REKLAMA

World Press Photo 2024 - oto najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku

Jury konkursu fotograficznego World Press Photo opublikowało zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Nowa formuła konkursu zupełnie go odmieniła, ale tematyka jest ta sama. Na zdjęciach wciąż dominują historie o desperacji, głodzie, wojnie i stracie, chociaż też wytrwałości, odwadze czy miłości.

03.04.2024 13.25
World Press Photo 2024
REKLAMA

W sumie w ramach konkursu World Press Photo 2024 nagrodzono 24 projekty i przyznano sześć wyróżnień. Dodatkowo, w tym roku jury podjęło wyjątkową decyzję o włączeniu do selekcji dwóch wyróżnień specjalnych. Nagrodzone historie zostaną pokazane milionom ludzi na całym świecie w ramach corocznej wystawy, która odwiedzi ponad 60 lokalizacji na całym świecie. Do 67. edycji konkursu World Press Photo, 3 851 fotografów ze 130 krajów nadesłało aż 61 062 zgłoszenia. Główne tematy zdjęć w tym roku to wojna Izrael-Hamas, kryzys klimatyczny oraz tematyka rodzinna.

REKLAMA
Fot. Adriana Loureiro Fernandez, "Red Skies, Green Waters", New York Times, najlepszy reportaż z regionu Ameryki Południowej / World Press Photo 2024. Na przełomie XIX i XX wieku bogata w ropę naftową Wenezuela była zamożna, ale jej majątek skurczył się w wyniku gwałtownego spadku cen ropy, złego zarządzania, sankcji i niestabilności politycznej. Wycieki ropy z przestarzałej infrastruktury i metan wytwarzany w procesie rafinacji niszczą środowisko. Jednocześnie prawie 82% Wenezuelczyków żyje w ubóstwie. Ta historia w wymowny sposób przedstawia szkodliwy wpływ przemysłu zarówno na środowisko, jak i na tkankę społeczną Wenezueli.

Te ostatecznie wybrane prace są odzwierciedleniem naszego dzisiejszego świata, skupionym na obrazach, które naszym zdaniem zostały wykonane z szacunkiem i uczciwością, które mogą przemawiać uniwersalnie i rezonować daleko poza ich pochodzeniem. Jest to okazja do pochwalenia pracy fotografów prasowych i dokumentalnych na całym świecie – wykonanej z odwagą, inteligencją i pomysłowością – oraz do wzmocnienia znaczenia historii, które opowiadają, często w niewyobrażalnych okolicznościach

- powiedziała Fiona Shields, przewodnicząca globalnego jury WPP oraz szefowa działu fotografii w The Guardian.

World Press Photo mocno się zmienił

Konkurs fotografii prasowej World Press Photo od trzech lat odbywa się w nowej formule, która sprawiła, że mamy do czynienia z zupełnie innymi wyborami. Od lat jury oceniało prace w ramach kategorii tematycznych, takich jak fotoreportaż, portret czy dzika przyroda. W nowej odsłonie konkurs podzielono na regiony świata, z osobnymi jury. Celem jest zwrócenie większej uwagi na mniej znanych twórców oraz tematy naprawdę ważne dla świata. Co z tego wyszło? Możecie zobaczyć w galerii poniżej, gdzie prezentujemy nagrodzone pojedyncze fotografie. Warto też zajrzeć na stronę konkursu, na której znajdziecie także obszerne cykle.

Fot. Jaime Rojo, "Saving the Monarchs", National Geographic, najlepszy reportaż z regionu Ameryki Północnej i Centralnej / World Press Photo 2024. Ludzie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku łączą siły, aby odwrócić ponad 80% spadek populacji motyli wędrownych od połowy lat 90. Przyczyny wymierania obejmują utratę siedlisk lęgowych, zniknięcie mleczu (jedynej diety gąsienic) z powodu rozwoju rolnictwa przemysłowego wzdłuż ich długiej trasy migracyjnej, a ostatnio także zmiany klimatyczne. Ta piękna i mocna historia – symbol jedności w spolaryzowanych czasach – pokazuje, że nadal możemy rozwiązywać problemy dotyczące zmian środowiskowych i ochrony przyrody.

Obserwuję World Press Photo od dobrych 20 lat i nie mam wątpliwości, że zmiany są widoczne. Konkurs nie jest już kopalnią fotograficznych perełek, ikon, które pozostają w pamięci. Mam wrażenie, że bardziej liczy się umiejętność opowiadania historii, niż wykonania naprawdę zapadających w pamięć ujęć. Zamiast ujęć i historii, które dotrą do szerokiego grona odbiorców, mamy raczej opowiadania wizualne aktywistów społecznych, którzy są mocno zaangażowani w regionalne problemy. Do mnie to nie trafia, chociaż rozumiem idee stojące za tymi zmianami. O ile jednak przed laty, z finałowej selekcji konkursu zawsze zapamiętywałem na lata przynajmniej kilka fotografii, tak po raz kolejny w tym roku, nie zapamiętam żadnego. Nie łudzę się też, że autorzy nagrodzonych tu zdjęć realnie coś zmienią na świecie na lepsze.

Fot. Michael Varcas, "Battle for Sovereignty" The Philippine Star, najlepszy reportaż z regionu Azji Południowo-wschodniej i Oceanii / World Press Photo 2024. Chiny wzmacniają swoje roszczenia na Morzu Południowochińskim poprzez budowę nowych wysp i patrole morskie, budząc obawy, że region ten staje się punktem zapalnym o poważnych konsekwencjach dla całego globu. Przez te wody przepływa ponad 30% światowej żeglugi i około połowa wszystkich kutrów rybackich. Chińska marynarka okupuje m.in. Scarborough Shoal, część wyłącznej strefy ekonomicznej Filipin (EEZ), blokując filipińskim rybakom dostęp do naturalnych łowisk. Rząd Filipin dostarcza żywność i olej do łodzi rybackich na morzu, wydłużając w ten sposób czas połowów i dochodząc swoich praw.

Na szczęście, konkurs wciąż jest różnorodny w swojej tematyce. Nagrodzone fotografie opowiadają wiele różnych historii z całego świata.

Każdego roku jurorzy z całego świata przeglądają dziesiątki tysięcy zdjęć, by wybrać wizualnie oszałamiające kadry, które opowiadają historie i mają znaczenie, reprezentując nasz wspólny świat. Tegoroczny wybór obejmuje narracje o desperacji, głodzie, wojnie i stracie, ale także o wytrwałości, odwadze, miłości, rodzinie, marzeniach i większej liczbie motyli, niż ktokolwiek ma prawo oczekiwać

- podkreśla Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawcza World Press Photo.

World Press Photo 2024 - najlepsze zdjęcia pojedyncze

Finał World Press Photo 2024 odbędzie się 18 kwietnia. Wtedy też poznamy laureatów 4 głównych sekcji konkursu. W finale nie znalazłem niestety żadnego polskiego nazwiska.

Najlepsze zdjęcie pojedyncze w regionie Ameryki Północnej i Centralnej

Fot. Charles Fredrick Ouellet, The Globe and Mail, najlepsze zdjęcie pojedyncze w regionie Ameryki Północnej i Centralnej / World Press Photo 2024.

Theo Dagnaud wpatruje się w dal, aby upewnić się, że patrole strażackie opuściły teren i może oznaczyć obszar jako „kontrolowany". Quebec, Kanada, 13 lipca 2023 r. Podsycane przez wysokie temperatury i suche warunki, w 2023 r. przez Kanadę przetoczyły się gigantyczne pożary lasów, dotykając wszystkich 13 prowincji i terytoriów. Rekordowy sezon pożarów rozpoczął się wcześnie i zakończył późno, spalając prawie trzy razy więcej ziemi niż zwykle.

Najlepsze zdjęcia pojedyncze w regionie Azji Południowo-wschodniej i Oceanii

Fot. Eddie Jim, Sydney Morning Herald, najlepsze zdjęcia pojedyncze w regionie Azji Południowo-wschodniej i Oceanii / World Press Photo 2024.

Lokalny przywódca Lotomau Fiafia (72 l.) stoi ze swoim wnukiem Johnem w miejscu, w którym znajdowała się linia brzegowa, gdy był chłopcem. Zatoka Salia, wyspa Kioa, Fidżi, 8 sierpnia 2023 r.

Najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Afryki

Fot. Vincent Haiges, Real 21, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Afryki / World Press Photo 2024.
Fot. Vincent Haiges, Real 21, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Afryki / World Press Photo 2024.

Kibrom Berhane (24 l.) wita swoją matkę po raz pierwszy od czasu wstąpienia do Sił Obronnych Tigray dwa lata wcześniej. Saesie Tsada, Etiopia, 21 września 2023 r.

Najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Ameryki Południowej

Fot. Lalo de Almeida, Folha de Sao Paulo, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Ameryki Południowej / World Press Photo 2024.
Fot. Lalo de Almeida, Folha de Sao Paulo, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Ameryki Południowej / World Press Photo 2024.

W 2023 r. Amazonia doświadczyła najbardziej intensywnej suszy, odkąd prowadzone są rejestry pogodowe. Na zdjęciu rybak spacerujący po wyschniętym korycie odnogi Amazonki, w pobliżu rdzennej społeczności Porto Praia. Tefé, Amazonas, Brazylia, 13 października 2023 r.

Najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Europy

Fot. fot. Adem Altan, Agence France Presse, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Europy / World Press Photo 2024.
Fot. fot. Adem Altan, Agence France Presse, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Europy / World Press Photo 2024.

Mesut Hançer trzyma za rękę swoją 15-letnią córkę Irmak, która zginęła podczas snu, gdy dom jej babci zawalił się podczas trzęsienia ziemi w południowej Turcji. Kahramanmaraş, Turcja, 7 lutego 2023 r.

Najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Azji

Fot. fot. Mohammed Sale, Reuters, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Azji / World Press Photo 2024.
Fot. fot. Mohammed Sale, Reuters, najlepsze zdjęcie pojedyczne w regionie Azji / World Press Photo 2024.

Inas Abu Maamar (36 l.) tuli ciało swojej siostrzenicy Saly (5 l.), która zginęła wraz z czterema innymi członkami rodziny, gdy izraelski pocisk uderzył w ich dom. Khan Younis, Gaza, 17 października 2023 r.

Specjalne wyróżnienie jury World Press Photo 2024

REKLAMA
Fot. Mustafa Hassouna, Anadolu Images, specjalne wyróżnienie jury / World Press Photo 2024.
Fot. Mustafa Hassouna, Anadolu Images, specjalne wyróżnienie jury / World Press Photo 2024.
Fot. Leon Neal, Getty Images, specjalne wyróżnienie jury / World Press Photo 2024.
Fot. Leon Neal, Getty Images, specjalne wyróżnienie jury / World Press Photo 2024.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA