REKLAMA

ChatGPT dostanie młodszego brata jeszcze przed świętami. Co to będzie?

Według najnowszych doniesień OpenAI jeszcze przed grudniem pokaże nowy model generatywnej sztucznej inteligencji. Wszystkie informacje i aluzje układają się niczym konstelacja, wskazując, że model o nawie kodowej Orion może być GPT-5.

ChatGPT dostanie młodszego brata jeszcze przed świętami. Co to będzie?
REKLAMA

ChatGPT niemal dwa lata temu niespodziewanie dał OpenAI światową sławę, wychodzącą daleko poza granice internetu czy prasy zajmującej się nauką i technologią. Owczy pęd, jaki wytworzył się w tamtym okresie to jedno, ale ilość komercyjnych modeli generatywnej AI jakie firma wydała lub zapowiedziała, to drugie. GPT-4, GPT-4o i GPT-4o mini, o1-preview i o1-mini, Sora, DALL-E 3 czy Voice Engine - a to tylko te najważniejsze z nich.

Według najnowszych informacji lista nowości od OpenAI ma się tu nie kończyć. Bo firma na drugie urodziny najpopularniejszego czatbota świata chce wydać kolejny model AI.

REKLAMA

Rodzina modeli OpenAI się powiększy. Czy Orion to GPT-5?

Serwis The Verge, poprzez anonimowe źródło bezpośrednio powiązane z OpenAI, dowiedział się, że gigant w branży sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego planuje wydać nowy model AI. Model posiada nazwę kodową "Orion" i w przeciwieństwie do poprzednich premier pokroju GPT-4o czy o1, OpenAI planuje przyznać dostęp do modelu w pierwszej kolejności firmom, z którymi ściśle współpracuje, aby mogły tworzyć własne produkty i funkcje. Premiera ma odbyć się "do grudnia".

Z kolei inne źródło - tym razem powiązane z Microsoftem - przekazało, że Orion ma być dostępny w ramach infrastruktury Azure już w listopadzie.

Orion w OpenAI postrzegany jest jako następca GPT-4, lecz nie jest jasne czy firma zamierza wydać go pod nazwą GPT-5. Sama nazwa "Orion" padła już we wrześniu, podczas japońskiej konferencji KDDI Summit, gdzie dyrektor generalny OpenAI Japan, Tadao Nagasaki wspomniał o modelu AI jako "100 razy bardziej wydajnym w porównaniu do GPT-4".

Sam Altman mówi o Orionie tak jak mówił o o1

Z kolei Sam Altman - również we wrześniu - w serwisie X (dawnym Twitterze) opublikował wpis dotyczący gwiazd na nocnym niebie. Wpis na pierwszy rzut oka był typowym strumieniem świadomości. Jednak fragment "Nie mogę się doczekać zimowych konstelacji, które wkrótce się pojawią; są takie wspaniałe" nabiera nowego znaczenia, biorąc pod uwagę nazwę Orion. Nawiązuj ona do gwiazdozbioru widocznego w naszej szerokości geograficznej od października do lutego.

Choć to może wydawać się szukaniem sensacji na siłę, ale Sam Altman już wcześniej rzucał "osobistymi przemyśleniami", w których można było doczytać się nawiązań do AI. Najważniejszym przykładem tego jest model OpenAI o1 o nazwie kodowej Strawberry (Truskawka), który Altman "potwierdził" poprzez zdjęcie truskawek w ogrodzie.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA