Bank Pekao zabezpiecza dla przyszłych pokoleń klasyki dzieł sztuki. Oto projekt ARCHIV3
Bank Pekao przenosi swoją pokaźną kolekcję dzieł sztuki do cyfrowego świata. Jeden z największych banków w Polsce rozpoczął tokenizację kolejnych obrazów i zarchiwizował je w Światowym Archiwum Arktycznym.
Bank Pekao posiada 1200 dzieł sztuki wybitnych polskich artystów. Wśród nich są m.in. dzieła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Waliszewskiego, Tadeusza Dominika i Lii Kimury, które bank zabezpieczył dla potomnych w tzw. Bibliotece Końca Świata, którą określane jest Światowe Archiwum Arktyczne.
Tak Bank Pekao zabezpiecza dzieła sztuki
Jeden z największych banków w naszym kraju uruchomił projekt ARCHIV3, którego celem jest zabezpieczenie rodzimego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń. Proces w ramach projektu rozpoczyna się od certyfikowanego skanowania dzieł.
Powstają w ten sposób skany do odtworzenia muzealnego. Stosuje się tu aparaty z bardzo czułymi matrycami, które zapewniają drobiazgową cyfryzację dzieł sztuki.
Następnie tworzone są niewymienialne tokeny, które zapisuje się w blockchainie. Rozproszony rejestr blockchaina ma gwarantować trwałość i niezmienność danych. Bank Pekao korzysta tu z ekologicznego blockchaina Aleph Zero, by minimalizować ślad węglowy.
Na koniec skany zostają zapisane na światłoczułych rolkach, które deponuje się w Światowym Archiwum Arktycznym. Gwarantuje ono przetrwanie minimum 1000 lat zgromadzonym tam obiektom.
Na liście znalazło się dziesięć dzieł wybitnych artystów, które zostały stokenizowane i zdeponowane w Bibliotece Końca Świata. Są to:
„Anioł” – Jana Matejki, „Bratki” i „Orzeł” – Stanisława Wyspiańskiego, fragmenty „Bitwy pod piramidami” Wojciecha Kossaka, „Martwa natura i „Kopiec Kościuszki”. Zygmunta Waliszewskiego, Portret dyrektorów Kasy Oszczędnościowej w Krakowie: Zygmunta Kowalskiego i Walentego Staniszewskiego” Juliana Fałata, „Wiosna” i „Jesień” z serii „Cztery pory roku” Tadeusza Dominika oraz dzieło „Mirror of the soul” Lii Kimury.
Czym jest Światowe Archiwum Arktyczne, czyli Biblioteka Końca Świata?
Światowe Archiwum Arktyczne zostało zlokalizowane w archipelagu Svalbard na biegunie północnym. Umieszcza się tu najcenniejsze dla ludzkości dane i dzieła. Zdeponowane są już m.in. manuskrypty Biblioteki Watykańskiej, reprodukcje obrazów Rembrandta, ale również dzieła literackie, takie jak „Boska Komedia” Dantego Alighieri. Spośród polski akcentów warto wymienić również poezję i prozę polskich noblistek - Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk.
Polski Bank Pekao jest pierwszym bankiem na świecie, który dokonał archiwizacji kultury w Światowym Archiwum Arktycznym. Jest ono określane jednym z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi do przechowywania cennych danych - obok Globalnego Banku Nasion.
Partnerem Pekao w projekcie ARCHIV3 jest firma Degen House, która zajęła się dostarczeniem technologii.
– W Bankowości Prywatnej Banku Pekao stawiamy na kierunek inwestycji alternatywnych, szczególnie tych opartych o sztukę. Poprzez ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w wiecznej sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa
– stwierdził Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.