REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Yelp wchodzi do Polski

Wieść o tym krążyła po polskim internecie od kilku dni, ale teraz wiemy na pewno Yelp, jeden z najpopularniejszych serwisów geolokalizacyjnych na świecie, z którego każdego miesiąca korzysta 78 milionów osób wchodzi do Polski. Serwis jest dostępny pod adresem yelp.pl, a w polskich wersjach sklepów z aplikacjami na mobilne platformy ma pojawić się aplikacja, która na rynkach, gdzie serwis już działa pobrana została już 7,2 mln razy.

04.10.2012
8:37
Yelp wchodzi do Polski
REKLAMA

Yelp to społecznościowy serwis geolokalizacyjny, który polega na oznaczaniu punktów lokalnego biznesu i ich ocenianiu - od dentystów, poprzez fryzjerów, specjalistyczne sklepy, mechaników samochodowych, po punkty gastronomiczne. Dotychczas użytkownicy Yelpa napisali ponad 30 milionów recenzji/ocen lokalnych punktów biznesowych. Sami właściciele takich punktów mogą zakładać konta w serwisie Yelp i zamieszczać tam zdjęcia swoich lokali, czy publikować informacje skierowane do konsumentów, którzy jednocześnie są użytkownikami Yelpa. Serwis zarabia na sprzedaży reklam właścicielom właśnie takich punktów biznesowych.

REKLAMA
Yelp rusza w Polsce

Ten amerykański serwis, poza Stanami Zjednoczonymi, działa także na wielu europejskich rynkach, w tym we: Francji, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Australii, Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Polska będzie pierwszym rynkiem w tej części Europy dla Yelpa. Na początku serwis będzie zbierał informacje w dwóch najbardziej znanych polskich miastach, czyli Warszawie oraz Krakowie. Oprócz wyszukiwania najlepszych restauracji, polscy Yelpersi będa też mogli recenzować inne usługi, takie jak butiki, muzea czy ośrodki spa. Z kolei małe i duże firmy w ramach programu „Yelp dla Biznesu„ (http://biz.yelp.pl) mogą, promować swoją ofertę w tych miastach.

Ciekawy to debiut, który powinien nieco rozruszać polski rynek geolokalizacyjny. Jeden z głównych rywali Yelpa, różniący się jednak nieco charakterem działań - Foursquare jest już dostępny w języku polskim od dawna, lecz nie odniósł dotychczas oszałamiającego sukcesu. Z serwisu korzystają raczej tylko zaawansowani użytkownicy urządzeń mobilnych, którzy łykają wszelkie nowości przychodzące zza wielkiej wody. Foursquare nie jest raczej popularny wśród polskich lokalnych usługodawców. Promocji (specials) jest w Polsce niezwykle mało, nie uświadczymy również popularnych w USA naklejek na sklepach "znajdź nas na Foursquare".

REKLAMA

Yelp, w którym najwięcej oznaczonych punktów to lokale gastronomiczne powalczy także ze świetnym polskim serwisem Gastronauci odwiedzanym aktualnie przez ponad 400 tys. osób miesięcznie.

Nie wiemy na razie, czy obecność Yelpa w Polsce związana jest także z rozwojem biznesowej działalności tego serwisu w naszym kraju, czy tylko udostępnieniem polskojęzycznej wersji serwisu wraz z mobilnymi aplikacjami. Ciekawe byłoby zobaczyć jak polski rynek reaguje na marketingowe działania takich graczy jak Yelp.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA