Tech

IDF 2012: Komputer sterowany głosem, gestem i działający dobę? Proszę bardzo

Premiera nowych urządzeń mobilnych dobitnie pokazuje nam, że ważna nie jest już liczba rdzeni i szeroko pojęta wydajność, a dodatkowe funkcje. Intel uznał, że najważniejsze jest to, by technologia była możliwie niezauważalna, a sposób interakcji z komputerem był tak prosty, by zasady obsługi maszyny mogło pojąć nawet dziecko lub starsza osoba. I pokazał to wszystko na Intel Developer Forum 2012.

Intel nowy kierunek rozwoju zrozumiał już kilka lat temu. Dlatego zamiast chwalić się czterordzeniowymi procesorami czy kartą graficzną z 16 jednostkami cieniującymi, wprowadził dwa rodzaje oznaczeń. Pierwsze, składające się z cyferek i oznaczeń usatysfakcjonuje geeków, z kolei drugie częściej używane (Core i5 trzeciej generacji) jest używane nie tylko przez marketingowców, ale też zwykłych użytkowników. Skoro nawet moja dziewczyna kupując komputer wiedziała, że chce mieć „ipiątkę”, to chyba musi być to prawda ; ).

Oprócz jasnego systemu oznaczeń Intel postawił też na rozwiązania ułatwiające życie. Właśnie dlatego bardzo promowana jest technologia Intel Rapid Start. Uruchamianie komputera i wyłączanie go w kilka sekund to coś, co odczuje nawet każdy, zwłaszcza typowy użytkownik, który miał okazję korzystać z tabletu. Jednak to zostało już wprowadzone, Intel teraz zamierza przekonać użytkowników do innych rozwiązań.

Na przykład do Intel Smart Connect. Jak wiadomo, najwięcej energii urządzeń mobilnych, takich jak smartfony podczas normalnej pracy nie pobierają podzespoły czy ekran, a właśnie radio. Łączenie się z internetem to dla smartfona bardzo ciężkie, ciągłe zajęcie, które w krótkim czasie potrafi totalnie rozładować jego akumulator. Dzięki technologii Intela przesyłanie danych za pomocą sieci będzie potrzebować mniejszej mocy obliczeniowej procesora. Podczas prezentacji komputera bez technologii Smart Connect procesor był obciążony średnio w 20%. Przy wykonywaniu tych samych czynności z użyciem komputera wyposażonego i korzystającego garściami z tego rozwiązania do odpowiedniego działania niezbędne było tylko 6% mocy obliczeniowej procesora. Jakie korzyści z tego tytułu będzie miał typowy użytkownik? Otóż będzie mógł streamować filmy ze swojego smartfona, tabletu bądź ultrabooka na telewizor bez obawy o to, że akumulator padnie w kilkanaście minut. Komputer będąc w stanie spoczynku będzie mógł też ściągać wszystkie nasze maile, wiadomości z komunikatorów i powiadomienia z sieci społecznościowych, jednocześnie nie rozładowując się. Do tej pory było to niewyobrażalne. Rozwiązania takie jak to są bardzo ważne, gdyż cały czas ilość danych pobieranych przez Internet rośnie.