Masz stare ubrania i zalegającą elektronikę? Inpost mówi: wrzuć je do Paczkomatu
Szafa ugina się pod ciężarem ciuchów, w których już nie chodzisz? Na półce kurzą się stare smartfony albo słuchawki? Teraz takie niepotrzebne rzeczy możesz wrzucić do Paczkomatu, a InPost przekaże je potrzebującym lub odda do recyklingu.
Paczkomaty na dobre wpisały się w polski krajobraz miejski, ale dotychczas kojarzyły mi się tylko z wysyłaniem i odbieraniem paczek. InPost postanowił jednak wykorzystać gigantyczną sieć swoich urządzeń w celach charytatywnych i ekologicznych.
EKOzwroty to nowa usługa dostępna w ramach Paczkomatów, a polega ona na tym, że każda osoba może umieścić w paczkomacie sprzęt elektroniczny, ubrania albo obuwie, z których już nie korzysta. Chodzi o rzeczy używane, ale jednocześnie niezniszczone (w przypadku ubrań) i sprawne (w przypadku elektroniki).
Co dalej dzieje się z takimi rzeczami? InPost przekazuje je Fundacji Odzyskaj Środowisko, która ocenia przedmioty, a następnie przekazuje je dalej. Elektronika ma zostać naprawiona bądź przekazana do profesjonalnego recyklingu. Z kolei ubrania i obuwie będące w dobrym stanie zostaną przekazane na cele charytatywne lub trafią do ponownej sprzedaży. Materiały mogą też zostać poddane recyklingowi w celu pozyskania półproduktów, które posłużą do wytwarzania tzw. zrównoważonych kolekcji ubrań. Partnerem przedsięwzięcia jest firma CCC.
To kapitalna inicjatywa InPostu.
Jestem przekonany, że mnóstwo osób stoi przed dylematem pt. co zrobić z ubraniami, w których już nie chodzę, ale które nie są zniszczone. Duża część tej grupy z braku lepszych pomysłów po prostu wyrzuca stare ciuchy do kosza. Oczywiście cały czas na osiedlach znajdziemy kontenery PCK na odzież używaną, ale mam wrażenie, że to rozwiązanie nie ma wokół siebie najlepszego PR-u. Ludzie zasadniczo nie wiedzą, co można do nich wrzucać i jak często takie kontenery są opróżniane.
Tymczasem Paczkomaty stały się integralną częścią tkanki miejskiej i są doskonale rozumiane przez młode pokolenie. Zwrot ciuchów do Paczkomatu ma szansę zadziałać lepiej, m.in. z uwagi na świadomość, że zostawione ubrania zostaną odebrane przez pracowników InPostu najpewniej w ciągu doby.
Jeżeli choćby część ubrań trafi do Paczkomatów zamiast do koszy na śmieci, będzie to sukcesem. Ubrania wyrzucone do śmieci finalnie trafiają na wysypiska, gdzie zalegają długi czas, ponieważ rozkładają się niezwykle wolno, a jednocześnie przy rozkładzie stanowią zagrożenie dla gleb gruntowych.
Zobacz także: Jak nadać paczkę w paczkomacie?
Czy EKOzwroty mają szansę zostać hitem?
InPost idzie jak burza, ale mam wątpliwości, czy EKOzwroty zostaną w Polsce hitem. Kibicuję tej inicjatywie, ale jednocześnie czuję, że w powietrzu wisi pytanie: "dlaczego mam za darmo oddawać coś, na czym zarobi InPost?".
Tyczy się to w głównej mierze elektroniki, ale sprawa dotyczy też ubrań, które przecież można sprzedać, nawet online, w licznych aplikacjach do handlowania używanymi ubraniami. InPost będzie musiał w jakiś sposób przekonać użytkowników, że EKOzwroty to bardziej ekologia i filozofia "zero waste", a nie droga do dorobienia na Paczkomatach.
Moim zdaniem sprawa jest jednak wyjątkowo prosta. Jeśli sprzedajesz starą elektronikę, czy np. ubrania, nie ma problemu. Rób to nadal. Jeśli jednak wyrzucasz takie przedmioty do kosza, być może warto dać szansę EKOzwrotom w Paczkomatach.