REKLAMA

Ładowanie smartfona w 20 sekund? Dzięki tej 18-latce staje się możliwe

Ile czasu ładujecie swój smartfon? Zapewne kilka godzin. Wynalazek 18-letniej licealistki z Kaliforni może sprawić, że czas ten skróci się do niecałej minuty, konkretnie 20-30 sekund. Wynalazek ten został wyróżniony przez członków Fundacji Młodych Naukowców Intela nagrodą wynoszącą 50 000 dolarów.

20.05.2013 18.08
Ładowanie smartfona w 20 sekund? Dzięki tej 18-latce staje się możliwe
REKLAMA

Eesha Khare, bo tak nazywa się młoda kobieta-wynalazca stworzyła mały podzespół mogący mieścić się w akumulatorze smartfonu lub tabletu. Zastosowała w nim superkondensator. Superkondensator w klasyfikacji można umieścić pomiędzy tradycyjnymi kondensatorami a akumulatorami, ponieważ łączy on cechy każdego z tych elementów. Podobnie jak akumulator potrafi gromadzić ogromne ilości energii (jednak w dalszym ciągu o rząd niższe) i podobnie do tradycyjnych kondensatorów może w szybki sposób (ze względu na małą wartość oporu wewnętrznego) pobierać i oddawać spore wartości mocy (o wiele większe niż kondensatory). Jest to dosyć łatwe wyjście i aż dziwne jest, że nikt wcześniej na nie wpadł.

REKLAMA

Co więcej dzięki temu smartfon będzie można naładować ponad 10 000 razy. Z kolei tradycyjny akumulator wytrzymuje tylko 1000 cyklów ładowania. Eesha Khare powiedziała, że jej wynalazek był używany do zasilania diody LED, jednak ma nadzieję, że będzie stosowany w urządzeniach mobilnych. Co więcej, młoda uczennica widzi zastosowanie swojego wynalazku także w fabrykach, ubraniach oraz zwijanych wyświetlaczach, gdyż ten jest elastyczny. Pod wieloma względami przewyższa on akumulatory.

superkondensator

Jednak nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie. W końcu w marcu dwóch badaczy z Uniwersytetu w Kaliforni stworzyło akumulator zrobiony z grafenu, który można umieścić w smartfonie i naładować w 5 sekund.  Z kolei naładowanie MacBooka trwaloby 30 sekund, a elektrycznego samochodu czas potrzebny na zalanie jego baku do pełna. Tak wykonane akumulatory są nie tylko wydajne, ale też biodegradowalne.

REKLAMA

Nie tylko procesory, ekrany i układy graficzne cały czas się rozwijają. Jest to wyjątkowo ważne w kontekście nowych, coraz cieńszych smartfonów i tabletów oraz nadchodzących zegarków i okularów, które będą miały na umieszczenie akumulatora jeszcze mniej miejsca niż obecne urządzenia mobilne.

Źródło: NBC News

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA