REKLAMA

Bunny Munro umiera na iPhone. Ale daje nowe życie sztuce

Od późnych lat 60 ubiegłego wieku i dekonstrukcji Jacquesa Derridy jest jasne, że wyczerpuje się klasyczny wymiar literatury. Klasycystyczny przekaz treści w słowie pisanym oparty na racjonalnym "szkiełku i rozumie" już dawno się wyeksploatował. Tradycyjna książka umiera.

Bunny Munro umiera na iPhone. Ale daje nowe życie sztuce
REKLAMA

Aby skutecznie przekazać nowe treści należy dekonstruować istniejące formy rozszerzając je o nowe sposoby ekspresji. "Bunny Munro umiera" Nicka Cave'a w wersji na iPhone pokazuje czym jest współczesny wymiar sztuki i literatury.

REKLAMA

Literatura już dawno przestała być jedynie słowem - dziś jest happeningiem opartym na kolażu doświadczeń czytelnika znanych z innych dziedzin życia - reklamie, hipermarkecie kultur, wierzeń i doznań zmysłów. Nie koniecznie też zamknięta jest w sztywne ramy kartki papieru, bo forma podania literatury także odgrywa dziś niebagatelne znaczenie.

"Bunny Munro umiera" Nicka Cave'a w wersji na iPhone to:

REKLAMA

- e-książka;
- audiobook;
- soundtrack;
- videocast.

Wszystko w jednym "produkcie" (więcej o "Bunnym" na blogu polskiego e-pisarza, Niżeja Podpisanego).

Paradoksalnie szansą literatury na przetrwanie jest szybki rozwój technologii użytkowej. Medium w postaci elektronicznych wszystko-gadżetów daje szansę sztuce wrócić na należne jej miejsce - blisko człowieka. iPhone, iPod touch czy Kindle dają sztuce nowe tchnienie życia przenosząc ją z półek bibliotek do tylnej kieszeni spodni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA