Radio zastąpiło ludzi botami, teraz rozmawia z nieżyjącymi Polakami. Żenadometr wyszedł poza skalę
W OFF Radiu Kraków jest obecnie co najmniej wesoło. "Radiowy eksperyment badawczo-medialny" oprócz wyrzucenia ludzkich pracowników zakłada wskrzeszanie wielkich Polaków. Dziennikarze załamują ręce, społeczności literatów chce się płakać, a pokolenie Z ma XD na twarzy.
Od wczoraj praktycznie cała sfera medialna w Polsce żyje kontrowersyjną decyzją likwidatora Radia Kraków, Marcina Pulita, o prowadzeniu radiostacji OFF Radio Kraków niemal w całości przez "narzędzia sztucznej inteligencji AI". Opinię publiczną i internautów wzburzył nie tylko fakt, że prowadzący będą całkowicie syntetyczni, ale i fakt, że jeden z byłych dziennikarzy OFF Radia Kraków przekazał wprost: z radiostacji wyrzucono wszystkich dziennikarzy, by zrobić miejsce dla AI.
OFF Radio Kraków w nowej formule gra od wczoraj, 22 października i już zdążyło - nie bójmy nazywać się rzeczy po imieniu - zażenować internautów. Bowiem gwiazdą wczorajszej audycji była Wisława Szymborska.
OFF Radio Kraków w nowej formule żenuje. Emi przeprowadza wywiad z Wisławą Szymborską
Szybko przypomnę, Wisława Szymborska to polska poetka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która zmarła w 2012 roku. Wielka Polka stała się bohaterką pierwszego wywiadu, jaki przeprowadziła Emi, nowa dziennikarka radiostacji OFF Radio Kraków.
Emi, tak jak pozostała dwójka nowych spikerów, nie istnieje. Jest tworem generatywnej sztucznej inteligencji, powstałym przy udziale pracowników radia: Wojciecha Wasiaka i Patrycji Psuj. Postać Wisławy Szymborskiej również została wygenerowana przez AI. To oznacza mniej-więcej tyle, że na polecenie Marcina Pulita wygenerowano rozmowę AI z AI: jednej udającej wyimaginowaną postać "Emi", a drugiej naśladującą nieżyjącą poetkę.
Jeżeli przegapiłeś audycję w radiu, to po internecie krążą obecnie jej fragmenty. Z kolei transkrypcję wywiadu opublikowało samo OFF Radio Kraków.
Internet na przemian śmieje się i płacze, słuchając wywiadu z Szymborską
Na reakcje nie trzeba było długo czekać. Wśród pokolenia Z do którego Pulit adresuje swój "radiowo eksperyment badawczo-medialny" królują komentarze "co to jest" i "XD". Z kolei społeczność dziennikarzy załamuje ręce nad wywiadem.
I tak kończy mój ukochany zawód. W redakcjach zostaną korporaci liczący oszczędności po zwalnianych dziennikarzach, których zastąpiły roboty. Kto następny do wywiadu? Piłsudski? Ale po co się ograniczać do bliższej historii. Niech o chrzcie Polski opowie w Radiu Kraków Mieszko I
- skomentował Robert Feluś na X.
Wywiad nieistniejącego dziennikarza z nieżyjącą Wisławą Szymborską o żyjącej Oldze Tokarczuk to coś, czego co prawda nie spodziewałem się w mediach publicznych, ale bardzo doceniam. Czy mogę prosić o wywiad z Janem III Sobieskim o tym, dlaczego warto płacić abonament RTV?
- napisał Patryk Słowik na X.
Swoje komentarze i przemyślenia opublikował także Remigiusz Grzela, poeta, dramaturg, autor książek i kierownik literacki warszawskiego Teatru Żydowskiego.
Odsłuchałem wywiad, jaki nadało Radio Kraków, ups Off Radio Kraków - dziennikarka Emilia (bot wykreowany przez Sztuczną Inteligencję) z Wisławą Szymborską (także bot), o prawdziwej prozie noblistki Han Kang. I to już nawet nie jest śmieszne, choć pozornie jest. Szef tej rozgłośni wpadł na pomysł, że zatrudni boty, pokazując tym samym, czym dla niego jest zawód dziennikarza. I czym dla niego są media. Niczym. [...]
- skomentował Remigiusz Grzela.
OFF Radio Kraków miało zgodę na wykorzystanie wizerunku Szymborskiej
Jak przekazał serwis Onet Kultura, OFF Radio Kraków dostało zgodę od Fundacji Wisławy Szymborskiej na wykorzystanie wizerunku poetki w wywiadzie. Jednak jak mówi prezes fundacji, Michał Rusinek, nie spodziewano się tego typu publikacji.
Wychodzimy z założenia, że nowoczesne technologie mogą być znakomitymi platformami do promowania poezji, zdobywania nowych czytelników i czytelniczek, zwłaszcza młodych. [...] Powiedziano nam, że będzie to zaznaczone, żeby nikt nie pomyślał, że to prawdziwy wywiad. Zresztą ci, którzy dobrze znali Wisławę Szymborską, też zapewne szybko się zorientowali, że to nie jej słowa
- powiedział Michał Rusinek w rozmowie z Onetem.
OFF Radio Kraków oficjalnie nie opublikowało planów co do dalszych "wywiadów" ze znanymi i zmarłymi. Szefostwo stacji opublikowało oświadczenie, zgodnie z którym żaden pracownik nie został zwolniony. W końcu pracowali na B2B, więc się nie liczy - napisał Bezprawnik.
Więcej na temat sztucznej inteligencji:
Zdjęcie główne: canon_photographer / Shutterstock