REKLAMA

Wiadomo od kiedy mObywatel pomoże przy kolizji. Moduł "stłuczka" to nie koniec nowości

Rządowa aplikacja mObywatel 2.0 otrzyma jeszcze w tym roku ogromną aktualizację, która ucieszy wszystkich zmotoryzowanych. Koniec z noszeniem papierów w schowku - wystarczy tylko telefon. A poseł KO zaproponował coś dla wszystkich obywateli.

22.02.2024 09.12
Wiadomo od kiedy mObywatel pomoże przy kolizji. Moduł "stłuczka" to nie koniec nowości
REKLAMA

mObywatel cieszy się ogromną popularnością. Rządowa aplikacja, zawierająca m.in. cyfrowy dowód osobisty, e-recepty czy możliwość zablokowania numeru PESEL, została pobrana ponad 16 milionów razy. A wkrótce będzie więcej powodów, żeby zainstalować tę aplikację. Jeśli nie dlatego, aby mieć przy sobie dowód, to może po to, żeby uniknąć wypełniania papierowych dokumentów w przypadku szkody komunikacyjnej?

REKLAMA

Moduł Stłuczka w mObywatelu drugiej połowy 2024 roku

Podczas porannej rozmowy w RMF FM z Robertem Mazurkiem, wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka, zdradził nieco informacji dotyczących dodawania nowych funkcji do rządowej aplikacji mObywatel.

Wspomniał o module związanym z weryfikacją stłuczek komunikacyjnych. Zamiast wypełniać papierowe dokumenty i protokoły w przypadku wypadku drogowego, uczestnicy zdarzenia będą mogli zweryfikować swoją tożsamość za pomocą aplikacji.

Mamy kilka pomysłów na rozwinięcie tej aplikacji. Jednym z nich jest funkcja "Stłuczka". Polegałoby to na tym, żeby nie wypełniać papierowych protokołów w przypadku stłuczki, lecz zrobić to za pomocą aplikacji mObywatel, weryfikując wzajemnie swoją tożsamość i wraz z udziałem towarzystw ubezpieczeniowych wysyłać wypełniony protokół online

- wyjaśnił Gramatyka w RMF FM.

Ta funkcja ma zostać dodana do aplikacji mObywatel już w drugiej połowie tego roku!

Wróbel ujawnił również jeszcze jedną propozycję nowej funkcji w aplikacji mObywatel, a mianowicie umieszczenie w niej legitymacji Honorowego Krwiodawcy. Wiceminister podkreślił, że ten dokument, wydawany przez Polski Czerwony Krzyż, może przynosić korzyści, takie jak ulgi podatkowe, dlatego istotne jest jego dostępność online poprzez centralną bazę danych.

Na Spider's Web przeczytasz więcej o zmianach w popularnych aplikacjach:

Poseł KO proponuje dodanie informacji o grupie krwi do aplikacji

Poza typowymi funkcjami, jakie powinny znaleźć się w aplikacji mObywatel 2.0, poseł Koalicji Obywatelskiej, Maciej Wróbel, wskazuje na szereg dodatkowych opcji, które mogłyby przynieść korzyść każdemu obywatelowi. W interpelacji nr 1155 dotyczącej funkcjonalności aplikacji mObywatel, poseł zwrócił uwagę m.in. na brak możliwości wyświetlania danych dotyczących grupy krwi powiązanej z numerem PESEL danego obywatela RP.

Poseł argumentuje, że dodanie tej funkcji do aplikacji mObywatel 2.0 znacznie skróciłoby czas procedur medycznych i zmniejszyłoby liczbę badań wykonywanych w celu ustalenia grupy krwi. W interpelacji Wróbel wprost zapytał ministra cyfryzacji, czy możliwe będzie dodanie do aplikacji informacji o grupie krwi obywatela powiązanej z numerem PESEL.

I jest taka możliwość. Wiceminister cyfryzacji odpowiedział, że resort jest gotowy wprowadzić każdy nowy dokument, pod warunkiem, że jest to "uzasadnione potrzebą biznesową", a także nie występują istotne ograniczenia prawne czy techniczne.

REKLAMA

Jeśli chodzi o usługę związaną z udostępnianiem informacji o grupie krwi w aplikacji mObywatel, konieczna jest analiza ze strony Ministerstwa Zdrowia, dotycząca uzasadnienia takiego podejścia. Zwłaszcza że obecnie Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace rozwojowe nad systemem e-zdrowie, który gromadzi informacje na temat zdarzeń medycznych, w tym wyników badań krwi

- odpowiada wiceminister cyfryzacji.

Oznacza to, że istnieje szansa, iż informacje o grupie krwi zostaną dodane do aplikacji mObywatel 2.0. Może jeszcze w tym roku?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA