REKLAMA

Intel stworzył konkurenta dla Raspberry Pi. Specyfikacja jest mocna, ale chyba ktoś przesadził z ceną

Zapewne znacie miniaturowy komputer Raspberry Pi, który kosztuje około 35 dolarów. Jeśli macie ochotę na podobny, ale bardziej wydajny sprzęt, powinniście zainteresować się podobną propozycją Intela o nazwie Minnowboard. Musicie tylko przygotować się na znacznie większy wydatek niż w przypadku ­­­­­­­­­­­­­malinowego komputera.

06.08.2013 15.45
intel
REKLAMA

Propozycja Intela wydaje się być ciekawa, choć na 100% produkt ten nie zdobędzie takiej sławy jak wspomniany już Raspberry Pi. Opisywany tu komputer to tak naprawdę płyta główna pozbawiona obudowy i działająca pod kontrolą system Angstrom Linux.

REKLAMA

Jeśli chodzi o zastosowane podzespoły, to sercem komputera jest wykonany w 45-nanometrowym wymiarze technologicznym procesor Intel Atom E640. Został on wyposażony tylko w jeden rdzeń, a częstotliwość taktowania jego zegara wynosi 1 GHz. Oprócz tego jednostka ta będzie mogła obsługiwać dwa wątki dzięki technice Hyper Threading, będzie też wyposażona w funkcję wirtualizacji. Inne zastosowane podzespoły to 1 GB pamięci DDR2 RAM i 4 MB pamięci flash. Komputer wspiera USB, karty microSD oraz łączność Ethernet 10/100/1000, wszystko na kwadratowej płytce o  wymiarach 10x10 cm.

minnowboard

Płytę główną można wzbogacić o dodatkowe funkcje, takie jak łączność bezprzewodowa za pomocą dodatkowych modułów. Intel uczynił też Minnowboard kompatybilnym z projektem Yocto, który pozwala szybko wdrażać systemy linuksowe na swoje platformy. Intel chwali się również, że największą zaletą jego komputera jest zastosowanie interfejsu PCI-Express, który pozwala na użycie pełni wydajności dysków twardych i łącza ethernetowego.

Bardzo dużą wadą Minnowboarda jest jego cena, która wynosi aż 199 dolarów, czyli niemal 6 razy więcej niż za malinowy komputer. Dlatego nie wróżę temu rozwiązaniu zbyt dużej sprzedaży. Sam za takie pieniądze wolałbym kupić właśnie Raspberry Pi lub zakupić za 250 zł znacznie wydajniejszy i nieco większą płytę w rozmiarze ITX (17x17 cm) ze zintegrowanym dwurdzeniowym procesorem AMD Brazos.

Minusem tego rozwiązania jest konieczność dokupienia zasilacza i pamięci RAM, ale nawet jeśli dołożymy do tego koszt estetycznej obudowy i prostego dysku twardego, to koszt takiego rozwiązania będzie mniejszy niż w przypadku rozwiązania Intela, który w Polsce zapewne będzie kosztował ponad 800 zł. Gdy z kolei komuś chodzi o oszczędność energii, bo chce zrobić z niego domowy serwer, niech po prostu kupi miniaturowy komputer z procesorem ARM.

REKLAMA

Naprawdę ciężko mi uwierzyć w to, że Minnowboard się dobrze sprzeda.

Zdjęcie Detail of a computer mainboard pochodzi z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA