REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Stało się - Amazon oficjalnie kupił polski syntezator mowy IVONA

Słynna u nas IVONA Software, firma odpowiedzialna za polski syntezator mowy, została oficjalnie przejęta przez Amazon. Chociaż Amazon już wcześniej korzystał z licencji na rozwiązania IVONA Software do przetwarzania tekstu na mowę, teraz będzie mógł kontrolować technologię i pracować przy jej rozwijaniu.

24.01.2013
15:47
Oficjalnie: Amazon kupił polski syntezator mowy Ivona
REKLAMA

IVONA Software, założona w 2001 roku w Gdyni przez Michała Kaszczuka i Łukasza Osowskiego, nazywała się wcześniej IVO Software i od lat odnosi sukcesy. Syntezator mowy IVONA wielokrotnie zdobywał nagrody za najbardziej naturalne oddanie ludzkiego głosu, a wiele aplikacji i usług, w tym w tablecie Amazonu Kindle Fire.

REKLAMA

Przychody polskiej firmy też nie są małe i mówi się nawet o 3,5 milionach złotych w zeszłym roku, przy czym zyski nie są tak imponujące ze względu na poczynione inwestycje. Jednak jak widać opłaca się. Fragment oficjalnej informacji IVONA Software:

"Opracowana przez IVONA Software wyjątkowa technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy oraz łatwością wykorzystania. Jest ona kluczowym elementem funkcji zwiększających dostępność Kindle Fire, w tym Text-to-Speech, Voice Guide, czy Explore by Touch”, powiedział Dave Limp, Vice President, Amazon Kindle. "Zespół IVONA podziela naszą pasję do innowacji i koncentrację na potrzebach klienta. Liczymy na dalszy rozwój i dostarczanie świetnych produktów pozwalających na budowę najwyższej klasy rozwiązań głosowych klientom na całym świecie."

„Od ponad dziesięciu lat nasz zespół koncentruje się na budowie innowacyjnej technologii text-to-speech,” mówi Łukasz Osowski, Prezes i współzałożyciel firmy IVONA. „Cieszymy się, że wsparcie Amazon pozwoli nam na dalszy rozwój, innowacje oraz dostarczanie nowych głosów i języków klientom na całym świecie.”

IVONA oferuje portfolio produktów mówiących 44 głosami w 17 językach i prowadzi prace nad kolejnymi.

REKLAMA

Nieznana jest kwota, za jaką Amazon przejął IVONA Software, wiadomo jednak, że szykowano się do tego od dłuższego czasu. Już w listopadzie konkurencja "Iwony" donosiła o tym, a od marca 2012 roku wszystkie udziały w firmie kontroluje Panda Acquisition ze Stanów Zjednoczonych. W branży mówi się też czasem, że IVONA Software nie wyceniła się zbyt wysoko, jednak tego pewni być nie możemy.

IVONA Software to doskonały przykład na to, że w Polsce jest miejsce na innowacje i produkty światowej klasy. Z prostego syntezatora mowy IVONA przekształciła się w głos setek, jeśli nie tysięcy usług i aplikacji, a w przyszłości najprawdopodobniej posłuży Amazonowi do stworzenia ofensywnej oferty.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA