REKLAMA

Google ochroni twój smartfon. Do systemu wleciały ważne zabezpieczenia

Google wypuściło ważne nowe zabezpieczenia dla Androida, które ochronią telefon przed kradzieżą. Pokażę, jak je uruchomić.

Zużycie pamięci w Androidzie
REKLAMA

Nowości nie sprawią, że urządzenie będzie trudniejsze do ukradnięcia. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, w której ktoś będzie chciał nam wyrwać telefon z rąk to i tak to zrobi. Rozwiązania obejmują bowiem opcje, które sprawiają, że dane przechowywane na telefonie będą bezpieczne.

REKLAMA

Google wprowadza ochronę przed kradzieżą telefonu z Androidem

Funkcje były dostępne dla nielicznych osób już wcześniej, natomiast teraz trafiają do wszystkich – nawet do nas w Polsce. Co najważniejsze, nie jest wymagana tu aktualizacja systemu Android czy nakładki systemowej. Funkcje są częścią usług Google, a więc skorzysta z nich praktycznie każdy posiadacz telefonu z Androidem – wystarczy tylko system oznaczony liczbą 10 (lub nowszy). Będzie potrzebna aktualizacja usług Google.

Aby uzyskać dostęp do nowych opcji, trzeba wykonać kilka prostych kroków. Po pierwsze, należy wejść do ustawień, wyszukać zakładki Google, kliknąć "Wszystkie usługi", zjechać na dół i w sekcji "Bezpieczeństwo osobiste i bezpieczeństwo urządzenia" kliknąć "Ochrona w razie kradzieży".

Tam znajdziecie nowe funkcje, które polecam wam zaznaczyć. Pierwszą jest Blokada po wykryciu kradzieży, która działa w taki sposób, że czujniki ruchu zamontowane w telefonie mogą wykryć, że ktoś nam wyrwał smartfon z ręki. Wtedy oprogramowanie działa cuda i automatycznie blokuje telefon – jeśli złodziej nie zna hasła, to nie uzyska dostępu do danych i aplikacji na urządzeniu.

Druga opcja to blokada urządzenia offline. Działa w taki sposób, że jeśli ktoś wyłączy internet na skradzionym telefonie (albo po prostu wyjmie kartę SIM), ekran automatycznie się zablokuje. Złodzieje często to robią, aby uniknąć możliwości śledzenia lokalizacji telefonu. To dzisiaj nie stanowi problemu – zarówno na telefonach z Androidem, jak i iPhone działają sieci, które pozwalają zlokalizować nawet wyłączony smartfon.

Trzecią nowością jest Blokada zdalna – to funkcja, która blokuje ekran telefonu z użyciem innego urządzenia. Nawet takiego, które nie jest powiązane z tym samym kontem Google. Działa to na podstawie strony internetowej android.com/lock, na której trzeba wpisać numer telefonu i gotowe – funkcja zdalnie blokuje ekran urządzenia. Aby odblokować smartfon, wystarczy skorzystać ze skonfigurowanej metody - m.in. odcisk palca, czy po prostu kodu PIN.

Google twierdzi, że Blokada zdalna pozwala wyłącznie na zablokowanie ekranu dwa razy dziennie. Aby funkcje działały, trzeba je odpowiednio wcześniej uruchomić. To dosłownie kilka kliknięć, które znacząco podnoszą poziom zabezpieczeń smartfona z Androidem. Jeśli masz telefon z systemem Google – nie zależnie czy jest to np. Google Pixel, czy Samsung, zdecydowanie warto je uruchomić.

REKLAMA

Więcej o nowościach Google przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA