REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Chmura produktywności coraz bliżej

REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja aplikacji z pakietu iWork na tablet Apple’a oraz zapowiedź Google’a o rychłych udogodnieniach dla mobilnych użytkowników Google Docs sygnalizują bardzo ważny fenomen – urządzenia mobilne stają się coraz bardziej produktywne. To kolejny istotny krok w kierunku uczynienia z tabletów oraz smartfonów urządzeniami, które w pełni zastępować będą mogły komputery stacjonarne i notebooki. Następny krok – szybki rozwój wielozadaniowości.

Dwa dni temu Apple uaktualnił Pages, Numbers oraz Keynote – czyli trzy aplikacje z pakietu biurowego iWork na iPada. Zmiany są iście rewolucyjne. Teraz każdy edytowany dokument na tablecie Apple’a może być zapisywany w iDisk – wirtualnym dysku dla posiadaczy usługi technologicznej chmury dla użytkowników indywidualnych – MobileMe. Co więcej, w najnowszej wersji iWorka wcale nie trzeba pracować na Apple’owych formatach dokumentów, bo obsługiwany jest także zestaw rozszerzeń bezdyskusyjnie najważniejszego pakietu biurowego na świecie – Microsoft Office.

Teraz użytkownicy Windowsa i jednocześnie usługi MobileMe mogą umieścić w chmurze dokumenty Worda, Excela oraz PowerPointa i otworzyć, edytować i ponownie zapisywać je w chmurze z poziomu iPada. Istnieje także możliwość zapisywania edytowanych dokumentów w uniwersalnym formacie PDF.

Dwa dni przed Apple’em, Google ogłosił, że w ramach celebrowania 30 milionowego użytkownika ich własnego pakietu biurowego w chmurzeGoogle Docs, wkrótce jego mobilni użytkownicy będą mieli możliwość edycji dokumentów z poziomu swoich urządzeń mobilnych. Na początek tę możliwość mają dostać użytkownicy urządzeń z mobilnym systemem operacyjnym Google’a – Android oraz iPada. Więcej szczegółów Google nie podał, ale można domniemywać, że system będzie podobny do Apple’a – edycja dokumentu na kliencie fizycznym (iPad, tablet czy smartfon z Androidem) i zapisywanie ich z powrotem w chmurze.

Wprawdzie Google znowu jest za Apple’em jeśli chodzi o implementację kluczowych udogodnień (mobilna edycja dokumentów Apple’a już jest dostępna, w Google’u będzie za kilka tygodni), ale i tak należy traktować to za przełom. W jednym bowiem momencie 30 milionów użytkowników Google Docs (czyli na pewno dużo więcej niż użytkowników pakietu iWork na iPadzie) dostanie najmocniejszy z możliwych argument, aby przekształcić się z „wczesnych nabywców”, eksperymentujących z nowymi usługami, w użytkowników korzystających z usługi mobilnej edycji na bieżąco.

Powoli pęka więc jedna z największych barier stojących przed rozwojem urządzeń mobilnych – słabe rozwiązania produktywności. Do tej pory bowiem zarówno smartfony, jak i tablety (w tym przede wszystkim iPad) służyły do rozrywki i konsumowania mediów, względnie „produktywnej notyfikacji” – czyli możliwości odbierania danych i informacji na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Aktualizacja iWork oraz wkrótce Google Docs przyniesie wielką zmianę – tablety i smartfony staną się platformami do tworzenia, edycji i zapisywania dzieł w najpopularniejszych formatach pakietów biurowych. To mała, ale znacząca i sygnalizująca wiele rewolucja.

Następnym krokiem będzie lepsza organizacja wielozadaniowości. I choć nie będzie to raczej aktualizacja iPada do wersji iOS 4.2 rozwiązanie żywcem przekopiowane z iPhone’a raczej nie rozwiąże problemu jednoczesnej pracy w kilku aplikacjach – to wydaje się, że można się tego spodziewać po rychłym debiucie Chrome OS – pierwszego mobilnego systemu operacyjnego opartego wyłącznie na cloud computing.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA