REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Logitech Astro A50 X to słuchawki z HDMI do WSZYSTKICH konsol i PC. Inżynier odpowiada nam na pytania

Logitech Astro A50 X to jeden z najciekawszych nowych zestawów słuchawkowych, jakie majaczą na horyzoncie. Inżynierowie Logitecha oraz Astro połączyli siły, stawiając sobie za cel stworzenie uniwersalnego rozwiązania, obsługującego jednocześnie konsole oraz komputery osobiste. Zarówno w obszarze dźwięku, jak i obrazu.

06.12.2023
12:03
Logitech Astro A50 X
REKLAMA

Dawno nie widziałem tak ciekawej nowości na rynku zestawów słuchawkowych jak Logitech Astro A50 X. Zaplanowana na początek 2024 roku konstrukcja to coś więcej niż kolejne słuchawki bezprzewodowe z ładującą stacją bazową. Base Station w modelu Logitech Astro A50 X posiada nie tylko porty USB podłączane do konsol/PC, ale również porty HDMI umożliwiające pełną współpracę audio/wideo z wszystkimi konsolami do gier jednocześnie.

REKLAMA

Logitech Astro A50 X to słuchawki z unikalną stacją bazową z portami HDMI, obsługującą PC i konsole jednocześnie.

Stacja bazowa dla słuchawek bezprzewodowych, którą podłączamy do więcej niż jednego urządzenia, to nic nowego. Tego typu rozwiązanie oferuje np. SteelSeries w swoim flagowym, bardzo udanym modelu Nova Pro Wireless, serwując zunifikowaną obsługę PS5 i Xboksa. Logitech postanowił pójść krok dalej, łącząc nie tylko audio, ale również źródła wideo w jeden spójny ekosystem przesyłu sygnałów.

W modelu Logitech Astro A50 X stacja bazowa posiada nie tylko porty USB zapewniające kompatybilność dźwiękową z kilkoma urządzeniami do gier jednocześnie, ale również porty HDMI. Dzięki nim stacja bazowa jest połączona z telewizorem wyłącznie jednym kablem, a całą resztę złączy można schować za szafką RTV - Logitech bierze je wszystkie na siebie, dbając o zgodność audio i wideo.

Po co HDMI w zestawie słuchawkowym? Logitech Astro A50 X chce być hubem gier na PC i konsolach.

Stacja bazowa w modelu Logitech Astro A50 X posiada - poza złączami USB-C - trzy porty HDMI 2.1. Dwa to wejścia, jedno to wyjście. Oba wejścia łączymy z konsolami PlayStation 5 oraz Xbox Series, wyjście podłączamy z kolei do telewizora lub monitora. Do tego dodatkowy port USB-C podłączamy do PC, zyskując w ten sposób dwie korzyści:

 • Obsługę audio trzech platform jednocześnie (PS5, X, PC).
 • Przesył obrazu pass-through obu konsol do TV jednocześnie

Warto zauważyć, że swojego wejścia pass-through nie otrzymały komputery osobiste. To rozsądne założenie, z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, PC znacznie częściej podłączamy do monitorów niż telewizorów. Po drugie, coraz częściej robimy to przy użyciu innych portów niż HDMI, np. DisplayPort czy USB-C. Dlatego podstawka ładująca wysyła dźwięk bezprzewodowy z PC na słuchawki, ale nie rywalizuje o kabel z monitorem.

Niestety, chociaż Logitech Astro A50 X pozwala płynnie przełączać się między Xboksem i PlayStation jako źródłami dźwięku, stacja bazowa nie korzysta z dobrodziejstw standardu HDMI CEC. Oznacza to, że za pośrednictwem słuchawek nie włączymy telewizora ani konsoli. Wielka, wielka szkoda.

Logitech Astro A50 X będzie działać do 24 godzin na jednym ładowaniu, zaoferuje wsparcie Bluetooth i solidny mikrofon.

Jeśli będziemy mieli ochotę na niezdrowy, całodniowy maraton z grami wideo, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Logitech Astro A50 X stanie na wysokości zadania. Sprzęt jest wyposażony w mikrofon z próbkowaniem 16-bitów 48 kHz oraz słuchawki ze wsparciem Hi-Res Audio 24 bit/96 kHz.

Logitech rozpoczął przedsprzedaż modelu, który zadebiutuje na początku 2024 roku. Oficjalna polska cena zestawu słuchawkowego to zawrotne 1749 zł.

Dźwięk:

 • 2x HDMI Audio 24 bit /48 kHz (konsole)
 • 2x USB Audio 16 bit/48 kHz (konsole)
 • 1x USB Audio 24 bit/48 kHz (PC)
 • Przetworniki: 40 mm PRO-G GRAPHENE
 • Zakres częstotliwości: 20 - 20 000 Hz

Mikrofon:

 • Charakterystyka kierunkowa: Wielokierunkowy
 • Pasmo przenoszenia: 60 – 20 000 Hz
 • Częstotliwość próbkowania: 16 bit/48 kHz

Cena: 1749 zł

Miałem okazję zadać kilka pytań inżynierom Logitecha i Astro. W tym o Nintendo Switcha oraz opóźnienie.

Biorąc udział w pokazie dla mediów, skorzystałem z obecności panelu Q&A, zadając producentom nadchodzącego zestawu słuchawkowego kilka kluczowych z mojej perspektywy pytań. Poniżej umieszczam uzyskane odpowiedzi, w formie pigułki informacyjnej.

Co ze wsparciem konsoli Nintendo Switch? Chociaż model Logitech Astro A50 X oficjalnie wspiera konsole Xbox oraz PlayStation, urządzenie Nintendo w zestawie z własną stacją dokującą jest kompatybilne ze słuchawkami, co potwierdziły wewnętrzne testy.

Co z VRR, ALLM, HDR i 4K60+ fps podczas przesyłania wideo? Wszystkie trzy porty HDMI 2.1 o przepustowości 40 Gb/s wspierają standardy ALLM, VRR oraz HDR, oferując możliwość rozgrywki z dobrodziejstwami HDMI 2.1.

Jakie opóźnienie obrazu generuje stacja bazowa przekazująca sygnał HDMI? Producenci słuchawek Logitech Astro A50 X wskazali, że minimalizacja dodatkowego opóźnienia generowanego przez stację bazową to dla nich priorytet. Realne opóźnienie dokładane do wyniku przez base station to 1-2 milisekundy.

Jednoczesny odsłuch z dwóch źródeł bezprzewodowych? Poza standardem 2,4 GHz Lightspeed w stacji bazowej, słuchawki możemy też sparować z urządzeniem za pośrednictwem technologii Bluetooth. W ten sposób możemy dokonywać jednoczesnego odsłuchu z dwóch źródeł w tym samym czasie, np. dźwięku z gry oraz czatu Discord z telefonu przez BT.

Co z włączaniem/wyłączaniem konsol oraz TV przez HDMI CEC? Jak wspomniałem wyżej, Logitech Astro A50 X niestety nie będzie umożliwiał sterowania podłączonymi urządzeniami HDMI.

Wymienne akumulatory? Logitech Astro A50 X nie posiada akumulatorów możliwych do wymiany w locie, metodą hot swap. Jeśli jednak słuchawki rozładowują się, w dalszym ciągu można ich używać bezprzewodowo z podłączonym powberbankiem lub ładowarką USB-C.

REKLAMA

Co z dźwiękiem przestrzennym? Zestaw słuchawkowy Logitech Astro A50 X wspiera standard Dolby Atmos (dożywotnia subskrypcja) oraz Windows Sonic na Windows i Xboksie, a także 3D Audio na PlayStation 5.

Wsparcie dla ANC? Ze względu na otwartą konstrukcję słuchawek, producent nie zdecydował się na aktywną redukcję szumu oraz tryb transparentny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA