REKLAMA

Nie tylko Grupa O2. Jest 5 ofert na kupno Wirtualnej Polski

Wirtualna Polska jest na sprzedaż - to wiemy od dawna. Przejęciem drugiego co do wielkości portalu w Polsce zainteresowany jest gracz nr 5 - Grupa O2 - to wiemy od niedawna. Dzisiaj wiemy jeszcze więcej - ofert na przejęcie Wirtualnej Polski jest aż 5. Właśnie zostały złożone.

02.07.2013 06.59
Nie tylko Grupa O2. Jest 5 ofert na kupno Wirtualnej Polski
REKLAMA

Proces sprzedaży WP trwa i wydaje się, że jeszcze potrwa, bo zainteresowanych graczy jest więcej niż wcześniej się wydawało. Pod koniec maja pisaliśmy, że Grupa O2 wyraziła zainteresowanie przejęciem portalu należącego do Orange i oba podmioty podpisały klauzulę NDA, która prawnie zmuszała obie strony do milczenia na temat rozmów. Dziś wiemy, że takich klauzuli NDA podpisano więcej - aż 5. Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" w ostatnich dniach wpłynęło 5 pierwszych, tzw. niewiążących ofert. Wśród nich są zagraniczni gracze. Jacy? Tego niestety nie wiemy. Wiemy natomiast, że jest wśród nich fundusz, który reprezentuje O2.

REKLAMA

Co dalej? Teraz właściciele Orange będą przeglądali oferty, a następnie wybiorą zapewne dwóch oferentów, których dopuszczą do tzw. due-dilligence, czyli gruntownego wglądu w wyniki finansowe Wirtualnej Polski. Następnie będą oczekiwali finalnych, wiążących ofert. Cały proces powinien potrwać jeszcze kilka miesięcy. Wirtualna Polska powinna mieć nowego właściciela do końca tego roku.

Grupa O2 wciąż uważana jest za faworyta do przejęcia WP.pl, przy czym tutaj plan jest nieco bardziej skomplikowany. Jak wiemy, w zeszłym roku O2 bezskutecznie próbowało wejść na giełdę. Po tym fiasku jest pewne, że O2 na giełdę w takiej formie jak poprzednio nie wejdzie. Inwestorzy nie ufają spółkom, którym nie udało się wejść na giełdę za pierwszym razem.

REKLAMA

W co więc gra O2?

W grze jest fundusz, który ma w dużej części sfinansować przejęcie Wirtualnej Polski przez Grupę O2. Przy utracie częściowej niezależności, O2 stałoby się właścicielem WP, jednak to tylko część planu. Nowy, połączony podmiot miałby znacznie łatwiej zadebiutować na giełdzie jako nowy gracz, nie do końca kojarzony z O2. W ten sposób zarobiliby wszyscy - Orange na sprzedaży WP, fundusz na wejściu nowego podmiotu na giełdę, no i właściciele O2, którzy - jak się wydaje - próbują o ile nie wyjść z biznesu, to przynajmniej spieniężyć znaczną jego część.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA