REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Disney zrobił podłogę do chodzenia w miejscu. Nie pytaj, o co chodzi, tylko zobacz ten śmieszny filmik

Najważniejszy wynalazca Disneya ma smykałkę nie tylko do mieczy świetlnych i atrakcji zachwycających w Disneylandach, ale także do technologii, która może zrewolucjonizować całą branżę. HoloTiles autorstwa Lanny'ego Smoota są szansą na to by w okularach VR w końcu dało się chodzić.

24.01.2024
11:57
Disney zrobił podłogę do chodzenia w miejscu. Nie pytaj, o co chodzi, tylko zobacz ten śmieszny filmik
REKLAMA

Chodzenie w VR to problem większy niż wielu się wydaje. Próbując poruszać się w miejscu, gdy gogle wyświetlają nam przemieszczanie się, błędnik i oczy przekazują mózgowi sprzeczne informacje, doprowadzając do zawrotów głowy i mdłości. Z kolei przemieszczanie się podczas ślepego skupienia po grze w najlepszym wypadku sprawi, że trafisz do kompilacji wpadek VR, strącając doniczkę z rośliną.

Wobec tego od dawna inżynierowie próbują znaleźć rozwiązanie tego problemu. Chcą pozwolić chodzić w VR bez stwarzania zagrożenia dla osób postronnych. Prawdopodobnie właśnie się udało tego dokonać, nie Mecie, nie Sony, nie Valve, ani HTC, ale Disney Research.

REKLAMA

HoloTile mogą zrewolucjonizować nie tylko Disneylandy, ale i VR

Kilka dni temu na kanale Disney Research w serwisie YouTube opublikowano filmik poświęcony Lanny'emu Smootowi, inżynierowi koncernu. To wynalazca, który w czasie swojej kariery opatentował ponad setkę technologii i wynalazków, uzyskując tytuł nie tylko najbardziej wpływowego inżyniera w historii firmy, ale i jednego z najbardziej pomysłowych wynalazców w historii czarnoskórej społeczności Stanów Zjednoczonych.

Smoot pracuje dla Walt Disney Imagineering, jednostki Disney odpowiadającej za opracowywanie technologii, które później są implementowane w parkach rozrywki Disney (Disneylandach) na całym świecie.

Filmik powstał nieprzypadkowo, gdyż nazwisko Lanny'ego Smoota w zeszłym tygodniu znalazło się w Narodowej Hali Sław Wynalazców w Stanach Zjednoczonych, obok takich umysłów jak Samuel Morse, Louis Pasteur, Alfred Nobel, Nikola Tesla czy sam Walt Disney. Z tej okazji Smoot zaprezentował swój najnowszy wynalazek: podłogę HoloTile.

Podłoga HoloTile złożona jest z setek maleńkich elementów, które poruszają się we wszystkich kierunkach, zależnie od tego co chce osiągnąć człowiek. Podczas demonstracji systemu Smoot pokazał, jak może chodzić, a dzięki stałemu przesuwaniu się elementów HoloTile jego ciało pozostaje w jednym miejscu.

Co ciekawe, HoloTile jest systemem na tyle inteligentnym, że z jednej podłogi może korzystać kilka osób "idących" w różnych kierunkach we własnym tempie.

Lanny Smoot zaprojektował HoloTile bez myśli o konkretnym zastosowaniu, jednak wróży mu zastosowanie w m.in. grach i VR, podczas imprez w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie grupa ludzi wirtualnie zwiedza dany obiekt lub przy pokazach tanecznych.

Ponadto na pokazowym wideo zaprezentowano możliwość poruszania obiektami znajdującymi się na HoloTile, a nawet samym Lannym Smootem siedzącym na krześle postawionym na HoloTile.

REKLAMA

Więcej na temat VR:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA