Bank Pekao zabezpiecza dla przyszłych pokoleń klasyki dzieł sztuki. Oto projekt ARCHIV3

Lokowanie produktu: Bank Pekao

Bank Pekao przenosi swoją pokaźną kolekcję dzieł sztuki do cyfrowego świata. Jeden z największych banków w Polsce rozpoczął tokenizację kolejnych obrazów i zarchiwizował je w Światowym Archiwum Arktycznym.

Bank Pekao zabezpiecza dla przyszłych pokoleń klasyki dzieł sztuki. Oto projekt ARCHIV3

Bank Pekao posiada 1200 dzieł sztuki wybitnych polskich artystów. Wśród nich są m.in. dzieła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Waliszewskiego, Tadeusza Dominika i Lii Kimury, które bank zabezpieczył dla potomnych w tzw. Bibliotece Końca Świata, którą określane jest Światowe Archiwum Arktyczne.

Tak Bank Pekao zabezpiecza dzieła sztuki

Jeden z największych banków w naszym kraju uruchomił projekt ARCHIV3, którego celem jest zabezpieczenie rodzimego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń. Proces w ramach projektu rozpoczyna się od certyfikowanego skanowania dzieł.

Proces wykonania profesjonalnych i certyfikowanych skanów obrazów, tzw. skanów do odtworzenia muzealnego.

Powstają w ten sposób skany do odtworzenia muzealnego. Stosuje się tu aparaty z bardzo czułymi matrycami, które zapewniają drobiazgową cyfryzację dzieł sztuki.

Następnie tworzone są niewymienialne tokeny, które zapisuje się w blockchainie. Rozproszony rejestr blockchaina ma gwarantować trwałość i niezmienność danych. Bank Pekao korzysta tu z ekologicznego blockchaina Aleph Zero, by minimalizować ślad węglowy.

Na koniec skany zostają zapisane na światłoczułych rolkach, które deponuje się w Światowym Archiwum Arktycznym. Gwarantuje ono przetrwanie minimum 1000 lat zgromadzonym tam obiektom.

Na liście znalazło się dziesięć dzieł wybitnych artystów, które zostały stokenizowane i zdeponowane w Bibliotece Końca Świata. Są to:

„Anioł” – Jana Matejki, „Bratki” i „Orzeł” – Stanisława Wyspiańskiego, fragmenty „Bitwy pod piramidami” Wojciecha Kossaka, „Martwa natura i „Kopiec Kościuszki”. Zygmunta Waliszewskiego, Portret dyrektorów Kasy Oszczędnościowej w Krakowie: Zygmunta Kowalskiego i Walentego Staniszewskiego” Juliana Fałata, „Wiosna” i „Jesień” z serii „Cztery pory roku” Tadeusza Dominika oraz dzieło „Mirror of the soul” Lii Kimury.

Czym jest Światowe Archiwum Arktyczne, czyli Biblioteka Końca Świata?

Światowe Archiwum Arktyczne zostało zlokalizowane w archipelagu Svalbard na biegunie północnym. Umieszcza się tu najcenniejsze dla ludzkości dane i dzieła. Zdeponowane są już m.in. manuskrypty Biblioteki Watykańskiej, reprodukcje obrazów Rembrandta, ale również dzieła literackie, takie jak „Boska Komedia” Dantego Alighieri. Spośród polski akcentów warto wymienić również poezję i prozę polskich noblistek - Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk.

Przekazanie stokenzowanych dzieł sztuki ze zbioru Banku Pekao do Światowego Archiwum Arktycznego.

Polski Bank Pekao jest pierwszym bankiem na świecie, który dokonał archiwizacji kultury w Światowym Archiwum Arktycznym. Jest ono określane jednym z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi do przechowywania cennych danych - obok Globalnego Banku Nasion.

Partnerem Pekao w projekcie ARCHIV3 jest firma Degen House, która zajęła się dostarczeniem technologii.

– W Bankowości Prywatnej Banku Pekao stawiamy na kierunek inwestycji alternatywnych, szczególnie tych opartych o sztukę. Poprzez ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w wiecznej sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa

– stwierdził Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.
Lokowanie produktu: Bank Pekao
Najnowsze
Zobacz komentarze