REKLAMA

Prosta wyszukiwarka bez SI czy grafik? Google wie, że tego potrzebujesz i daje nowy przycisk

Wyszukiwarka Google stanie się jeszcze lepszym miejscem. Z radością z niej skorzystasz, odrzucając m.in. Binga - jeśli nie jesteś fanem sztucznej inteligencji, która coraz mocniej jest nam wpychana na każdym kroku.

15.05.2024 14.09
Google Chrome
REKLAMA

Rewolucja SI już trwa. Niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie, uczenie maszynowe i zaawansowane modele stają się integralnymi częściami naszego życia. Chcesz wyedytować zdjęcie? Spokojnie, dwa kliki i wymażesz ze zdjęcia niepotrzebny tłum. Kiedyś trzeba byłoby nad tym posiedzieć. Potrzebujesz dowiedzieć się, jak rozwiązać problem? Zaraz Gemini od Google'a nadejdzie z pomocą (która może się skończyć fatalnie).

REKLAMA

Ale co, jeśli nie chcesz uczestniczyć w tej rewolucji? Co, jeśli nie chcesz za darmo uczyć SI i masz gdzieś, że komputer podpowie ci potencjalne rozwiązania problemu? Albo po prostu nie chcesz widzieć grafik czy wiadomości podczas wyszukiwania informacji do pracy dyplomowej? Z pomocą przychodzi Wyszukiwarka Google. Jeden klik i pożegnasz się z niepotrzebnymi elementami.

Google dodaje przycisk Web w Wyszukiwarce

Google ogłosiło wydanie nowego filtru wyszukiwania o nazwie Web, który odpowiada potrzebom użytkowników preferujących uproszczone wyniki wyszukiwania.

Ten przywraca wyniki wyszukiwania do prostszego formatu, wyświetlając tylko linki tekstowe do stron internetowych. I nic więcej. Jest to odpowiedź na opinie użytkowników, którzy prosili o opcję bez dodatków takich jak obrazy, filmy i reklamy zakupów, które stały się powszechne w wynikach wyszukiwania.

Po lewej standardowe wyniki wyszukiwania, po prawej z nowym filtrem Web (Źródło: Sean Hollister / The Verge)

Google tłumaczy, że dodano tę funkcję, ponieważ niektórzy użytkownicy mogą preferować takie wyniki. Dlaczego? Podano trzy sytuacje:

  • Badanie długich dokumentów: wyniki tekstowe łatwiej się przeszukuje podczas badań.
  • Wolny internet: filtr pozwala uniknąć ładowania obrazów i filmów, dzięki czemu wyszukiwanie jest szybsze na urządzeniach o ograniczonym dostępie do internetu.
  • Skupienie i prostota: niektórzy użytkownicy po prostu wolą wyszukiwanie oparte wyłącznie na tekście, z mniejszą ilością rozproszeń.

Na urządzeniach mobilnych filtr Web będzie łatwo dostępny obok innych filtrów. Na komputerach stacjonarnych może być ukryty pod opcją Więcej, jeśli Google uzna, że inne filtry są bardziej odpowiednie do Twojego wyszukiwania. W razie potrzeby zawsze możesz znaleźć wszystkie filtry w opcji Więcej.

Na Spider's Web poznasz inne zapowiedzi Google'a z konferencji I/O 2024:

Nowy przycisk trafi również do Polski. Kiedy? Teraz

REKLAMA

Google w swoich odpowiedziach na Twitterze ogłosiło dwie ważne informacje, które z pewnością ucieszą wielu użytkowników: Nowy filtr jest udostępniany w tym momencie na całym świecie. Do "całego świata" zalicza się również nasz kontynent, co oznacza, że przycisk Web (lub najpewniej Sieć w naszej wersji językowej) trafi do nas już niebawem. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA