REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Komputery kwantowe narzędziem zbrodni. Ciemna wizja przyszłości

Komputery kwantowe to urządzenia, które będą w stanie w ciągu kilku sekund wykonywać obliczenia, jakie konwencjonalnym komputerom zajęłyby długie lata. Jak jednak przekonują eksperci, nieodpowiednio użyte będą stanowiły poważne zagrożenie dla stabilności świata.

28.01.2022
15:05
komputer-kwantowy
REKLAMA

Specjaliści bez przesady mówią w tym przypadku o tzw. kwantowej apokalipsie. Przenieśmy się w czasie o kilka lat do przodu. Pierwsze kwantowe komputery pracują już pełną parą. Całe nasze internetowe życie oparte jest od lat o bezpieczne szyfrowanie danych. Niezależnie od tego czy mówimy o kontach e-mail, bankowości elektronicznej czy kontaktach w mediach społecznościowych. Wszystkie nasze dane są zaszyfrowane i w dużej mierze pozostają prywatne. Choć jak od lat powtarzają eksperci, każde dane pozostawiane w internecie powinniśmy traktować jako dostępne publicznie dla każdego i już zawsze.

REKLAMA

Komputery kwantowe mogą złamać szyfry w sekundach

Wszystkie konwencjonalne systemy szyfrowania danych mogą się okazać bezbronne w obliczu mocy obliczeniowej komputerów kwantowych. Za ich pomocą proces łamania szyfrów może skrócić się do pojedynczych sekund.

Patrząc po tym, jak bardzo bezsilne jest dzisiaj państwo w obliczu fali spoofingu telefonicznego, łatwo sobie wyobrazić chaos, który by nam groził, gdyby komputery kwantowe trafiły w niepowołane ręce. Internetowe kradzieże pieniędzy, włamania do kluczowych systemów obronnych czy systemów sterowania wielkoskalowymi instalacjami energetycznymi, w końcu paraliżowanie działań służb porządkowych czy całych rządów. Nagle teoretycznie uporządkowany świat zamieniłby się w jeden wielki festiwal chaosu. I nie byłby to festiwal radosny.

Nic zatem dziwnego, że zarówno rządy jak i największe przedsiębiorstwa informatyczne na świecie przeznaczają olbrzymie pieniądze nie tylko na rozwój komputerów kwantowych, ale także na opracowanie systemów pozwalających się przed nimi bronić. Co więcej, kraje takie jak Stany Zjednoczone silnie ograniczają możliwości podejmowania współpracy z chińskimi firmami, które w najbliższym czasie mogą mieć dostęp do komputerów kwantowych zdolnych infiltrować zabezpieczone informacje przechowywane w sieciach rządowych.

REKLAMA

Jeżeli już zastanawiacie się, czy należy usuwać swoje dane z internetu, to spokojnie - macie jeszcze na to jakiś czas. Technologia komputerów kwantowych bezustannie się rozwija, aczkolwiek do osiągnięcia pełnej sprawności potrzeba jeszcze wielu lat. Co się w ciągu tych lat na polu komputerów kwantowych zdarzy? Nie wiadomo. Ta świadomość niewiedzy napędza z pewnością strach, wszak ciężko w takiej sytuacji zgadywać, przed czym właściwie będziemy musieli się bronić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA