REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jedziesz, skręcasz, hamujesz, a samochód robi muzykę. Mercedes pokazał coś fantastycznego

W Mercedesie pojawiła się nowość bazująca na sztucznej inteligencji, która zamienia samochód… w instrument muzyczny.

19.01.2024
7:50
Jedziesz, skręcasz, hamujesz, a samochód robi muzykę. Mercedes pokazał coś fantastycznego
REKLAMA

Z biegiem czasu technologia wprosiła się do niemalże każdej dziedziny - także muzyki. Dzisiaj, aby tworzyć ją wystarczy program typu FL Studio (lub Logic Pro na Maca). Dzięki sztucznej inteligencji utwór można stworzyć jednym poleceniem, ale to nie jedyny sposób wykorzystania AI. Mercedes sprawi, że poczujesz się jak w Cyberpunku, zamieniając samochód w instrument muzyczny.

REKLAMA

Funkcja rodem z Cyberpunka 2077. Jeździsz samochodem i sztuczna inteligencja robi muzykę

Na tegorocznych targach CES 2024 Mercedes ogłosił owoc współpracy z popularnym amerykańskim muzykiem will.i.amem, znanym przede wszystkim z utworów takich jak Scream & Shout czy Feelin’ Myself, czy udziału w hitowym Hall of Fame zespołu The Script. Mowa o funkcji MBUX Sound Drive w samochodach Mercedes-Benz, która… bazuje na sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja w technologii Mercedesa zamienia samochód w wirtualny instrument muzyczny. Działa w taki sposób, że wykrywa ruch auta i na tej podstawie dostosowuje dźwięk. Producent zastosował tu masę czujników wspartych odpowiednim oprogramowaniem, które razem interpretują dynamikę jazdy – przyspieszenie, skręcanie, hamowanie i przekształca ją w różnego rodzaje dźwięki. Dzięki czemu osoba kierująca komponuje muzykę w czasie rzeczywistym.

Jak widać na przedstawionym krótkim 48-sekundowym filmiku, kierujący samochodem will.i.am wykonując kolejne czynności – przyspieszając, zwalniając, skręcając w lewo i prawo, zamienia  ruchy na dźwięki. Tutaj mamy funkcję komponowania własnej muzyki, natomiast odtwarzając dowolny utwór sztuczna inteligencja również go przekształci, niezależnie z jakiego gatunku pochodzi.

Sound Drive nie bazuje tylko na dynamicę jazdy, ale także na warunkach otoczenia – przykładowo, gdy czujniki wykryją deszcz spadający na przednią szybę, dźwięki mają ulec zmianie. Jak twierdzi Mercedes, mają być to kojące rytmy, które redukują stres i poprawiają koncentrację.

Możliwość remiksowania dowolnego, ulubionego utworu wygląda jak coś rodem z Cyberpunka 2077, ale dzięki sztucznej inteligencji jest to rzeczywistość. Oczywiście, wykorzystają ją nieliczni, bo posiadacze Mercedesów wyposażonych w system MBUX 2. generacji.

REKLAMA

Więcej o ciekawych zastosowaniach sztucznej inteligencji na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA