Oto sposoby na bezstresowe planowanie wakacji. Pomogą te strony i aplikacje
Koniec roku szkolnego to dla niektórych początek planowania wakacyjnego wyjazdu. Końcówka czerwca, cały lipiec i sierpień to najczęściej wybierane miesiące na zorganizowany urlop. Niektórzy biorą się za przygotowania wycieczki dużo wcześniej, bo wszystko dokładnie analizują (pogodę, terminy), kalkulują (koszty przejazdu/przelotu, pobytu), szukają (zakwaterowania, atrakcji turystycznych), inni decydują się na ostatnią chwilę. Jedni zdają się na fachowców (biura podróży, strony z wyszukiwarką ofert), inni działają na własną rękę. Bez względu na to, do której grupy należysz, w poniższym tekście znajdziesz coś dla siebie.
Cel podróży
Chyba bez względu na budżet każdy z nas najpierw wybiera miejsce, do którego chciałby się udać. Największą popularnością wśród Polaków niezmiennie cieszą się Turcja, Egipt, Tunezja, Grecja, Hiszpania, Bułgaria i Chorwacja. W czołówce znajdują się również dwie wyspy na Morzu Śródziemnym, czyli Cypr i Malta, oraz dwa małe kraje Półwyspu Bałkańskiego, czyli Albania i Czarnogóra. Wiele osób wybierze się również na wypoczynek nad polskie morze, gdyż nadal jest to najprostszy sposób na wakacje.
Gdy już zdecydujemy się na kraj, mamy w zasadzie dwie opcje: albo udajemy się do biura podróży, albo kontynuujemy organizację wyjazdu na własną rękę. Nie musisz jednak wybierać stacjonarnego biura touroperatora. I tak na przykład portal Wakacje.pl oferuje szeroki wybór wycieczek, których zakres i preferencje wybieramy już na poziomie strony startowej. Po zaznaczeniu celu podróży, dat oraz miejsca wylotu/wyjazdu, otrzymasz szereg ofert, które poprzez odpowiednie filtry w menu bocznym zawęzisz według swoich potrzeb. Na Wakacje.pl możesz dopasować urlop w najdrobniejszym szczególe. Ustawisz zarówno preferencje co do standardu hotelu, jego odległości od lotniska/plaży, jak i liczby posiłków czy dostępności Wi-Fi.
Po wyborze oferty możesz doprecyzować dodatkowe opcje (jak np. pokój z widokiem na morze/ogród), zakres ubezpieczenia, dodatkowy bagaż lub udogodnienia dla dziecka czy osoby niepełnosprawnej. Przedstawiciel strony zaopiekuje się nami jak pracownik biura podróży – wszelkie formalności będziemy mogli przedyskutować telefonicznie, mailowo lub udać się do stacjonarnych oddziałów portalu, w zależności od preferencji finalizacji zakupu wycieczki.
A co jeśli zdecydujemy się na samodzielność?
Po wybraniu kraju, szukamy transportu. W zależności od liczby podróżujących z nami osób najczęściej mamy do wyboru samochód albo samolot. W przypadku tego drugiego, nie musisz szukać lotów na stronach każdego z przewoźników osobno – możesz skorzystać z wyszukiwarek tanich lotów i przeglądać oferty linii lotniczych w jednym miejscu. Najpopularniejsze serwisy, które w tym pomogą to Skyscanner oraz Kiwi.com.
Portale do szukania okazji biletowych wynajdą najlepsze, najtańsze, najszybsze (Skyscanner) lub najlepsze, najtańsze, najkrótsze (Kiwi) połączenie ze wskazanego miejsca wylotu do planowanego miejsca przylotu. Dodatkowo w obu przypadkach możesz wybrać sortowanie po najwcześniejszej (lub najpóźniejszej) godzinie odlotu. Wspomniane wyszukiwarki są bardzo proste i intuicyjne, a mnogość algorytmów zaoszczędza naprawdę dużo czasu w szukaniu.
Wybraliśmy loty – gdzie będziemy spać?
Wspomniane wyżej wyszukiwarki lotów oferują na swoich stronach jednoczesne wyszukiwanie noclegów. Skyscanner ma zakładkę Hotele.
Po wpisaniu interesującego nas miasta/regionu, wyniki wyszukiwania możesz posortować według: polecanych obiektów, takich, które mają najlepszą opinię, takich, które mają najwięcej gwiazdek, tych, które oferują najniższą cenę oraz tych, które spełnią nasze oczekiwanie odnośnie do odległości od jakiegoś punktu orientacyjnego.
Na Kiwi.com wyszukiwanie noclegów jest sprzężone z portalem, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Booking.com, bo o nim mowa, oferuje różne formy zakwaterowania w elastycznym przedziale cenowym. Możesz skorzystać z proponowanych miejsc noclegowych, dopasowanych do Twojego wyszukiwania lotów, ale możesz też wejść bezpośrednio na stronę portalu i szukać zakwaterowania według własnych kryteriów. Polem startowym jest wpisanie miejsca, w którym chcesz się zatrzymać, interesujących dat zameldowania i wymeldowania oraz liczby osób. Filtry w panelu bocznym pozwolą nam zawęzić wyszukiwanie do najbardziej wygodnych opcji. A wybrać można chyba dosłownie wszystko: od sauny czy widoku na rzekę przez udogodnienia dla osób wysokich/niskich (np. umywalka), aż po rozrywki dostępne nieopodal (pole golfowe czy miejsce do wędkowania).
Wybierz mądrze
Jeśli wyspecjalizowane portale do wyszukiwania tanich lotów zaoszczędzą nam czas na szukanie połączeń lotniczych na własną rękę, a do tego zaproponują bardzo korzystne ceny, to zyskujemy podwójnie. Jeśli nie wybierzemy wygórowanych wymagań w kwestii miejsca pobytu, zarówno Wakacje.pl, jak i Booking.com mogą nam zaoferować niedrogi nocleg w dobrym standardzie. We własnym zakresie pozostanie najprawdopodobniej wyżywienie (chyba, że na wyżej wymienionych portalach zaznaczymy interesującą nas opcję posiłków), ale na jedzeniu chyba oszczędzamy najmniej – nie po to wyjeżdżamy za granicę, aby nie spróbować lokalnej kuchni i jej przysmaków.