REKLAMA

Twoje okno będzie stacją bazową 5G. Nadciągają nowe nadajniki

Zwykła szyba w oknie może stać się potężną anteną 5G. Dzięki rewolucyjnemu rozwiązaniu stworzonemu przez japońskie firmy AGC, NTT Docomo i JTower, nasze okna mogą wkrótce zamienić się w miniaturowe stacje bazowe.

Twoje okno będzie stacją bazową 5G. Nadciągają nowe nadajniki
REKLAMA

Fale radiowe o wysokiej częstotliwości, takie jak fale milimetrowe 5G (28 GHz), mogą odbierać i przesyłać duże ilości danych z dużą prędkością, ale ich wysoka liniowość i tłumienie utrudniają im dotarcie do obszarów wewnętrznych. W praktyce oznacza to, że wewnątrz budynków możemy mieć poważne problemy z zasięgiem.

REKLAMA

Jednym z proponowanych rozwiązań jest zainstalowanie FWA-CPE (stacjonarne urządzenia abonenckie z bezprzewodowym dostępem do Internetu) z wbudowaną anteną bezpośrednio na szybie okiennej. To jednak rodzi wiele problemów.

Więcej o technologii 5G przeczytasz na Spider`s Web:

5G w naszych oknach

Nie każdemu podobają się anteny w oknach, a dodatkowo mogą zwiększają one ryzyko "pęknięcia termicznego", kiedy to ciepło generowane przez produkt powoduje pęknięcie zimnej szyby okiennej, do czego dochodzi szczególnie w chłodniejszym klimacie.

Japończycy postanowili przełamać te wyzwania. Tak powstała pierwsza na świecie przezroczysta antena zmieniająca okna w stacje bazowe, którą można przymocować do szyby okna wewnątrz pomieszczenia.

 class="wp-image-4911572"
Nowa przezroczysta antena 5G do montowania w oknach

Nadciągają nowe anteny

Firma AGC opracowała właśnie przezroczystą antenę FWA-CPE dla fali milimetrowej 5G, łączącą szklane podłoże o bardzo niskiej stracie i antenę z fazowanym układem ciekłokrystalicznym firmy ALCAN Systems.

Nowa konstrukcja oddziela FWA-CPE od modułu antenowego i pozwala na zamontowanie przezroczystej anteny na szybie okiennej, umożliwiając utworzenie wewnętrznej strefy Wi-Fi przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu oświetlenia i bez zasłaniania widoku za oknem. Ponadto konstrukcja ta redukuje ciepło wytwarzane przez moduł antenowy, co zmniejsza ryzyko termicznego pęknięcia szyby.

Zastosowana technologia

Rozwiązania 5G firmy ALCAN wykorzystują szeroko zakrojone badania Uniwersytetu w Darmstadt i korzystają z ciekłego kryształu, który jest kontrolowany przez pole elektromagnetyczne. Może to zmienić kierunek odebranej lub przesłanej wiązki bez konieczności fizycznego obracania anteny.

Ciekły kryształ to naturalnie przezroczysty materiał, który umożliwia smukłą, przejrzystą antenę, która rozwiązuje jeden z największych problemów nękających fale milimetrowe 5G.

REKLAMA

Technologia obejmuje specjalną obróbkę szkła pokrytego powłoką Low-E ze specjalną powłoką termiczną. Ostatecznie antena taka oferuje możliwości sterowania wiązką ze stałą przepustowością 28 Gb/s.

To wydarzenie zapoczątkowuje nową erę w telekomunikacji. W przyszłości możemy spodziewać się, że coraz więcej budynków będzie wyposażonych w takie inteligentne szyby. Dzięki temu nasze smartfony, tablety i inne urządzenia będą mogły korzystać z jeszcze szybszego i bardziej stabilnego połączenia z internetem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA