Chciałeś mieć taki laptop, ale cena odstraszała. Qualcomm pokazał chip, który to zmieni
Układy Snapdragon X Elite mają jedną zasadniczą wadę. Są bardzo skomplikowane, produkowane w nowoczesnym procesie technologicznym - są więc relatywnie drogie. Ich nowa odmiana przeznaczona jest jednak dla najtańszych z laptopów i desktopów.
Snapdragon X Elite to pierwszy układ o architekturze ARM64, który odniósł jakikolwiek sukces w świecie komputerów z Windowsem. I to nawet całkiem spory, bowiem osiągi laptopów z tym chipsetem na pokładzie są wysoce imponujące. Niestety jest to też dość drogi chipset, co oznacza, że i komputery w niego wyposażone nie należą do najtańszych. Na szczęście dla klientów, Qualcomm ma ewidentnie problemy z utrzymaniem wydajnej produkcji.
Snapdragon X Elite dostępny jest w kilku pododmianach, różniących się od siebie taktowaniem i liczbą aktywnych rdzeni GPU. Dodatkowo w ofercie Qualcomma znajdują się też Snapdragony X Plus z mniejszą liczbą aktywnych rdzeni CPU.
Czytaj też:
Producent wydaje się tu stosować koncepcję binningu. Istnieje jeden Snapdragon X Elite, ale z linii produkcyjnej zjeżdża na tyle dużo uszkodzonych lub z jakiegoś innego względu nieprzechodzących kontroli jakości czipów, że te mają wyłączane lub ograniczane wadliwe moduły i są sprzedawane jako tańsze wersje. To powszechna praktyka, stosują ją często również Intel i AMD. W przypadku Snapdragonów X Plus i X Elite jedyną stałą jest NPU - niezależnie od wersji, zawsze o tej samej wydajności.
Teraz Qualcomm zapowiada jeszcze bardziej uszkodzoną tańszą wersję swojego sztandarowego procesora dla PC z Windowsem
Snapdragon X (bez żadnego Plusa czy Elite’a) ma trafić do komputerów, które - jak przewiduje Qualcomm - będą kosztować około 2500 zł. Nowy układ ma oznaczenie X1-26-100 i tak na dobrą sprawę jest niżej taktowanym Snapdragonem X Plus. W układzie znajdzie się osiem rdzeni Oryon, a także to samo GPU, NPU co w Plusie, podobnie jak pamięć podręczna. Jedyną zmianą jest taktowanie 3 GHz zamiast 3,4 GHz.
Podobnie jak X Plus i X Elite, Snapdragon X obsłuży trzy wyświetlacze 4K przy 60 Hz lub dwa 5K przy 60 Hz lub dwa 4K przy 120 Hz. Układ obsługuje WI-Fi 7, sprzętowe dekodowanie kodeku AV1, sprzętową akcelerację streamingu 4K HDR. Zawiera 30 MB pamięci podręcznej, jego GPU ma wydajność 1,7 TFLOPS zaś NPU 45 TOPS. Układ współpracuje z pamięcią LPDDR5x-8448. Pierwsze komputery z Snapdragonem X mają się pojawić w sprzedaży już na wiosnę.,