REKLAMA

Mam niewygodną klawiaturę, ale działa i jest ładna, więc nie kupię nowej

Pracując z komputerem dużo więcej uwagi oraz miejsca poświęcamy wydajności procesorów, stabilności działania danego systemu operacyjnego i zapominamy często przy tym o ergonomii pracy przy komputerze, na który składa się odpowiedni dobór biurka, klawiatury, myszki czy ustawienia krzesła. To spory błąd, bo wcześniej czy później takie zaniedbania boleśnie odczujemy.

07.05.2013 11.56
Mam niewygodną klawiaturę, ale działa i jest ładna, więc nie kupię nowej
REKLAMA
REKLAMA

Na zlecenie Microsoftu przeprowadzono badanie na grupie 936 internatów na temat tego, w jaki sposób korzystamy z urządzeń elektronicznych. Badanie „Bądź ergo-pozytywny” pokazuje również jak dbamy o komfort naszej pracy. Nikogo już nie dziwi, że najbardziej popularnym rodzajem komputera jest laptop. Co ciekawe komputery stacjonarne wciąż są popularne i znacznie częściej spotkamy je w miejscu naszej pracy. Tablety to wciąż urządzenia służące do rozrywki w życiu prywatnym, a nie do pracy.

Każdego dnia najwięcej osób spędza od 3 do 5 godzin przed komputerem lub tabletem. Niewiele mniej osób deklaruje spędzanie od 1 do 2 godzin przed ekranem urządzenia. Spędzamy niemało czasu na czytaniu treści w internecie, komunikowaniu się z innymi osobami oraz tworzeniu dokumentów. Nie można jednak zapominać również o korzystaniu z mediów społecznościowych.

ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska
ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_02

Jak się okazuje poziom wykształcenia oraz czas spędzany przed komputerem przekłada się na wiedzę na temat tego, jak pracować przy nim w ergonomiczny sposób. Największy wpływ na wygodę pracy według badanych ma prawidłowe ustawienie krzesła, ekranu oraz wysokości stołu biurka. Budowa myszki czy kształt klawiatury ma duży wpływ na zdrowy tryb pracy przy komputerze dla niewielu osób.

ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_03
ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_04

Piękno wpływa na komfort pracy?

Najwięcej osób zwraca uwagę na odczuwanie zmęczenia oczu podczas korzystania z komputera. Ponad połowa osób skarży się na ból pleców, niewiele mniej osób ból szyi. Co czwarta osoba uskarża się na ból nadgarstka. Jednakże 70% osób uważa, że na komfort pracy z wykorzystaniem klawiatury wpływa jej funkcjonalność, następnie dopasowanie do dłoni oraz materiał, z którego została wykonana. Dla aż 25% osób na komfort pracy wpływa ładny wygląd klawiatury. Oczywiście obcowanie z pięknymi przedmiotami może człowiekowi sprawiać przyjemność, jednak co do faktu, by ładny wygląd klawiatury wpływał na komfort pracy mam spore wątpliwości. Nawet najpiękniejszy przedmiot nie uśmierzy bólu naszego ciała.

ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_05

Jak często zmieniamy klawiaturę na nową? Okazuje się, że niezbyt często, bo niemal co czwarty badany wskazuje, że czyni to nie częściej niż co 3 lata. Powodem zmiany nie jest chęć poprawy komfortu pracy z jej wykorzystaniem, co deklaruje tylko 5% badanych, a najczęstszym powodem jest jej usterka lub zużycie. Zatem raczej nie czynimy wiele dla poprawy swojego komfortu pracy przy komputerze, przynajmniej w kwestii częstego zakupu nowej klawiatury, która miałaby uchronić nas od bólu nadgarstka.

ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_06
ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_07

Jednak nie jest tak źle, jakby mogło się wydawać, bo przy wyborze klawiatury, w którą uderzamy setki razy każdego dnia bierzemy pod uwagę takie rzeczy jak jej budowa, funkcje, cena, wygląd. Stosunkowo niewielką uwagę przykładamy do marki producenta. Również w przypadku wyboru myszy komputerowej główną wagę przykładamy do jej budowy, następnie do tego, czy jest bezprzewodowa, później zwracamy uwagę na cenę oraz wzornictwo i wykonanie. Także w tym przypadku to, jaki jest producent sprzętu nie ma dla klientów wielkiego znaczenia.

ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_08
REKLAMA
ergonomia-pracy-przy-komputerze-klawiatura-mysz-laptop-tablet-microsoft-polska_09

Jak widać każdy szuka czegoś innego przy wyborze klawiatury i myszy, z której korzysta każdego dnia. Jednak obserwując zachowania innych użytkowników komputerów mało uwagi przykładamy do odpowiedniej postawy przy komputerze, czy do doboru odpowiednich akcesoriów. Kiedyś taka postawa się na nas samych zemści, bo o ile jeszcze nie odczuwamy skutków w postaci bólu nadgarstka czy też karku, to w pewnym momencie może być już zbyt późno, by obyć się bez zabiegu chirurgicznego mającego złagodzić objawy zespołu cieśni nadgarstka. Komputery to nie tylko nowe możliwości, jakie dzięki nim mamy na wyciągnięcie ręki, ale także nowe rodzaje zagrożeń,o czym podczas codziennego korzystania z nich warto pamiętać.
photo credit: .faramarz via photopin cc

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA