REKLAMA

Chcą, żeby dziennikarze korzystali z botów. Zapłacą za to grube miliony

OpenAI i Microsoft widzą w AI przyszłość dziennikarstwa. Tym razem jednak zamiast Sama Altmana wychodzącego na scenę i wróżącego z fusów mamy działania - w dodatku dość ciekawe. Oba koncerny wykładają na stół w sumie 40 milionów złotych, by wprowadzić do niewielkich, lokalnych redakcji "dziennikarstwo AI".

Chcą, żeby dziennikarze korzystali z botów. Zapłacą za to grube miliony
REKLAMA

Wobec rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji dziennikarstwo przeżywa kryzys. Z jednej strony wróży się, że dziennikarzy zastąpi AI (co miało miejsce w OFF Radio Kraków), z drugiej dziennikarze są niezbędni dla rozwoju uczenia maszynowego jako źródło aktualnych informacji o świecie i języka naturalnego używanego we współczesnym społeczeństwie. Z tej trzeciej strony, dziennikarze używają AI w pracy - niekoniecznie do generowania treści publikacji, lecz w wielu zadaniach wokół tworzenia treści. Według deklaracji, wsparcia w tej ostatniej inicjatywie mają udzielić Microsoft i OpenAI wybranym redakcjom.

Microsoft i OpenAI przekazują grube miliony dla rozwoju "dziennikarstwa AI"

REKLAMA

The Lenfest Institute for Journalism, amerykańska organizacja non-profit skupiająca się na udzielaniu wsparcia redakcjom gazet, radiu i telewizji o zasięgu lokalnym poinformowała o nawiązaniu współpracy z OpenAI i Microsoftem. W jej ramach wybrane amerykańskie firmy z branży mediów - Chicago Public Media, Newsday (Long Island, Nowy Jork), The Minnesota Star Tribune, The Philadelphia Inquirer i The Seattle Times - otrzymają dotacje na dwuletnie zatrudnienie specjalisty od AI, który pomoże redakcjom we wdrożeniu narzędzi AI do pracy.

Ponadto redakcje otrzymają granty w postaci kredytów OpenAI i Microsoft Azure. W tym kontekście "kredyty" są swego rodzaju walutą, którą generatywna sztuczna inteligencja "zużywa" za każdym razem gdy generuje treści. Im bardziej skomplikowana i złożona treść, tym więcej AI zużywa kredytów. W normalnych warunkach kredyty kupowane są za realne pieniądze, jednak w ramach partnerstwa, OpenAI i Microsoft rozdysponują pomiędzy redakcjami kredyty o wartości 5 miliona dolarów - ok. 20 mln złotych. W sumie na wszystkie działania w ramach partnerstwa z The Lenfest Institute for Journalism obie firmy przekażą 10 mln dolarów (ok. 40 mln złotych).

Poprzez te granty - i poprzez dzielenie się wynikami z szerszą branżą informacyjną - pomożemy lokalnym redakcjom informacyjnym w badaniu, wdrażaniu i promowaniu rozwiązań biznesowych AI, które przestrzegają najwyższych standardów etycznych, jednocześnie wzmacniając ich przyszłe perspektywy.

Firmy podały także przykłady wykorzystania podarowanych im grantów. Chicago Public Media, które publikuje The Chicago Sun-Times i prowadzi publiczną stację radiową WBEZ, skupi się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji "do transkrypcji, streszczania i tłumaczenia w celu rozszerzenia oferty treści i dotarcia do nowych odbiorców".

Z kolei Minnesota Star Tribune "będzie eksperymentować z podsumowywaniem, analizą i odkrywaniem treści przez sztuczną inteligencję zarówno dla swoich dziennikarzy, jak i czytelników". Natomiast Newsday zbuduje narzędzia do "podsumowywania i agregowania danych publicznych za pomocą sztucznej inteligencji dla swojego newsroomu".

REKLAMA

Potrzebujemy lokalnego dziennikarstwa, aby informować i edukować obywateli, ujawniać nadużycia i zachęcać do zaangażowania obywatelskiego. [...] Mamy nadzieję, że te organizacje informacyjne będą stanowić latarnie morskie dla branży i zapewnią przykłady tego, jak sztuczna inteligencja może zbudować lepszą przyszłość dla branży informacyjnej

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-18T12:14:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-18T09:37:06+02:00
Aktualizacja: 2025-04-17T21:05:52+02:00
Aktualizacja: 2025-04-17T20:17:05+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA