REKLAMA

Logitech Astro A50 X to słuchawki z HDMI do WSZYSTKICH konsol i PC. Inżynier odpowiada nam na pytania

Logitech Astro A50 X to jeden z najciekawszych nowych zestawów słuchawkowych, jakie majaczą na horyzoncie. Inżynierowie Logitecha oraz Astro połączyli siły, stawiając sobie za cel stworzenie uniwersalnego rozwiązania, obsługującego jednocześnie konsole oraz komputery osobiste. Zarówno w obszarze dźwięku, jak i obrazu.

Logitech Astro A50 X
REKLAMA

Dawno nie widziałem tak ciekawej nowości na rynku zestawów słuchawkowych jak Logitech Astro A50 X. Zaplanowana na początek 2024 roku konstrukcja to coś więcej niż kolejne słuchawki bezprzewodowe z ładującą stacją bazową. Base Station w modelu Logitech Astro A50 X posiada nie tylko porty USB podłączane do konsol/PC, ale również porty HDMI umożliwiające pełną współpracę audio/wideo z wszystkimi konsolami do gier jednocześnie.

REKLAMA

Logitech Astro A50 X to słuchawki z unikalną stacją bazową z portami HDMI, obsługującą PC i konsole jednocześnie.

Stacja bazowa dla słuchawek bezprzewodowych, którą podłączamy do więcej niż jednego urządzenia, to nic nowego. Tego typu rozwiązanie oferuje np. SteelSeries w swoim flagowym, bardzo udanym modelu Nova Pro Wireless, serwując zunifikowaną obsługę PS5 i Xboksa. Logitech postanowił pójść krok dalej, łącząc nie tylko audio, ale również źródła wideo w jeden spójny ekosystem przesyłu sygnałów.

W modelu Logitech Astro A50 X stacja bazowa posiada nie tylko porty USB zapewniające kompatybilność dźwiękową z kilkoma urządzeniami do gier jednocześnie, ale również porty HDMI. Dzięki nim stacja bazowa jest połączona z telewizorem wyłącznie jednym kablem, a całą resztę złączy można schować za szafką RTV - Logitech bierze je wszystkie na siebie, dbając o zgodność audio i wideo.

Po co HDMI w zestawie słuchawkowym? Logitech Astro A50 X chce być hubem gier na PC i konsolach.

Stacja bazowa w modelu Logitech Astro A50 X posiada - poza złączami USB-C - trzy porty HDMI 2.1. Dwa to wejścia, jedno to wyjście. Oba wejścia łączymy z konsolami PlayStation 5 oraz Xbox Series, wyjście podłączamy z kolei do telewizora lub monitora. Do tego dodatkowy port USB-C podłączamy do PC, zyskując w ten sposób dwie korzyści:

  • Obsługę audio trzech platform jednocześnie (PS5, X, PC).
  • Przesył obrazu pass-through obu konsol do TV jednocześnie

Warto zauważyć, że swojego wejścia pass-through nie otrzymały komputery osobiste. To rozsądne założenie, z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, PC znacznie częściej podłączamy do monitorów niż telewizorów. Po drugie, coraz częściej robimy to przy użyciu innych portów niż HDMI, np. DisplayPort czy USB-C. Dlatego podstawka ładująca wysyła dźwięk bezprzewodowy z PC na słuchawki, ale nie rywalizuje o kabel z monitorem.

Niestety, chociaż Logitech Astro A50 X pozwala płynnie przełączać się między Xboksem i PlayStation jako źródłami dźwięku, stacja bazowa nie korzysta z dobrodziejstw standardu HDMI CEC. Oznacza to, że za pośrednictwem słuchawek nie włączymy telewizora ani konsoli. Wielka, wielka szkoda.

Logitech Astro A50 X będzie działać do 24 godzin na jednym ładowaniu, zaoferuje wsparcie Bluetooth i solidny mikrofon.

Jeśli będziemy mieli ochotę na niezdrowy, całodniowy maraton z grami wideo, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Logitech Astro A50 X stanie na wysokości zadania. Sprzęt jest wyposażony w mikrofon z próbkowaniem 16-bitów 48 kHz oraz słuchawki ze wsparciem Hi-Res Audio 24 bit/96 kHz.

Logitech rozpoczął przedsprzedaż modelu, który zadebiutuje na początku 2024 roku. Oficjalna polska cena zestawu słuchawkowego to zawrotne 1749 zł.

Dźwięk:

  • 2x HDMI Audio 24 bit /48 kHz (konsole)
  • 2x USB Audio 16 bit/48 kHz (konsole)
  • 1x USB Audio 24 bit/48 kHz (PC)
  • Przetworniki: 40 mm PRO-G GRAPHENE
  • Zakres częstotliwości: 20 - 20 000 Hz

Mikrofon:

  • Charakterystyka kierunkowa: Wielokierunkowy
  • Pasmo przenoszenia: 60 – 20 000 Hz
  • Częstotliwość próbkowania: 16 bit/48 kHz

Cena: 1749 zł

Miałem okazję zadać kilka pytań inżynierom Logitecha i Astro. W tym o Nintendo Switcha oraz opóźnienie.

Biorąc udział w pokazie dla mediów, skorzystałem z obecności panelu Q&A, zadając producentom nadchodzącego zestawu słuchawkowego kilka kluczowych z mojej perspektywy pytań. Poniżej umieszczam uzyskane odpowiedzi, w formie pigułki informacyjnej.

Co ze wsparciem konsoli Nintendo Switch? Chociaż model Logitech Astro A50 X oficjalnie wspiera konsole Xbox oraz PlayStation, urządzenie Nintendo w zestawie z własną stacją dokującą jest kompatybilne ze słuchawkami, co potwierdziły wewnętrzne testy.

Co z VRR, ALLM, HDR i 4K60+ fps podczas przesyłania wideo? Wszystkie trzy porty HDMI 2.1 o przepustowości 40 Gb/s wspierają standardy ALLM, VRR oraz HDR, oferując możliwość rozgrywki z dobrodziejstwami HDMI 2.1.

Jakie opóźnienie obrazu generuje stacja bazowa przekazująca sygnał HDMI? Producenci słuchawek Logitech Astro A50 X wskazali, że minimalizacja dodatkowego opóźnienia generowanego przez stację bazową to dla nich priorytet. Realne opóźnienie dokładane do wyniku przez base station to 1-2 milisekundy.

Jednoczesny odsłuch z dwóch źródeł bezprzewodowych? Poza standardem 2,4 GHz Lightspeed w stacji bazowej, słuchawki możemy też sparować z urządzeniem za pośrednictwem technologii Bluetooth. W ten sposób możemy dokonywać jednoczesnego odsłuchu z dwóch źródeł w tym samym czasie, np. dźwięku z gry oraz czatu Discord z telefonu przez BT.

Co z włączaniem/wyłączaniem konsol oraz TV przez HDMI CEC? Jak wspomniałem wyżej, Logitech Astro A50 X niestety nie będzie umożliwiał sterowania podłączonymi urządzeniami HDMI.

Wymienne akumulatory? Logitech Astro A50 X nie posiada akumulatorów możliwych do wymiany w locie, metodą hot swap. Jeśli jednak słuchawki rozładowują się, w dalszym ciągu można ich używać bezprzewodowo z podłączonym powberbankiem lub ładowarką USB-C.

REKLAMA

Co z dźwiękiem przestrzennym? Zestaw słuchawkowy Logitech Astro A50 X wspiera standard Dolby Atmos (dożywotnia subskrypcja) oraz Windows Sonic na Windows i Xboksie, a także 3D Audio na PlayStation 5.

Wsparcie dla ANC? Ze względu na otwartą konstrukcję słuchawek, producent nie zdecydował się na aktywną redukcję szumu oraz tryb transparentny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA