Jak stworzyć muzykę za pomocą AI? Sztuczna inteligencja wygeneruje ci dowolny utwór
Generowanie muzyki za pomocą sztucznej inteligencji, jest równie proste jak tworzenie obrazów. Wystarczy wpisać odpowiedni prompt, by w ciągu kilku sekund uzyskać pożądany utwór. AI nie tylko zrobi go we wskazanym stylu, ale w razie czego ułoży również treść piosenki.
Jak zrobić muzykę za pomocą AI - nie tylko online, ale i za darmo? Wystarczy skorzystać z serwisów, które wykonają za nas taką pracę po otrzymaniu prostego polecenia. Oczywiście im bardziej zaawansowany prompt, tym lepszy efekt uzyskamy, ale na start można z przyjemnością się nimi pobawić, by poznać możliwości takiego oprogramowania.
Aktualnie w sieci można znaleźć dziesiątki narzędzi dostępnych online, które pozwolą ci na generowanie muzyki za pomocą AI. W tym krótkim poradniku przedstawiamy dwa z nich - Udio i Suno. Wystarczy się w nich zarejestrować za darmo, by otrzymać dostęp do podstawowej funkcjonalności.
Czas generowania utworów przez AI może się różnic w zależności od serwisu - czasami może trwać zaledwie kilka sekund, a w innych trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Dwa zaprezentowane przez nas serwisy obsługują komendy w języku polskim i nie mają problemów z generowaniem piosenek po polsku - co najwyżej mogą się pojawić problemy z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych.
Jak zrobić muzykę za pomocą sztucznej inteligencji?
Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania - wszystko załatwisz za pomocą serwisów uruchomionych bezpośrednio w przeglądarce.
Generowanie muzyki za pomocą AI - Udio
Na start logujemy się do serwisu Udio (np. za pomocą konta Google) i w okienku na górze wpisujemy dowolny prompt, np. Rzewna piosenka o tym, że majówka się skończy i trzeba będzie powrócić do biura, pop rock.
Sugerowane tagi pozwolą wybrać docelowy styl muzyczny, a jeśli chodzi o wokale to możemy w ogóle z nich zrezygnować (Intrumental), kazać AI stworzyć własny tekst (Auto-generated), albo napisać własne zwrotki i refren (Write your own lyrics). W narzędziu dodawania własnego tekstu można również stosować polecenia dodające np. solówkę na saksofonie czy chórki.
Po kliknięciu na przycisk Create i odczekaniu kilkunastu sekund otrzymamy dwa przykładowe wersje demo utworów o długości około 30 sekund - można je potem zremiksować (Remix), rozszerzyć (Extend - przez dodanie dodatkowych sekcji, bądź intra lub outra) albo opublikować na stronie Udio (Publish).
Generowanie muzyki za pomocą AI - Suno
Po zalogowaniu się do serwisu Suno, wybieramy menu Create po lewej stronie ekranu. Tam wpisujemy prompt, np. Piosenka o tym, że Spider's Web to najlepszy portal w internecie, wersja disco polo. W darmowym dostępie możemy określić jedynie, czy ma to być wersja instrumentalna, czy też nie oraz wybrać wersję silnika AI.
Po wygenerowaniu wstępnych wersji możemy uruchomić Custom Mode i tam wprowadzić już własny tekst piosenki, czy też ją rozszerzyć.
- Jak uruchomić lokalnego chatbota AI na karcie graficznej AMD Radeon lub procesorze Ryzen? Poradnik
- Jak dodać obsługę AI do myszki? Ten poradnik ułatwi korzystanie ze sztucznej inteligencji
- Jaka karta graficzna do AI? Ranking najlepszych grafik do sztucznej inteligencji
- TOP 5 darmowych programów do tworzenia muzyki dla początkujących i nie tylko
Darmowe wersje oznaczają dzienne ograniczenia w ilości generowaniu piosenek czy muzyki instrumentalnej (tak jak ma to choćby miejsce w przypadku Microsoft Copilot Designer), jak i w dostępie do bardziej zaawansowanych funkcji. To jednak w zupełności wystarczy, by zapoznać się z możliwościami danej usługi, jak i poeksperymentować z "tworzeniem" muzyki za pomocą AI.