REKLAMA

Idziesz na pocztę i zostawiasz zepsuty telefon. Tak pozbędziesz się elektrośmieci

Poczta Polska uruchomiła świetną usługę. Taką, dzięki której w łatwy sposób pozbędziesz się starego, zepsutego smartfona lub innej uszkodzonej elektroniki - zarówno tej małej, jak i dużej. Zamiast szukać punktu recyklingu, wystarczy udać się na pocztę.

poczta polska
REKLAMA

O ile się mieszka się w województwie mazowieckim, śląskim lub łódzkim. W tych trzech obszarach w ponad 350 placówkach Poczty Polskiej pojawiają się specjalne pojemniki, do których można wrzucać tzw. elektrośmieci. Tak, aby ułatwić recykling niechcianej i zużytej elektroniki. Poniżej wymieniamy miasta, w których nowa usługa będzie dostępna w pierwszej kolejności.

REKLAMA

Poczta Polska chce wziąć twój niedziałający telefon. Lub inne elektrośmieci

Jak zwykłe śmieci wrzucamy do klasycznych specjalnie oznaczonych koszy lub worków, to z elektroodpadami jest znacznie większy problem. Niedziałającą elektronikę najlepiej oddawać do punktów zbiórek elektroodpadów – najbardziej znanym rozwiązaniem są m.in. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK. Sklepy elektroniczne nierzadko również odbierają elektrośmieci, a od kilku lat popularne Paczkomaty InPostu także dają możliwość oddania zużytej elektroniki w dzięki usłudze Ekozwrotów.

Teraz do listy miejsc utylizacji elektroodpadów również dołącza Poczta Polska, która we współpracy z MB Recycling, Terra Recycling oraz Grupą Elemental uruchomiła pilotaż zbiórki sprzętu RTV i AGD. Efektem partnerstwa jest to, że w placówkach pocztowych pojawiają się specjalne pojemniki, dzięki którym można łatwo i bezpłatnie pozbyć się odpadów. Obecnie usługa jest dostępna w miastach takich jak:

  • Woj. mazowieckie: Warszawa – 52 placówki, Piaseczno, Płock, Siedlce, Radom, Żyrardów, Ostrołęka;
  • Woj. śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Rybnik, Bytom, Tychy, Chorzów, Zabrze;
  • Woj. łódzkie: Łódź – 15 placówek.

Pojemniki na elektrośmieci są specjalnie oznakowane i pozwalają na wrzucanie drobnych sprzętów takich jak żelazka, czajniki elektryczne, routery, telefony i smartfony, zegarki oraz zabawki z elektroniką. Inną kategorią są natomiast baterie, które również mają swoje dedykowane pojemniki dostępne w placówkach Poczty Polskiej od wielu lat.

Inicjatywa uruchomiona przez Pocztę Polską wydaje się prosta w założeniach, lecz bardzo potrzebna. Im większe możliwości na pozbycie się zbędnej, zalegającej po szafkach elektroniki, tym lepiej. Przy okazji wysyłki tradycyjnego listu lub innej przesyłki – np. do starszej osoby możemy pozbyć się elektroodpadów, które zostaną odpowiednio wykorzystane. W przypadku większych zużytych sprzętów takich jak piekarniki i lodówki w dalszym ciągu najlepiej korzystać z tradycyjnych punktów PSZOK, aczkolwiek mniejsze sprzęty elektroniczne należą do tych tańszych, które wymieniamy częściej. Dlatego usługa ułatwiająca pozbywanie się mniejszych zużytych urządzeń jest taka ważna.

Specjalne pojemniki na elektroodpady jak na razie będą dostępne tylko w ograniczonej liczbie punktów w całym kraju – wyłącznie w trzech województwach. Jeśli natomiast usługa się sprawdzi i będzie chętnie wykorzystywana, to zostanie rozszerzona o następne województwa w Polsce.

REKLAMA

Więcej o kurierach, paczkach i dostawach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA