REKLAMA

Powstaje Fabryka Sztucznej Inteligencji. Polska staje do wyścigu

Rząd sięga po nowe technologie, a wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski, ogłosił ważną decyzję: Polska ma doczekać się własnej Fabryki Sztucznej Inteligencji (SI). Z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 69,6 mln zł, a inwestycja powstanie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie.

Powstaje Fabryka Sztucznej Inteligencji. Polska staje do wyścigu
REKLAMA

Wbrew nazwie, Fabryka sztucznej inteligencji nie będzie halą produkcyjną ani linią montażową, jaką można by zobaczyć w zakładach motoryzacyjnych. To centrum badawczo-rozwojowe, które pozwoli polskim naukowcom i inżynierom rozwijać najnowsze technologie oparte na sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Potężniejszy Cyfronet

Fabryka SI powstanie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH - jednej z najbardziej zaawansowanych jednostek informatycznych w Polsce, działającej w strukturach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Dzięki tej lokalizacji, w jednym miejscu zgromadzone zostaną zasoby obliczeniowe, eksperci i infrastruktura niezbędne do prac nad SI.

To będzie fabryka współfinansowana przez Komisję Europejską, która współtworzy, testuje, a później wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji. Superkomputer Cyfronetu zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej. I wtedy dołączymy do tego europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji

- powiedział PAP wiceminister.

Więcej o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider's Web:

Danych nam nie brakuje

To, czego sztuczna inteligencja bardzo potrzebuje, to po pierwsze moce obliczeniowe, a po drugie - dane. Jeżeli chodzi o dane, o otwartość danych, to my już jesteśmy liderem na świecie. A moce obliczeniowe to jest właśnie ten obszar, gdzie jeszcze musimy inwestować

- powiedział wiceminister.

Decyzja o budowie centrum SI w Polsce może być krokiem w stronę rozwoju naszej innowacyjności. Fabryka sztucznej inteligencji nie tylko stworzy warunki do badań nad zaawansowanymi algorytmami, ale też umożliwi tworzenie projektów mających wpływ na sektor publiczny.

Mowa tu o rozwiązaniach wspierających analizy big data w administracji, monitorujących ryzyko cyberzagrożeń, a także rozwijających autonomiczne systemy wspierające transport i logistykę.

Budowa Fabryki SI ma zakończyć się w 2025 r. Wówczas centrum zostanie w pełni wyposażone i gotowe do realizacji ambitnych projektów. Oczywiście, pierwsze wyniki prac pojawią się dopiero po kilku latach, jednak warto już teraz obserwować rozwój sytuacji.

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH w Krakowie to jedno z najbardziej zaawansowanych centrów obliczeniowych w Polsce, ściśle związane z Akademią Górniczo-Hutniczą. Cyfronet stanowi kluczową jednostkę badawczo-rozwojową, która wspiera naukowców, przemysł oraz administrację publiczną, dostarczając im nie tylko dostępu do potężnych zasobów obliczeniowych, ale też infrastruktury dedykowanej do analizy dużych zbiorów danych (big data) oraz badań nad sztuczną inteligencją (SI).

Centrum jest domem dla superkomputerów, takich jak Prometheus, Athena czy Zeus, które umożliwiają realizację zaawansowanych projektów, wymagających ogromnej mocy obliczeniowej.

Cyfronet nie tylko oferuje zaplecze technologiczne, ale również aktywnie współpracuje z innymi jednostkami naukowymi i instytucjami w kraju oraz za granicą. Wspiera badania w dziedzinach takich jak fizyka, chemia, biologia, czy nauki techniczne, a także prowadzi projekty związane z analizą zmian klimatycznych, medycyną oraz rozwojem nowoczesnych technologii w zakresie transportu i energetyki.

REKLAMA

Dzięki dostępowi do zaawansowanych systemów obliczeniowych i zaplecza specjalistów Cyfronet jest miejscem, gdzie innowacje technologiczne mogą przerodzić się w realne rozwiązania, wspierające rozwój gospodarki i społeczeństwa w Polsce.

Główna ilustracja: Superkomputer Helios Cyfronetu. Helios osiąga 35 PFlops teoretycznej mocy obliczeniowej. Posiada CPU wyposażone w 75 264 rdzeni obliczeniowych AMD Zen4 oraz 200 TB pamięci operacyjnej DDR5 i GPU wyposażone w 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200. Fot. Cyfronet

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA