REKLAMA

Mac Pro 2013 - Apple, lepiej późno niż wcale

Mac Pro to komputer dla profesjonalistów, marzenie każdego fana Apple, który komputer wykorzystuje do poważnej pracy. Do niedawna było to marzenie niespełnione, gdyż Apple konsekwentnie przez trzy lata nie ulepszało Maka Pro, przez co zamiast nowoczesnego komputera zaczął on bardziej przypominać eksponat z muzeum techniki. To jest jednak już przeszłość, gdyż firma z Cupertino właśnie ogłosiła, że zamierza odświeżyć swój flagowy komputer stacjonarny.

11.06.2013 08.42
Mac Pro 2013 – Apple, lepiej późno niż wcale
REKLAMA
macpro 2
REKLAMA

Nowa maszyna ma trafić do sklepów w drugiej połowie tego roku, jednak już teraz wiemy o niej całkiem dużo. Pierwszy jej ważny element to charakterystyczna czarna obudowa w kształcie tuby. Oprócz jej wyglądu zaskakujące są też również jej wymiary. Okazuje się bowiem, że nowy Mac Pro jest aż osiem razy mniejszy od swojego poprzednika. Jego wysokość to zaledwie 25,1 cm, zaś szerokość 16,8 cm. Teraz okazuje się, że mocarny komputer może być tylko trochę większy od zwyczajnej konstrukcji HTPC.

macpro procesor

Co znajdziemy w jej środku. Znajduje się tam dwunastordzeniowy procesor Xeon, dwie karty graficzne AMD Fire Pro z 6 GB dedykowanej pamięci RAM w każdej, czterokanałową pamięć ECC DDR3-1866 oraz dyski SSD działające na magistrali PCI-Express. Więcej szczegółów niestety nie znamy, zapewne zostaną ujawnione dopiero za kilka miesięcy.

macpro pamiec

Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem jest znajdujący się w centralnej części obudowy rdzeń cieplny, który jest ogromnym radiatorem, z którego korzystają wszystkie znajdujące się w komputerze podzespoły. Plusem zastosowania takiego rozwiązania jest to, że różne podzespoły mogą korzystać z całej jego powierzchni, co jest niespotykane w standardowych komputerach. Przykładowo, jeśli procesor działa szybko i się grzeje, ale podobnej pracy nie wykonują karty graficzne, procesor może korzystać z pełnych możliwości radiatora, a nie tylko ze swojego kawałka.

macpro grafika

Taka budowa radiatora pozwala też na zastosowanie dużego wentylatora na górze komputera. Czemu rozwiązanie to jest dobre? Po pierwsze, ciepłe powietrze naturalnie unosi się do góry, a komputer ma kształt tuby, więc zastosowany wentylator pozwoli nie tylko na wywiewanie gorącego gazu, ale zasysanie zimniejszego z dolnej części komputera. To idealny przykład cyrkulacji powietrza.

macpro dysk

Jeśli chodzi o tylną część komputera, to znajdziemy tu gniazdo zasilania, przycisk włączania, port HDMI 1.4, dwa gniazda RJ-45, sześć portów Thunderbolt 2, cztery porty USB 3.0, gniazdo głośników oraz słuchawkowe. Jeśli chodzi o standardy łączności bezprzewodowej, to nowy komputer Apple obsługuje WiFi 802.11ac, znacznie szybszy niż obecnie używany 802.11n oraz Bluetooth 4.0.

macpro 5
REKLAMA

Czy Mac Pro okaże się hitem? Ze względu na jego zastosowanie i wysoką cenę, nie kupią go zwykli użytkownicy, a nieliczni profesjonaliści. Niemniej jednak dobrze się stało, że produkt ten ponownie pojawił się w portfolio Apple. Firma z Cupertino daje w ten sposób do zrozumienia, że mimo iż najważniejszy jest dla niej konsument, nie zapomniała też o profesjonalistach, którzy przez lata, do premiery iPoda, byli podstawowymi odbiorcami tworzonych przez nich produktów.

macpro 3
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA