REKLAMA

Coś głęboko ukrytego wewnątrz Ziemi wpływa na długość dnia. Niezwykłe zjawisko w jądrze

Pod powierzchnią Ziemi dzieje się coś niezwykłego. Naukowcy z University of Southern California dokonali zaskakującego odkrycia, które rzuca nowe światło na wnętrze naszej planety.

Coś głęboko ukrytego wewnątrz Ziemi wpływa na długość dnia. Niezwykłe zjawisko w jądrze
REKLAMA

Wewnętrzne jądro Ziemi od dawna stanowi przedmiot intensywnych badań. Naukowcy skupiali się głównie na analizie jego rotacji, ale najnowsze badania otwierają zupełnie nowy rozdział.

REKLAMA

Znajdujące się 4800 km pod powierzchnią Ziemi jądro wewnętrzne jest zakotwiczone w stopionym, ciekłym jądrze zewnętrznym. Do tej pory jądro wewnętrzne było powszechnie uważane za stałą kulę.

Pierwotnym celem badań było dalsze zobrazowanie spowolnienia obrotu jądra wewnętrznego. Jednak gdy analizowałem sejsmogramy z wielu dekad, jeden zbiór danych fal sejsmicznych dziwnie wyróżniał się od pozostałych. Później zdałem sobie sprawę, że gapiłem się na dowody na to, że jądro wewnętrzne nie jest stałe - powiedział John Vidale, profesor nauk o Ziemi na USC.

Wyniki badań naukowców z University of Southern California publikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

Trzęsienia ziemi odsłaniają sekrety jądra

W badaniu wykorzystano dane dotyczące kształtu fali sejsmicznej 121 powtarzających się trzęsień ziemi z 42 lokalizacji w pobliżu wysp Sandwich Południowy na Antarktydzie, które miały miejsce w latach 1991–2024.

Gdy naukowcy analizowali kształty fali ze stacji odbiorczych zlokalizowanych w pobliżu Fairbanks na Alasce i Yellowknife w Kanadzie, jeden zestaw danych fal sejsmicznych z tej drugiej stacji zawierał nietypowe właściwości, których zespół nigdy wcześniej nie zaobserwował.

Wewnętrzne jądro wciąż zaskakuje

Na początku zbiór danych mnie zdezorientował – mówi Vidale. Dopiero gdy jego zespół badawczy udoskonalił technikę rozdzielczości, stało się jasne, że fale sejsmiczne reprezentowały dodatkową aktywność fizyczną jądra wewnętrznego.

Odkryliśmy dowody na to, że bliska powierzchnia wewnętrznego jądra Ziemi ulega zmianom strukturalnym – powiedział Vidale. Odkrycie rzuca światło na rolę, jaką aktywność w jądrze wewnętrznym - w tym na zmiany, które nieznacznie zmieniły długość dnia - i może również odnosić się do trwającego spowolnienia jądra wewnętrznego.

Obserwujemy to po raz pierwszy

Aktywność fizyczną najlepiej wyjaśnić jako zmiany czasowe kształtu jądra wewnętrznego. Nowe badanie wskazuje, że bliska powierzchnia jądra wewnętrznego może ulegać lepkiej deformacji, zmieniając swój kształt i przesuwając się na płytkiej granicy jądra wewnętrznego.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną zmiany strukturalnej jest interakcja między jądrem wewnętrznym i zewnętrznym.

Wiadomo, że stopione jądro zewnętrzne jest turbulentne, ale nie zaobserwowano, aby jego turbulencje zakłócały sąsiadujące jądro wewnętrzne w ludzkiej skali czasowej. To, co obserwujemy w tym badaniu po raz pierwszy, to prawdopodobnie zaburzenie jądra wewnętrznego przez jądro zewnętrzne - wyjaśnia Vidale.

Vidale powiedział, że odkrycie to otwiera drzwi do ujawnienia wcześniej ukrytej dynamiki głęboko w jądrze Ziemi i może doprowadzić do lepszego zrozumienia pola magnetycznego Ziemi.

REKLAMA

Naukowcy podkreślają, że ich badania to dopiero początek odkrywania tych zmian. Potrzebne będą dalsze analizy i kolejne obserwacje, aby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące wnętrzem naszej planety. Odkrycie to może otworzyć nowy rozdział w nauce o Ziemi, zmieniając dotychczasowe modele jej ewolucji.

Jedno jest pewne – wnętrze Ziemi kryje jeszcze wiele tajemnic, a ich odkrywanie to fascynująca podróż w głąb naszej planety.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-02-23T06:53:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-22T06:43:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-21T16:35:05+01:00
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA