REKLAMA

Stworzy MEGA KINO, kosztuje niewiele. Projektor Hisense C1 wykorzysta na maksa konsole do gier i filmów

Projektor domowy to od dawna nie jest już tylko sprzęt dla pasjonatów. To nowoczesne urządzenie, dostosowane do potrzeb nowoczesnego widza. Łatwe w użyciu i nastawione na równie nowoczesne formy rozrywki. Kto nie wierzy, niech tylko spojrzy na C1 od Hisense’a. Jest lepiej przystosowany pod seriale i gry wideo od niejednego telewizora.

09.03.2024 19.44
Hisense C1
REKLAMA

Malutkie, eleganckie urządzonko. Stoi sobie niepozornie na szafce w pokoju dziennym. To maleństwo jest jednak w stanie wyświetlić obraz o przekątnej nawet 300 cali, jeżeli ktoś w ogóle ma odpowiednią do tego celu przestrzeń na ekran. I to 300 cali nie byle jakiego obrazu - Hisense C1, bo o nim mowa, bez problemu realizuje założenia formatu Dolby Vision HDR, czyli tego najnowocześniejszego w świecie konsumenckiego RTV.

REKLAMA

Wprowadzenie do Polski projektora Hisense C1 to dobra okazja, aby przypomnieć, że tego rodzaju sprzęt nie jest przeznaczony tylko dla, wybaczcie, wariatów, którzy pasjonują się kinem tak bardzo, że chcą odtworzyć jego atmosferę w domu, mimo rzekomych niedogodności. Taki projektor to bezpośredni konkurent dla nowoczesnego smart TV. Pod niektórymi względami wręcz od niego lepszy.

Dlaczego szerokie pokrycie gamutu barw w projektorze jest ważne? Z tego samego powodu, co w telewizorze. Żywy obraz to przyjemność dla oka.

 class="wp-image-4247366"
Hisense C1, domowy mini projektor 4K HDR

Szerokie pokrycie gamutu barw w projektorze jest ważne, ponieważ pozwala na wierniejsze i bogatsze odwzorowanie kolorów, które widać w rzeczywistości lub na zdjęciach i filmach. Gamut barwny to zbiór kolorów, które urządzenie jest w stanie wyświetlić. Im większy gamut, tym więcej odcieni i nasycenia kolorów można uzyskać.

BT.2020 to standard przestrzeni barwnej, który obejmuje około 75 proc. kolorów widzialnych dla ludzkiego oka. Jest to znacznie więcej niż np. sRGB, który obejmuje około 35 proc. kolorów widzialnych. BT.2020 jest stosowany głównie w telewizji i kinematografii wysokiej rozdzielczości, takiej jak 4K i 8K. W jakim stopniu Hisense C1 pokrywa ten gamut? Ponad normę, bo aż 110 proc. Tak dobry wynik można osiągnąć dzięki zastosowaniu trzech laserów kolorowych (czerwonego, zielonego i niebieskiego), które tworzą miliony czystych i jasnych kolorów. O nich opowiemy za chwilę szerzej, ale już teraz warto zauważyć, że C1, tak jak nowoczesne telewizory, nie będzie miał żadnego problemu z obsługą formatów 4K i HDR, w tym Dolby Vision. Jest to pierwszy na świecie projektor obsługujący szczegółowy obraz w Dolby Vision.

Kolory to nie wszystko, zwłaszcza w HDR. Jak jest z jasnością i kontrastem projektora Hisense C1?

Jasność projektora jest ważna, ponieważ wpływa na jakość i czytelność obrazu, zwłaszcza w warunkach oświetlenia otoczenia. Im wyższa jasność, tym lepiej widoczne są kolory i szczegóły. Jasność projektora mierzy się w lumenach, czyli jednostce strumienia świetlnego. Hisense C1 zapewnia jasność 1600 ANSI lumenów, co również jest bardzo dobrym wynikiem. Niestety to nie oznacza, że C1 się sprawdzi w nasłonecznionym pokoju - ale wystarczy nieznaczne zaciemnienie.

Kontrast wpływa na jakość i szczegółowość obrazu. Im wyższy kontrast, tym lepiej widoczne są detale i głębia obrazu, a kolory są bardziej realistyczne. Kontrast to różnica w jasności między najjaśniejszym a najciemniejszym pikselem obrazu. Kontrast 1600:1 w przypadku projektora Hisense C1 oznacza, że najjaśniejszy piksel jest 1600 razy jaśniejszy niż najciemniejszy. Jest to wartość kontrastu statycznego, która nie uwzględnia wpływu światła otoczenia. Wartość kontrastu dynamicznego, która zależy od zmiany jasności lampy w zależności od sceny, może być znacznie wyższa. To godny pochwały wynik.

Dlaczego projektory laserowe są lepsze od projektorów LED? Dlaczego trójkolorowy laser jest w projektorach najlepszy?

Projektory laserowe mają wiele zalet w porównaniu do projektorów LED. Mają dłuższą żywotność źródła światła, co obniża koszty eksploatacji i wymiany. Zapewniają wyższą jasność i kontrast obrazu, co poprawia jakość i realistyczność projekcji. Projektory laserowe zużywają też mniej energii, ponieważ laser generuje tylko potrzebne kolory, bez marnowania energii na zbędne częstotliwości. Oferują też lepsze odwzorowanie kolorów, ponieważ laser ma szerszy zakres barw niż LED. Na dodatek mają szybszy czas uruchamiania i są cichsze w pracy, ponieważ nie potrzebują wentylatora do chłodzenia.

Trójkolorowy laser, taki jak w Hisense C1, jest najlepszy w projektorach, ponieważ pozwala na uzyskanie pełnego spektrum barw, które są niezbędne do tworzenia obrazu. Laser rozszczepia światło na trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski, które są następnie przetwarzane przez układy optyczne. W ten sposób obraz jest wierny i naturalny.

Hisense C1 to pierwszy taki projektor z pełnią certyfikacją Dolby. Jest zgodny z obrazem Dolby Vision i dźwiękiem Dolby Atmos. Ale co to właściwie znaczy?

 class="wp-image-4247363"
Niewielki Hisense C1 kryje w sobie najnowsze technologie, znane z najlepszych smart TV

Dolby Vision i Dolby Atmos to dwie zaawansowane technologie, które poprawiają jakość obrazu i dźwięku. Dolby Vision zapewnia bogatsze kolory, głębsze czernie i jaśniejsze światła, a Dolby Atmos zapewnia doznania dźwiękowe z trójwymiarowymi efektami. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że sama obsługa tych formatów jeszcze niczego nie rozwiązuje. Telewizor czy projektor z Dolby Vision nie sprawi, że każdy film będzie wyglądał lepiej - a tylko te filmy, które są w tym formacie zakodowane.

Tyle że Dolby Atmos to na dziś niemal jedyny format dźwięku przestrzennego dookólnego, więc twórcy treści rzadko stosują alternatywy. Dolby Vision z uwagi na bycie relatywnie nowym nie jest aż tak powszechny - tym niemniej to właśnie ten format promują czołowi dostawcy treści streamingowych i na nośnikach fizycznych. Hisense C1 jako jedyny projektor w swojej kategorii jest gotów na obie te technologie.

Na dodatek ten projektor świetnie brzmi. Co prawda i tak polecamy rozszerzyć go o zewnętrzny system audio (na co C1 oczywiście pozwala), ale wbudowany system to całkiem potężna jednostka od JBL, zapewniająca zaskakująco dużo dynamiki i niskich tonów.

Nowoczesny projektor to też brak frustracji z ustawianiem go przed seansem. Hisense C1 po prostu działa.

Prawdopodobnie pierwszy kontakt wielu osób z domowym projektorem polegał na kilkunastuminutowym ustawianiu urządzenia, po czym całkowicie mijała chęć na seans. Hisense C1 jest niczym telewizor – użytkownik go włącza, a urządzenie od razu działa. Bez majstrowania przy ostrości i bez ustawiania ekranu, by ten choć przypominał kształtem prostokąt.

C1 używa dwóch kamer i laserowego czujnika TOF do błyskawicznego ustawiania ostrości. Zapewnia też pełną automatyczną regulację ostrości w zakresie aż 40 stopni, wykorzystując do tego bardzo skuteczny algorytm. Wykrywa nawet niedoskonałości na ekranie (czyli u większości widzów: na ścianie) i dokonuje odpowiednich korekt, potrafiąc zamaskować nawet ubytki farby czy przełączniki światła.

A jeszcze do tego obsługuje się go jak najlepsze smart TV. Są na niego aplikacje VOD, obsługuje popularne konsole do gier.

 class="wp-image-4247357"
Hisense C1 gotowy na najnowsze konsole do gier

Hisense C1 pracuje pod kontrolą niemal dokładnie tego samego systemu operacyjnego VIDAA, co telewizory tego producenta. To oznacza identyczną formę obsługi (nie licząc unikalnych dla projektora funkcji), ale też oznacza to dostępność wiodących w Polsce i na świecie aplikacji z filmami, serialami, sportem i innymi treściami telewizyjnymi i wideo. To również zgodność z innymi nowoczesnymi urządzeniami, w tym telefonami czy systemami smart home.

C1 może też pełnić funkcję inteligentnego głośnika, wyłączając swój ekran i oszczędzając energię. Oferuje też input lag na poziomie podobnym co wiodące telewizory na rynku, co oznacza, że można z nim śmiało ruszać do rywalizacji w gry wideo również w trybie online.

Projektor to nie sprzęt dla hobbystów - a wspaniała propozycja dla fanów seriali na Netflixie, filmów i elektronicznych gier. Który wybrać?

REKLAMA

Nie bez powodu za przykład wzięty tu został Hisense C1. Na dziś nie ma na rynku drugiego urządzenia łączącego wszystkie jego zalety. A te, podsumujmy, prezentują się następująco:

  • Wyświetlanie obrazu o przekątnej od 65 do 300 cali w rozdzielczości 4K UHD.
  • Używanie technologii laserowej TriChroma, która zapewnia 110 proc. przestrzeni kolorów BT.2020 i ponad 1,06 mld odcieni kolorów.
  • Obsługa technologii obrazu Dolby Vision i dźwięku Dolby Atmos.
  • Automatyczna kalibracja i natychmiastowe dostosowywanie geometrii i ostrości obrazu dzięki systemowi Auto Magic AI.
  • Jasność 1600 ANSI lumenów, która zapewnia dobrą jakość obrazu nawet w jasnym pomieszczeniu.
  • Wbudowane głośniki o mocy 20 W od JBL.
  • Możliwość łączenia się z urządzeniami za pomocą Apple AirPlay lub Miracast i zgodność z większością usług multimedialnych za sprawą systemu Smart TV Vidaa OS.
  • Jeśli ktoś szuka kompaktowego, przenośnego i inteligentnego projektora, który zapewni wspaniałe wrażenia wizualne i dźwiękowe, Hisense C1 może być bardzo dobrym wyborem. W zasadzie to bardzo trudno o lepszy.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA