REKLAMA

W Polsce powstaje Centrum Technologii Kosmicznych. Utworzy wielkie oko dla naszej armii

Grupa WB, jedna z czołowych polskich firm z  branży zbrojeniowej, poinformowała właśnie o utworzeniu Centrum Technologii Kosmicznych. To kolejny dowód na to, że nasz kraj poważnie zabiera się za podbój kosmosu.

W Polsce powstaje Centrum Technologii Kosmicznych. Tworzy wielkie oko dla naszej armii
REKLAMA

Centrum Technologii Kosmicznych Grupy WB powstanie w ramach spółki Radmor w Gdyni. Satelity dadzą Polsce niezależność, a Siły Zbrojne RP mają w pełni kontrolować cały system. Oznacza to, że żaden z dostawców usług nie będzie mógł ograniczyć lub wyłączyć dostępnych funkcjonalności.

REKLAMA

Obserwacja 24 godziny na dobę

Pierwszym etapem rozwoju Centrum Technologii Kosmicznych będzie zapewnienie ciągłego dostępu do danych z obserwacji powierzchni Ziemi 24 godziny na dobę bez względu na pogodę. Wymaga to wysłania w kosmos konstelacji satelitów do rozpoznania, które wykorzystują radary ze sztuczną aperturą.

Radar ze sztuczną aperturą (SAR - Synthetic-Aperture Radar) umożliwia obserwowanie tego co jest na ziemi, nawet w przypadku gęstej pokrywy chmur, które wiązka mikrofalowa przenika przecież bez problemu. To samo dotyczy nocy. "Normalne" satelity robiące zdjęcia są po zachodzie słońca praktycznie bezużyteczne.

Tymczasem fale wysyłane przez radar SAR są odbijane od ziemi bez względu na pogodę i porę dobry i pozwalają na utworzenie bardzo szczegółowych obrazów, na których widać wyraźnie budynki, drzewa, pojazdy itp.

Więcej o technologii i broni powstającej w WB Group przeczytasz na Spider`s Web:

Ile satelitów potrzebuje Wojsko Polskie?

Zbieranie informacji o ruchu wojsk przeciwnika wymaga jak najkrótszego czasu pomiędzy kolejnym obrazami tego samego miejsca (tzw. czas rewizyty). Dlatego do zastosowań ściśle wojskowych potrzeba kilku lub kilkunastu satelitów, a nie pojedynczego statku.

Dla Polski oraz regionu Europy Środkowej i Wschodniej wymagana jest konstelacja minimum szesnastu satelitów, tak aby zapewnić czas rewizyty w granicach 60 minut.

Stacja do komunikacji z orbitą

Opracowany przez Centrum Technologii Kosmicznych system ma charakteryzować nowoczesność. To światowej klasy rozwiązanie połączone z unikalną polską kryptografią. W ramach projektu powstanie stacja kontroli naziemnej, umożliwiająca zarządzanie misją i niezakłócony odbiór danych.

REKLAMA

Centrum Technologii Kosmicznych rozważa pozyskanie technologii od kilku różnych partnerów, w tym z Korei Południowej. Stąd podpisanie na niedawnym XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego porozumienia między spółkami Grupy WB (WB Electronics S.A., Radmor S.A. i WB Centrum Kompozytów) i Hanwha Systems.

Utworzenie Centrum Technologii Kosmicznych to dopiero początek. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale polscy inżynierowie są gotowi je podjąć. Możemy być pewni, że w najbliższych latach będziemy świadkami kolejnych sukcesów polskiego przemysłu kosmicznego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA