Foto  / News

Snapdragon 805 to nie tylko wyższa wydajność, ale też mnóstwo ciekawych nowości w fotografii mobilnej

Na targach CES 2014 Qualcomm zaprezentuje układ Snapdragon 805, następcę Snapdragona 800, znanego z topowych obecnie smartfonów. Tuż przed targami odbywającymi się w Las Vegas Qualcomm podsyca atmosferę prezentując kilka nowości, jakie wprowadzi układ. A te wyglądają świetnie, zwłaszcza w oczach fotografów mobilnych.

O parametrach i nowościach, jakie wprowadza Qualcomm Snapdragon 805 z pewnością przeczytacie na Spider’s Web w najbliższych dniach, po oficjalnej premierze układu. Jednak już teraz Qualcomm zaprezentował serię filmów, w których pokazuje możliwości nowego Snapdragona. Co ciekawe, filmy skupiają się na nowościach związanych z rejestrowaniem zdjęć i filmów przy pomocy urządzeń mobilnych.

OptiZoom

Pierwszą nowością jest technologia OptiZoom, która sprawdzi się przy wideorozmowach i przy nagrywaniu filmów. Urządzenia wyposażone w kamerkę i w procesor Snapdragon 805 będą mogły śledzić obiekt w kadrze. Po wybraniu obiektu aparat utrzyma jego proporcje w kadrze dzięki wykorzystaniu zooma. W praktyce, jeśli obiekt oddali się od kamerki, automatycznie przybliży ona obraz, aby proporcje w kadrze były niezmienne. Widzę tu dużo możliwości przy wideorozmowach, w tym konferencjach prowadzonych na odległość.

Action Shot

Technologia Action Shot z funkcją „Touch to track” wprowadzi do urządzeń mobilnych opcję śledzenia obiektu. Po wybraniu obiektu autofocus aparatu będzie go śledził, nawet jeżeli obiekt będzie się poruszał (zarówno na boki, jak i w przód i tył). Ostrość będzie podążałą za obiektem automatycznie. Śledzenie ostrości w 3D jest dobrze znane już od kilku lat wszystkim posiadaczom lustrzanek i bezlusterkowców, jednak tym razem ta funkcja zagości także na urządzeniach mobilnych.

Dodatkową opcją jest natomiast naniesienie na zdjęcie wirtualnej linii. Jeżeli wybrany wcześniej obiekt ją przekroczy, aparat automatycznie zacznie nagrywanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że nie włączymy nagrywania zbyt późno. Z drugiej strony, nie musimy go włączać wcześniej i czekać, aż wydarzy się akcja. Pozwoli to robić lepsze filmy wideo, w których nie będzie dłużyzn.

Chroma Flash

Chroma Flash jest z kolei nowością fotograficzną. Technologia ta ma umożliwić wykonywanie dużo lepszych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Jak powszechnie wiadomo, lampy błyskowe smartfonów nie są najlepsze, nawet jeżeli są to wydajne lampy ksenonowe. Flasha nie można odgiąć i odbić go od sufitu, zatem nie mamy praktycznie żadnej kontroli nad światłem. W efekcie na zdjęciach z flashem bardzo często mamy niechciane odbłyski i przepały. Dzięki Chroma Flash aparat będzie wykonywał dwa zdjęcia, krótko po sobie, jedno z flashem, drugie bez. Dzięki inteligentnemu mieszaniu dwóch warstw ma być możliwe uzyskanie jasnego zdjęcia beż niepożądanych odbić. Brzmi to świetnie.

Ultra Sound NotePad

Ostatnia nowość nie jest ściśle związana z fotografią, ale jest równie imponująca. Snadragon 805 wprowadzi zupełnie nowe podejście do używania cyfrowego rysika. Rysowanie piórkiem po ekranie jest znane doskonale od lat, ale co powiecie o powstawaniu rysunków na ekranie, kiedy rysujemy po zwykłej kartce? Dzięki temu otrzymujemy w locie cyfrową kopię papierowych notatek. Wygląda to rewelacyjnie, choć ciekaw jestem na ile precyzyjny będzie taki system.

Nowości od Qualcomma są bardzo potrzebne w fotografii mobilnej. Dobrze, że producent nie skupia się tylko na podwyższaniu (i tak już imponujących) cyferek, ale stara się także wdrażać nowe pomysły na poziomie algorytmów i kodu. Uważam, że rozwiązania software’owe są przyszłością fotografii mobilnej i cieszy mnie fakt, że coraz więcej producentów uważa tak samo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst