REKLAMA

Animal Well trafił do PS Plus Extra. To fenomen. Średnia ocen 9/10 mówi sama za siebie

Abonenci usługi PS Plus Extra doczekali się prawdziwej perełki. Animal Well zbiera rewelacyjne recenzje, a średnia ocen to 90 proc. Postanowiłem sprawdzić, o co ten raban.

10.05.2024 16.33
Animal Well trafił do PS Plus Extra. To fenomen. Średnia ocen 9/10 mówi sama za siebie
REKLAMA

Wygląda jak gra z lat 80. Nie przykuwa uwagi niczym konkretnym. Tymczasem media i gracze na całym świecie pieją z zachwytu. Animal Well to kolejna perła niezależnej sceny, zachwycająca poszukiwaczy oryginalnych interaktywnych przygód.

REKLAMA

Sprawdziłem o co ten hałas i ograłem Animal Well na PlayStation 5.

Gra to metroidvania - platformowa przygoda akcji 2D w stylu świetnego Blasphemous 2 czy kultowego Metroid Prime. Metroidvanie charakteryzują się nielinearną strukturą świata oraz łamigłówkami, co odróżnia je od typowych gier platformowych.

To właśnie pierwsza łamigłówka sprawiła, że zrozumiałem: oho, Animal Well nie jest kolejną garażową produkcją jakich wiele, powielająca schematy takich klasyków jak Castlevania. Gra jest niezwykle innowatorska, co wyraża się m.in. w zagadkach.

Obejdzie się bez spoilerów, bo każda łamigłówka to małe dzieło sztuki i nie chcę psuć zabawy grającym. Napiszę tylko, że producent Animal Well uwielbia zmuszać graczy do myślenia wychodzącego poza schematy. Przykładowo: jeśli nie możesz dotrzeć do dźwigni, zmuś podstępem przeciwnika, by to on ją przesunął. Pokonując kolejne plansze, byłem pod wrażeniem nie tyle samej gry, co kreatywności jego producenta.

Animal Well to kolejny po polskim Manor Lords hit tworzony przez jedną osobę.

Za tytułem stoi Billy Basso, pracujący nad grą od 2017 roku. Billy stworzył autorski silnik, pozwalający renderować kilka dwuwymiarowych planów jednocześnie, przy zachowaniu wysokiej responsywnosci nawet na najsłabszych sprzętach. Z tego powodu Animal Well działa rewelacyjnie na Nintendo Switchu.

Od momentu wczorajszej premiery gry, ta doczekała się przytłaczająco pozytywnej reakcji graczy na Steam, z 97 proc. bardzo pozytywnych recenzji. Średnia w agregatorze Metacritic wynosi z kolei 91 proc. To rewelacyjne noty, jasno wskazujące, że mamy do czynienia z produkcją wyjątkową. Stąd mój apel: nie dajcie się zwieść oprawie. Wiem, że nie powala, ale siła gry drzemie zupełnie gdzie indziej.

Animal Well jest do ogarnia za darmo, w ramach PS Plus Extra.

REKLAMA

Posiadacze abonamentu PS Plus Extra na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5 mogą ograć Animal Well w ramach subskrypcji. Jeśli jesteście komputerowymi graczami, możecie zgarnąć tytuł za 63 zł, korzystając z premierowego rabatu wynoszącego 20 proc. Jeśli uwielbiacie gry takie jak Ori, Blasphemous, Hollow Knight czy Metroid Prime, musicie wpisać Animal Well na swoją listę.

Animal Well zadebiutowało na platformach PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA