą wyraźnie odczuwalne. Warto przy tym pamiętać, że większość współczesnych, popularnych laptopów dysponuje ekranami wyłącznie HD Ready, a zatem, jeśli to właśnie na nich sygnał ma być odtwarzany, nie ma potrzeby przestawiać jakości na wartość wyższą niż 720p. Różnicy względem wyższych ustawień nie będzie widać, natomiast obciążenie systemu i łącza będzie niewspółmiernie wyższe.

3. Korzystać tylko z renomowanych serwisów i poprawić jakość wideo

amd2

Sprawa oczywista. Wybierajmy tylko sprawdzone i renomowane serwisy streamingowe. Szczególnie jeśli decydujemy się na opcję wyjątków w firewall’ach. Dzięki temu szansa na pobranie niechcianego oprogramowania znacznie spada, a jednocześnie jakość transmisji powinna być najlepsza. W sytuacji, gdy ta jakość wciąż jest za niska, to z pomocą przychodzą nowe technologie we współczesnych komputerach. Wideo z kamery umieszczonej na kasku pędzącego narciarza zawsze będzie pełne drżenia i wstrząsów, które w czasie rzeczywistym może ustabilizować np. rozwiązanie AMD Steady Video.

Z kolei kolory i kontrast transmisji, które zwykle pozostawiają sporo do życzenia przy złej pogodzie lub w trakcie, gdy obraz wypełniają pełne śniegu przestrzenie, można łatwo wzbogacić dzięki funkcji AMD Perfect Picture HD. Oba rozwiązania są dodawane całkowicie bezpłatnie do komputerów i laptopów z procesorami APU Serii A i E firmy AMD. Nie ma tutaj konieczności posiadania żadnego dodatkowego oprogramowania, ponieważ funkcje te są zaszyte w sterownikach systemu.

4. Używać sprawdzonych aplikacji i rozgościć się przed dużym ekranem

Podczas streamingu dane są kompresowane, a następnie za pomocą akceleracji sprzętowej komputera oraz odpowiednio oprogramowania dekompresowane, żeby wyświetlić go w jak najlepszej jakości. Dzięki takiej metodzie transmisji ilość danych jest ograniczona do minimum, lecz wymaga ona korzystania z nowoczesnych aplikacji, takich jak te, które proponuje nam w ramach swoich pakietów system Windows (Windows Media Player). Do dyspozycji użytkownika są też darmowe programy takie jak VLC, który jest ceniony przez internautów za brak konieczności instalowania dodatkowych, zwiększających obciążenie sprzętu kodeków, których inne aplikacje zwykle potrzebują.

REKLAMA

Jeśli monitor komputera nie jest największych rozmiarów lub po prostu wygodniej jest nam oglądać filmy gdzie indziej, możemy bez problemu „przenieść” obraz na większy ekran, np. telewizor lub inny sprzęt podłączony lub wyposażony w wyświetlacz, taki jak konsole do gier czy tablet. Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie oczywiście kabel HDMI lub DisplayPort, którym łączymy dwa urządzenia. Jednakże dziś coraz częściej można zrezygnować z kolejnych przewodów i przesłać sygnał wideo z komputera bezprzewodowo, przez WiFi. Takie możliwości zapewniają technologie AMD Screen Mirror oraz AMD Wireless Display, w które wyposażone są systemy z procesorami AMD Serii A. Obie funkcje działają niezależnie od natężenia ruchu i szybkości transferu w sieci.

 Zdjęcie soccer ball in goal pochodzi z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA