REKLAMA

Masz pomysł jak wykorzystać komputer kwantowy? Google uczyni cię bogatym

Wygląda na to, że komputery kwantowe, z którymi wiązaliśmy tak wielkie nadzieje póki co nie znalazły realnego zastosowania. Zmienić chce to Google, które poszukuje użytecznego zastosowania tych maszyn. Oferuje przy tym spore pieniądze.

10.03.2024 19.30
Masz pomysł jak wykorzystać komputer kwantowy? Google uczyni cię bogatym
REKLAMA

"Niebrzydka rzecz, ale czy ma jakieś zastosowanie praktyczne?" jak rzekła młodziutka Cerro do króla Vridanka na ich pierwszej schadzce. Ten cytat z Wiedźmina przyszedł mi do głowy jak tylko dowiedziałem się o nagrodzie ufundowanej przez Google.

REKLAMA

Gigant technologiczny ogłosił właśnie konkurs z imponującą nagrodą 5 mln dol. dla zespołu, który znajdzie realne i użyteczne zastosowanie dla komputerów kwantowych. To nie lada gratka dla naukowców, inżynierów i pasjonatów technologii, którzy od lat zgłębiają tajemnice tej fascynującej dziedziny.

Więcej o niezwykłym świecie komputerów kwantowych przeczytasz na Spider`s Web:

Algorytmy, które pomagają

XPRIZE Quantum Applications to trwający trzy lata globalny konkurs, którego celem jest powstanie algorytmów obliczeń kwantowych (QC), które można zastosować w praktyce, aby pomóc w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Stronę internetową projektu znajdziecie tutaj.

Google zaznacza przy tym, że jest zainteresowane algorytmami, które przyniosą korzyści społeczne, takie jak te opisane w Celach Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Są to między innymi brak głodu, brak ubóstwa, lepsza opieka społeczna i edukacja.

Konkurs jest ściśle powiązany z programem Google Quantum AI, który polega na zbudowaniu wielkoskalowego komputera kwantowego zdolnego zasilić sztuczną inteligencję.

Nowa kwantowa rzeczywistość

Komputery kwantowe mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o pomoc w stawianiu czoła największym wyzwaniom społecznym. W niedawnym badaniu Google pokazało, w jaki sposób komputery kwantowe można wykorzystać do przyspieszenia opracowywania leków, projektowania nowych materiałów do akumulatorów lub konstruowania wydajniejszych reaktorów termojądrowych. 

Jednak dotąd większość algorytmów kwantowych badano głównie w kontekście abstrakcyjnych problemów matematycznych. Mniej pracy włożono w opracowanie algorytmów pod kątem konkretnych, rzeczywistych problemów. 

REKLAMA

Chociaż istnieje wiele powodów do optymizmu co do potencjału obliczeń kwantowych, wciąż nie mamy pewności co do pełnego zakresu tego, w jaki sposób, kiedy i w przypadku jakich problemów w świecie rzeczywistym ta technologia okaże się najbardziej rewolucyjna

- podało Google w komunikacie.

Inicjatywa Google to nie tylko sposób na nagrodzenie innowacyjnych pomysłów, ale przede wszystkim szansa na przyspieszenie rozwoju technologii kwantowych. Odkrycie praktycznego zastosowania komputerów kwantowych może mieć ogromny wpływ na nasze życie i otworzyć drzwi do zupełnie nowej ery technologicznej i rzeczywistości społecznej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA