REKLAMA

Mirasol – zapomniana technologia (w kontekście premiery iPhone'a 5)

22.09.2012 17.02
Mirasol – zapomniana technologia (w kontekście premiery iPhone'a 5)
REKLAMA
REKLAMA

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web. Blog Forum to miejsce na Spider’s Web, gdzie każdy z Czytelników może publikować własne teksty na tematy okołotechnologiczne, dyskutować z innymi uczestnikami, czy też zasięgać porad na tematy związane z produktami i usługami technologicznymi. Najlepszych autorów Blog Forum nagradzamy smartfonami Nokia Lumia 800 ufundowanymi przez Partnera serwisu Spider’s Web, firmę Nokia. Drugim nagrodzonym został Zenon Techniczny.

Właśnie na rynku pojawił się nowy iPhone. Mimo, że tym razem Apple nie pokazał żadnej rewolucyjnej funkcji jestem pewien, że i tym razem będzie sprzedawał się świetnie. Jedną z najchętniej omawianych zmian we flagowym produkcie firmy spod znaku jabłuszka jest powiększony ekran. Jest to posunięcie często chwalone, również na Spider’s Web. Można zaryzykować stwierdzenie, że nawet nieuniknione, ze względu na liczną konkurencję. Rozpoczęła się walka na wielkość, rozdzielczość, jasność ekranu, oraz jego czułość na dotyk. I tak Apple ma swoją Retinę, a Samsung telefony z AMOLEDem w równie wysokich rozdzielczościach.

W tym technologicznym wyścigu zbrojeń zapomina się o tym, że wyświetlacz, jaki by on nie był, powinien być przede wszystkim czytelny. Nie pomagają w tym producenci, którzy stosują odbijające światło, “szkliste” ekrany. Co prawda widoczność w słońcu z biegiem lat poprawia się i osiągnęła zadowalający poziom. Jednakże w obecnie produkowanych smartfonach ekran jest jednym z najbardziej prądożernych elementów telefonu i w dużej mierze to on powoduje szybkie wyczerpywanie się baterii w nowych urządzeniach.

Alternatywy

Pojawiają się jednak projekty stosowania w komórkach wyświetlaczy typu e-papier. Nie emitują one światła własnego. Obraz wyświetlony na nich wygląda bardzo podobnie do wydrukowanego. Ekran ten zużywa też bardzo mało energii, która przecież jest tak istotna w smartfonach. Niestety, mają też dwie istotne wady. Po pierwsze, wyświetlają grafiki w skali szarości. Po drugie, czas odświeżenia ekranu jest bardzo długi.

Istnieje też technologia łącząca zalety obu typów ekranów. Jest to Mirasol – ekrany opierające się na innowacyjnym systemie mikromebran. Otwarta membrana oznacza, że komórka jest w swoim naturalnym kolorze (jednym z 3 podstawowych), a zamknięta powoduje, że jest czarna. Połączenie trzech komórek tworzy jeden piksel. Najważniejsze jest jednak to, że energia potrzebna jest tylko przy stanie zamkniętym membrany, a więc ekrany Mirasol są energooszczędne. Ponadto wysokie częstotliwości odświeżania takiego ekranu pozwalają oglądać na nim bez problemu film, czego nie można powiedzieć o ekranach E-ink. Nadal jednak nie będziemy mogli skorzystać z telefonu bez światła z zewnątrz, a to również jest bardzo ważne. Rozwiązaniem tego problemu może być technologia użyta w najnowszych czytnikach Barnes & Noble, gdzie stosowane jest podświetlenie ekranu “od góry”. Bez wdawania się w szczegóły techniczne sprawia to, że obraz na ekranach bez podświetlenia własnego może być widoczny nawet w nocy.

Możliwe zastosowanie

Wyobraźmy sobie teraz telefon lub tablet z ekranem Mirasol. Długi czas pracy na baterii pozwala cieszyć się pracą nawet przez tydzień, zachowane zostają wszystkie dotychczasowe zalety smartfonów, plus doskonała czytelność w słońcu. Bez problemu na takim sprzęcie przeczytamy artykuł czy książkę, brak podświetlenia i ciągłego odświeżania ekranu nie męczy wzroku. A gdy potrzebne będzie użycie podświetlenia system wykryje niedobór światła i włączy go za nas, lub pozwoli to zrobić ręcznie w ustawieniach. Świetnie.

Problemy

Firma Qualcomm odpowiedzialna za produkcję wyświetlaczy ma pewne problemy z ich wytwarzaniem. Choć pojawiły się już pierwsze urządzenia z tego typu wyświetlaczami (4 modele – ekran 5,7 cali, rozdzielczość 1024 x 768), to jak na razie próżno szukać ich wśród producentów znanych marek, a same produkty dostępne są jedynie w Chinach.
Ciekawe czy tej technologii uda się zawojować światowe rynki, mam przeczucie, że stałaby się hitem.

[angielski]

Znajdują się tam też filmiki prezentujące poszczególne urządzenia i sposób działania samego ekranu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA