REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google planuje naprawienie błędu w Androidzie, który jest znany od ponad 2,5 roku!

Można powiedzieć, że nie myli się tylko ten kto nic nie robi. To jednak nie usprawiedliwia programistów Google’a. Tym razem gigant z Mountain View zapowiedział, że w najnowszej aktualizacji załata jeden z błędów, który jest już znany od... 2,5 roku.

22.11.2012
22:11
Android nie pozwala na połączenie z sieciami WiFi, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia polegające na dodatkowym formularzu logowania.
REKLAMA
REKLAMA

Tak, dokładnie po dwóch latach i sześciu miesiącach Google zapowiedziało, że planuje naprawić jeden ze znanych błędów. W tym przypadku nawet powiedzenie, że lepiej późno niż wcale brzmi wyjątkowo komicznie.

Android nie pozwala na połączenie z sieciami WiFi, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia polegające na dodatkowym formularzu logowania. Niektóre duże instytucje zabezpieczają w ten sposób swoje sieci, aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz identyfikację użytkowników. Wiele uczelni oraz prywatnych firm używa takich rozwiązań, które pozwalają każdemu użytkownikowi na połączenie z siecią WiFi, ale aby uzyskać dostęp do Internetu należy się dodatkowo zalogować.

Użytkownik godjonez opisał swoje perypetie z telefonem z Androidem i próbami nawiązania połączenia przez uczelnianą sieć. Pierwsza próba otwarcia jakiejkolwiek strony internetowej przenosi nas na lokalny adres strony z formularzem do logowania. Dopiero po wykonaniu tej czynności uzyskamy dostęp do internetu. Aby się zalogować użytkownik jest przekierowywany na stronę https://joynet:443/login. Problem polega na tym, że nazwa hosta nie może być zamieniona na adres IP. Próba pingowania “joynetu” z komputera zwraca odpowiedź dla "joynet.joensuu.fi" [192.168.0.1]. Ta sama próba pingowania wykonana z telefonu z  Androidem zwraca odpowiedź informującą o braku możliwości znalezienia hosta. Natomiast próba pingu “joynet.joensuu.fi" zwraca już poprawne IP 192.168.0.1.

Problem polega na tym, że adres logowania HTTPS działa tylko w momencie kiedy nazwą hosta jest “joynet” a nie adres IP. Android nie jest w stanie powiązać nazwy hosta z jego adresem IP. Z tego powodu urządzenia z Androidem nie potrafią sobie poradzić sobie z przejściem do formularza logowania i uniemożliwiają uzyskanie dostępu do internetu.

Opis błędu z WiFi z kwietnia 2010 roku

“The fix for this has gone in thanks to Kevin Tang. It will be available in the next major release.” - napisał wczoraj na forum programistów Androida użytkownik rgreenw...@google.com, który jest członkiem projektu. Była to jego odpowiedź na problem zgłoszony przez użytkownika smartfona z Androidem w kwietniu 2010 roku.

“Guys, it was a matter of prioritization and resources. We don't have people to put on every requested feature and we certainly were not idle during this time. I apologize it took so long. I can't say what the next version will be (neither know it nor can discussit) but it will be after 4.2, which has already gone out.” - dodał rgreenw...@google.com zapytany o długi czas reakcji na zgłoszony błąd oraz o to czy aktualizacja będzie dotyczyła Androida 4.2 czy też 5.0.

Streszczając jego wypowiedź. Długi czas, który Google potrzebowało na usunięcie błędu był spowodowany tym, że zespół składa się z ograniczonej liczby programistów i pracują oni nad wieloma sprawami w zależności od priorytetu problemu. Ten jak widać nie był dla nich kluczowy, więc mógł poczekać 30 miesięcy. Warto również zauważyć, że problem z WiFi nie był jednostkowy i wiele osób zgłaszało jego obecność.

REKLAMA

Problem dotyczy dość wąskiej grupy użytkowników, ale fakt, że jest on znany do 2,5 roku i do tej pory nie został rozwiązany jest wręcz karygodny. Google wykorzystuje swoją pozycję monopolisty i nie dba o szybkie reagowanie na błędy zgłaszane przez społeczność użytkowników.

Okazuje się, że ów błąd zostanie usunięty w następnej większej aktualizacji Androida. Użytkownicy, którzy borykają się z tym problemem i posiadają urządzenia ze starszą wersją systemu maja dwa wyjścia: pogodzić się z problemem - w końcu żyli z nim “od zawsze” - lub kupić nowego smartfona. Tylko czy i tym razem wybiorą Androida? Kto wie...

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA