REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińczycy twierdzą, że stworzyli najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie

W 2019 r. gigant technologiczny Google poinformował, że stworzony przez niego komputer kwantowy Sycamore wyposażony w 54 kubity osiągnął supremację kwantową. To próg, gdy sprzęt jest w stanie rozwiązywać problemy nieosiągalne dla komputerów klasycznych.

06.07.2021
20:26
komputer kwantowy
REKLAMA

Po tytule już widać, gdzie pojawiła się poważna konkurencja dla Sycamore. Tak jak i w wielu innych dziedzinach, także i w dziedzinie komputerów kwantowych Chińczycy dążą do uzyskania przewagi. W najnowszym artykule naukowym, badacze z Państwa Środka poinformowali, że opracowany przez nich komputer kwantowy o uroczej nazwie Zuchongzhi rozwiązał wykonał właśnie zadanie, do którego wykorzystał 56 z dostępnych 66 kubitów.

REKLAMA

Co ciekawe, liczby podane przez naukowców nie są tak spektakularne i działające na wyobraźnię, jak w przypadku Amerykanów. Inżynierowie z Google'a informując o swoim sukcesie przekonywali, że Sycamore w zaledwie 3,5 minuty rozwiązał problem, który zwykłemu superkomputerowi (o ile można mówić o „zwykłych” superkomputerach) zająłby nawet 10 000 lat.

Chiński komputer potrzebował natomiast 70 minut na wykonanie zadania, które najszybszemu superkomputerowi na świecie zajęłoby co najmniej osiem lat. Jak jednak zauważają inżynierowie, zadanie to było nawet 100 razy trudniejsze od tego, z którym poradził sobie Sycamore.

Czy zatem Chińczycy już „pozamiatali”?

REKLAMA

Spokojnie, artykuł naukowy opisujący eksperyment na razie został opublikowany na portalu z preprintami naukowymi, ale wciąż nie został zrecenzowany. Należy zatem poczekać na opinię innych naukowców, którzy potwierdzą, czy faktycznie komputer przesunął granice możliwości komputerów kwantowych. Nawet jeżeli tak było, nie oznacza to bynajmniej, że komputery kwantowe za chwilę zejdą pod strzechę.

Wszystkie opracowane dotychczas komputery przystosowane są do bardzo wąskich, specjalistycznych zadań. Przed naukowcami wciąż daleka droga do stworzenia komputerów kwantowych szerszego użytku. Nie zmienia to jednak faktu, że podobnie jak w przestrzeni kosmicznej, tak i w świecie komputerów kwantowych, świat musi bardzo poważnie liczyć się z dużą konkurencją ze strony Chin.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA