REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oto nowy Snapdragon 805 - Qualcomm stawia na 4K, wysoką wydajność i energooszczędność

Qualcomm zaprezentował dziś kilka nowości, które uczynią nasze urządzenia mobilne jeszcze lepszymi. Najważniejszym zaprezentowanym podzespołem jest procesor Snapdragon 805, który choć oznaczaniem niewiele różni się od obecnie najszybszego układu w ofercie, to przynosi całkiem duże zmiany.

20.11.2013
21:43
Oto nowy Snapdragon 805 – Qualcomm stawia na 4K, wysoką wydajność i energooszczędność
REKLAMA

Nowy procesor ma zapewnić o 40% większą wydajność graficzną oraz zapewnić wsparcie dla odtwarzania materiału wideo w rozdzielczości 4K. Oczywiście układ ten nie jest jeszcze dostępny na rynku, a jego produkcja rozpocznie się dopiero w połowie przyszłego roku. O nowym procesorze wiemy, że będzie wyposażony w cztery nowe rdzenie Krait 450 o częstotliwości taktowania zegara równej 2,5 GHz.

REKLAMA

Ponadto będzie on mógł współpracować z pamięcią o maksymalnej przepustowości równej 25,6 GB/s. Za jakość aplikacji 3D będzie przede wszystkim odpowiadał wbudowany układ Adreno 420, który oferuje sprzętowe wsparcie dla teselacji i obliczeń geomterii.

Według Qualcomma procesor ten cechuje się nie tylko bardzo dużą wydajnością, ale też ogromną energooszczędnością.

Kolejną nowością jest zintegrowanie z Snapdragonem 805 nowego modemu Qualcomm Gobi MDM9x25 lub MFM9x35. Chipset MSM9x25 został zaprezentowany w lutym bieżącego roku i jest pierwszym rozwiązaniem wbudowanym, który obsługuje LTE kategorii 4 i 6. Nowy chipset obsługuje też WiFi w standardzie 802.11ac. Wszystko dzięki dwuzakresowemu układowi Qualcomm VIVE. Qualcomm chwali się, że zastosowanie tych technologii umożliwi przesyłanie dużych ilości danych, na przykład strumieniowanie filmu w rozdzielczości 4K.

Oprócz prędkości WiFi poprawił się też zasięg Bluetooth przy minimalnym wpływie na czas pracy akumulatorze.

Snapdragon-800-2

Układ ten jest pierwszym tego typu chipem stworzonym w procesie technologicznym 20 nm, obsługuje wszystkie znajdujące się na świecie częstotliwości LTE, przełączanie się w locie między trybami TDD i FDD. Oczywiście obsługuje on też technologię Envelope Tracking, która znacznie zmniejsza ilość pobieranego przez modem prądu i wydłuża czas pracy urządzenia mobilnego na akumulatorze. 

Qualcomm nieprzypadkowo zapowiedział procesor Snapdragon 805 właśnie teraz.

REKLAMA

Po prostu dwa tygodnie temu swoje przyszłoroczne układy zapowiedziała też konkurencja. Podczas AMD Developer Summit amerykański producent pochwalił się nowymi układami Mullins oraz Beema, z kolei Intel odpowiedział na to publikując pierwsze slajdy dotyczące układów Cherry Trail.

Jak widać, wszyscy główni dostawcy procesorów (pomijam tu firmy korzystające z gotowych rdzeni Cortex) chcą już teraz przekonać nas, że to właśnie ich rozwiązanie będzie najlepsze. Jak będzie w rzeczywistości? Jest to wręcz niemożliwe do przewidzenia. By to określić, musimy poczekać do połowy przyszłego roku. Bo właśnie wtedy zostaną zaprezentowane rozwiązania wszystkich trzech firm.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA