REKLAMA

Prawdziwe hity z satelity - dla kin w USA

Kino od kuchni generalnie nie powinno nas zbytnio obchodzić. Zasiadamy wygodnie w fotelu obok swojej lepszej połówki i chrupiąc popcorn bawimy się przy kolejnym hicie z Hoolywood. Czasem warto jednak zajrzeć za scenę. Zwłaszcza, gdy światowi giganci porozumieli się w sprawie zmiany sposobu dystrybucji.

12.03.2013 11.42
Prawdziwe hity z satelity – dla kin w USA
REKLAMA

Jeszcze do niedawna w większości kin królowały tradycyjne projektory z taśmą filmową. Dystrybucja materiałów w tej formie nie należy do najwygodniejszych, choć z oczywistych względów prowadzona była przez lata. Filmy, szczególnie w przypadku kina IMAX, zajmowały sporo miejsca, sama żywotność taśm też nie jest największa.

REKLAMA
kino (1)

Sama taśma wciąż daje jedne z najlepszych efektów, jeśli chodzi o realizację filmów. Prawda jest jednak taka, że po zrobieniu zdjęć, należy materiał szybko zgrać do wersji cyfrowej, a oryginał zachować w bezpiecznym miejscu.

pulp fiction 5

W świecie cyfrowym dystrybucja materiałów jest już łatwiejsza, choć nadal nie tak łatwa jakby mogło nam się wydawać. Obecnie największe hity przychodzą do kin na dyskach twardych. Wszystko oczywiście odpowiednio zabezpieczone i dopasowane do wymogów sal kinowych oferujących najczęściej rozdzielczość 4K lub 2K. W Polsce wygląda to mniej więcej tak, że dystrybutor danego filmu, przekazuje multipleksom 2-3 dyski z kopią filmu, następnie już same kina dbają o dalszą dystrybucję w swojej sieci.

Nie jest to problem gdy mówimy o kraju tej wielkości jak Polska, natomiast w Stanach Zjednoczonych zadbanie o odpowiednią dystrybucję nie jest takie łatwe. Tysiące kilometrów z jednego wybrzeża na drugie, to spore koszty i spore kłopoty. Dlatego też największe wytwórnie porozumiały się w sprawie nowego sposobu dystrybucji.

dystrybucja filmow satelita

Lionsgate, Universal Pictures, The Walt Disney Comany, Warner Bros oraz Paramount Pictures podpisały umowę na dystrybucję filmów za pośrednictwem satelity lub światłowodu. Wkrótce multipleksy zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt i filmy będą mogły być dostarczane do sali kinowej na żywo lub też będą mogły być zgrane wcześniej.

To rozwiązanie powinno znacznie ułatwić dystrybucję i myślę, że w przyszłości możemy spodziewać się podobnych rozwiązań także w Europie. Latem platforma ma być obecna już w 300 multipleksach w USA. To duża zmiana, choć jej skutki mogą być widoczne dopiero później.

Miejmy nadzieję, że podczas pobytu w sali nie ujrzymy wielkiego alertu „Trwa buforowanie”.

REKLAMA

Wysyłanie filmów w ultrawysokiej rozdzielczości do kin na żywo to coś nowego. Do tej pory eksperymentowano jedynie z transmisjami sportowymi, przedstawieniami operowymi czy koncertami. Jednak tego typu przekaz praktycznie nie różnił się od tego dostępnego w telewizji. Tutaj mamy do czynienia z wysyłką materiałów audio-wideo o najwyższej jakości.

To kuchnia kina, być może wielu z nas nigdy nie zauważy tej zmiany, która właśnie ma miejsce w Stanach. Możliwe jednak, że kiedyś część z tego systemu zostanie w jakiś sposób wykorzystana przy rozwiązaniach konsumenckich. Chyba nikt nie obraziłby się na serwis VOD z filmami 4K prosto z Hollywood. A właśnie taki otrzymali teraz kiniarze.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA