REKLAMA

Służby będą wiedziały, skąd dokładnie dzwonisz. Wiemy, kiedy to się stanie

Ministerstwo Cyfryzacji podało rok uruchomienia ważnego rozwiązania. Usługa będzie miała za zadanie lokalizowanie osób, które są w niebezpieczeństwie.

IMEI w telefonie
REKLAMA

Chodzi o usługę Advanced Mobile Location, która w wielkim skrócie pozwala uzyskać służbom ratunkowym dokładną lokalizację telefonu dzwoniącego na numer alarmowy. Technologia ma docelowo pozwolić skrócić czas oczekiwania na przyjazd służb na miejsce zdarzenia. Według rządu, udostępnienie opcji ma być bliżej niż dalej.

REKLAMA

Advanced Mobile Location potwierdzone. Ministerstwo Cyfryzacji zabiera głos

Rząd poinformował, że Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zatwierdził projekt wdrożenia usługi Advanced Mobile Location. Rozwiązanie wymaga bowiem odpowiedniej infrastruktury, ale też zaangażowania operatorów. Pomijając nieistotne szczegóły techniczne, musicie wiedzieć, że AML jest bardzo potężnym narzędziem.

Pozwala służbom uzyskanie dokładnych danych o lokalizacji telefonu osoby dzwoniącej – nawet do 5 metrów, jeśli osoba stoi na zewnątrz i ok. 25 metrów, w momencie, gdy połączenie jest realizowane z budynku. Bez dodatkowych aplikacji, oprogramowania. Technologia ma bowiem działać automatycznie zarówno na smartfonach z Androidem, jak i urządzeniach Apple iPhone.

Warto zaznaczyć, że AML w Polsce będzie nowością, ale za granicą w innych państwach Unii Europejskiej działa od lat i ratuje wiele osób każdego roku. Usługa została stworzona, aby skrócić czas rozmowy z dyspozytorem i czas reakcji służb. W sytuacjach zagrożenia życia człowieka nierzadko zdarza się, że każda minuta jest na wagę złota. Dzięki lokalizacji służby mogą szybciej dotrzeć na miejsce.

Wdrożenie AML to kwestia maksymalnie trzech lat. W komunikacie na rządowym portalu czytamy, że planowane uruchomienie rozwiązania jest przewidziane na 2027 rok, choć brakuje informacji, czy odbędzie się to bliżej początku, czy końca roku. Obecnie do uruchomienia technologii w Polsce potrzebne są przede wszystkim pieniądze. Mówi się o kwocie ok. 32,6 mln zł, z czego 26 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Advanced Mobile Location w Polsce ma być możliwe dzięki Prawie Komunikacji Elektronicznej (PKE). Nowe przepisy wdrażają nie tylko szereg zasad chroniących konsumentów korzystających z usług telekomunikacyjnych. AML wydaje się dużo ważniejszą częścią PKE.

REKLAMA

Może cię też zainteresować:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA