REKLAMA

Równonoc wiosenna 2024. Oto dlaczego jest tak istotna

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Już 20 marca 2024 r. o godzinie 04:06 rozpoczyna się równonoc wiosenna. To nie tylko moment astronomiczny, ale także symboliczny.

19.03.2024 04.40
Równonoc wiosenna 2024. Oto dlaczego jest tak istotna
REKLAMA

20 marca to dzień, w którym dzień i noc zrównoważą się, a Słońce oficjalnie powita wiosnę. Czym dokładnie jest równonoc wiosenna i dlaczego jest tak ważna?

REKLAMA

Co to jest równonoc wiosenna?

Wyobraź sobie, że Ziemia niczym gigantyczny bączek krąży wokół Słońca. W ciągu roku oś Ziemi jest nachylona pod różnymi kątami do promieni słonecznych, co powoduje zjawisko pór roku. W momencie równonocy wiosennej nachylenie to jest równe zero, a promienie słoneczne padają prosto na równik. Dzień i noc stają się wtedy równej długości – stąd nazwa "równonoc".

Wiosenna równonoc zbiega się z pierwszym dniem wiosny według kalendarza gregoriańskiego. To moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana, a my oficjalnie żegnamy zimę na półkuli północnej. Na południowej stronie globu równonoc wiosenna oznacza początek jesieni.

W 2024 r. równonoc wiosenna nastąpi 20 marca o godzinie 04:06 czasu polskiego.

Dlaczego data i godzina się zmieniają?

Równonoc wiosenna nie zawsze wypada 20 marca. Może to być również 19 lub 21 marca. Naszym życiem rządzi kalendarz gregoriański, który zakłada, że rok trwa 365 dni. Jednak Ziemia potrzebuje dokładnie 365 dni, 5 godzin i 48 minut, aby okrążyć Słońce. Dlatego co cztery lata dodajemy dodatkowy dzień – słynne lata przestępne. To właśnie te różnice czasu wpływają na daty i godziny równonocy.

W 2024 r. luty miał 29 dni, w porównaniu do zwykłych 28. Dlatego równonoc wiosenna przypada na 20 marca. Warto wiedzieć, że następna równonoc wiosenna, planowana na 21 marca, spodziewana jest dopiero w 2102 r., a ta ustalona na 19 marca jest przewidziana na 2048 r.

Dlaczego równonoc wiosenna jest tak ważna?

Dla wielu kultur równonoc wiosenna od wieków była symbolem odrodzenia i nowego początku. W starożytnym Egipcie świętowano ją jako narodziny Ozyrysa, boga życia i śmierci. W Persji z kolei był to czas Nowego Roku, a w wielu kulturach europejskich wiązano ją z pogańskimi świętami płodności.

Po długiej zimie Słońce wreszcie zaczyna ogrzewać Ziemię z większą intensywnością. Dni stają się coraz dłuższe, a temperatury stopniowo rosną. Rośliny budzą się do życia, pąki kwiatowe rozkwitają, a zwierzęta wychodzą z zimowego snu.

Równonoc wiosenna to niezwykle ciekawe astronomiczne zjawisko. Warto wykorzystać ten moment, aby wyjść na spacer i podziwiać budzącą się do życia przyrodę.

REKLAMA

Więcej o tym jak Słońce rządzi życiem na ziemi przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA