Tech

Qualcomm staje się udziałowcem Sharp'a - to ważny krok na drodze do lepszych urządzeń mobilnych

Naszym stałym czytelnikom firm Sharp oraz Qualcomm przedstawiać nie trzeba. Sharp istnieje już 100 lat i dał się poznać z wielu ciekawych sprzętów zarówno dedykowanych klientom indywidualnym jak i biznesowym. Natomiast Qualcomm działa 27 lat i jest liderem rozwiązań telekomunikacyjnych czy mobilnych. Obie firmy właśnie nawiązały strategiczne partnerstwo, które w niedalekiej przyszłości może zaprowadzić nas do kolejnej rewolucji technologicznej.

Nie od dawna wiadomo, że Japońskie koncerny znane nam z urządzeń elektrycznych miewają w ostatnich latach spore problemy. Ma je też Sharp, któremu jeszcze kilka tygodni temu wróżono upadłość. Po wciąż niepotwierdzonych plotkach o wsparciu finansowym ze strony Apple dziś otrzymaliśmy oficjalne informacje o zaciśnięciu współpracy z Qualcomm’em. To pozwala mieć nadzieję, że przez kilka następnych lat Sharp będzie jeszcze istniał.

Co więcej to istnienie raczej nie będzie wegetacją, a znaczącą szansą na rozwój w tych dynamicznie zmieniających się czasach. Według Reuters’a Qualcomm zainwestuje w japońską korporacje 120 milionów dolarów. Stając się tym samym mniejszościowym udziałowcem w Sharpie. Ta inwestycja to niestety kropla w morzu potrzeb, firma ma w tym roku zanotować straty na poziomie 5,6 miliarda dolarów, a na początku przyszłego roku nadejdzie termin wykupu obligacji o wartości 2,6 miliarda dolarów. Jednym ze źródeł pomocy ma być także Japoński rząd.

Na inwestycje Qualcomm’a warto jednak spoglądać z nadzieją. Spółki będę prowadzić razem działania z zakresu Badania i Rozwoju nad technologiami wyświetlaczy. Chodzi tu przede wszystkim o komercjalizację ekranów opartych o mikrosystemy (MEMS) w połączeniu z technologią IGZO (skrót to angielskie pierwsze litery czterech pierwiastków: iryd, gal, cynk, tlen) przy wykorzystaniu aktualnej infrastruktury produkującej wyświetlacze LCD. Współpraca pomiędzy Sharp’em a Qualcomm’em odbywać się będzie po przez spółkę Pixtronix którą Qualcomm zakupił na początku tego roku za 175 milionów dolarów.

Te rozwiązania są ważne ponieważ Qualcomm pracował nad e-czytnikami opartymi o wyświetlacz Mirasol. Technologia ta pozwalała na bardzo wysokiej jakości kolorowy wyświetlacz, który podobnie jak e-ink nie męczy oczu. O tym rozwiązaniu bardzo interesujący materiał powstał na naszym Blog Forum. Warto więc mieć nadzieje, że współpraca z Sharpem pozytywnie wpłynie na rozwój tej technologii i jej szersze wdrążenie.

Wyświetlacze dla urządzeń mobilnych są obecnie jednym z najważniejszych elementów tychże sprzętów, a ich rozwój oznacza także kolejne zmiany w tabletach i smartfonach. Mirasol czy IGZO to mniejszy pobór energii oraz duże rozdzielczości Dla konsumentów informacja o tej transakcji nie jest dziś zbyt ważna, ale jej owoce mogą okazać się niezwykle ważne dla całego rynku urządzeń mobilnych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst