1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - daj sobie spokój z barachłem i kup prawdziwy gamingowy laptop

Lokowanie produktu: ASUS

Chcesz sprawić sobie nowego gamingowego laptopa, ale kompromisy ci się nie uśmiechają? Po co wybierać modele z beznadziejnym ekranem, czy obudową kiepskiej jakości tylko dlatego, że będą parę złotych tańsze? Postaw na ASUS ROG Strix G16 2023 (G614), a te laptopy niczym cię nie rozczarują.

22.12.2023
9:09
ASUS ROG Strix G16 2023 (G614)

Co pozwala mi sądzić, że laptopy ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) z dedykowanymi kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX to jedne z najlepszych modeli dla gracza? Cóż, powodów jest całkiem sporo. Nie chciałbym się tu rozpisywać, ale... doskonałe podzespoły to tylko preludium. Idealny laptop dla gracza musi oferować znacznie więcej.

W laptopach ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) znajdziemy między innymi technologię MUX, który pozwala na bezpośrednie wykorzystanie wydajnej karty graficznej z pominięciem zintegrowanej, błyskawiczne SSD PCIe 4.0 (które można dodatkowo skonfigurować w matrycę RAID0) i tryb Dynamic Boost który dba o maksymalne wykorzystanie GPU. Technologia Overstroke skraca czas aktywacji klawiszy i poprawia szybkość reakcji, ale zadbano również o szybkie ładowanie, Wi-Fi 6E oraz obecność technologii Dolby Atmos i Dolby Vision. Chłodzenie podzespołów wspiera nie tylko system TriFan, ale również pasta termoprzewodząca na bazie ciekłego metalu. Tak, naprawdę zadbano o każdy detal.

ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - fot. Krzysztof Basel

Dlaczego te laptopy są takie dobre? Bo to sprzęt najwyższej klasy dopracowany w każdym calu. Dba o to również zestaw technologii NVIDIA Max-Q opartych na SI (np. optymalizacja rdzeni, wykorzystanie zasobów, czy użycie mocy), które optymalizują system pod względem wydajności i czasu pracy na baterii.

No i oczywiście - wsparcie układów NVIDIA GeForce RTX serii 4000 i związanych z nimi technologii. Z tymi laptopami możesz śmiało sięgnąć po najlepsze i najbardziej wymagające gry - Cyberpunk 2077 czy Alan Wake 2 nie będą ci straszne. Oczywiście również z aktywnym ray-tracingiem i opcją rekonstrukcji promieni.

Najlepsze dla gracza - laptopy ASUS ROG Strix G16 (2023)

Seria ASUS ROG Strix G16 2023 składa się z kilku modeli. Wszystkie są doskonałe, ale różnice pomiędzy nimi mogą być spore - upewnij się, że wybierzesz model, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

  • Karta graficzna - można wybierać pomiędzy NVIDIA GeForce RTX 4050, 4060, 4070 i 4080
  • Procesor - do dyspozycji są procesory Intel Core i5-13450HX, Core i7-13650HX i Core i9-13980HX
  • Ekran - w każdym przypadku mamy do czynienia z 16-calowymi ekranami 16:10 z obsługą G-Sync i Dolby Vision. Być może wystarczy ci ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 i odświeżaniu 165 Hz, ale na prawdziwych wymiataczy czekają ekrany ROG Nebula o rozdzielczości 2560 x 1600 i odświeżaniu 240 Hz (500 nitów)!

Wszystkie modele procesorów Core 13-tej generacji zastosowane w ROG Strix G16 (2023) są doskonałe, ale trzeba brać pod uwagę, że im wyższy model tym więcej klatek na sekundę nam zapewni - co nie jest bez znaczenia przy ekranach o tak wysokim odświeżaniu.

ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - fot. Krzysztof Basel

Jeśli o chodzi o układ graficzny, to po modele z GeForce RTX 4050 mogą sięgnąć najmniej wymagający gracze, a po 4060 osoby lubiące balans pomiędzy ceną a wydajnością. GeForce RTX 4070 to już świadomy wybór gracza, który potrzebuje więcej mocy pod maską, a GeForce RTX 4080 to już prawdziwy mocarz, którego możliwości zadowolą praktycznie każdego.

Co daje GeForce RTX 4000 dla gracza?

Wszystkie układy graficzne w modelach ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) to karty GeForce RTX serii 4000. W skrócie - to aktualnie najlepsze rozwiązanie dla graczy. Wszystkie modele oferują dostęp do najnowszych technologii, które - co można powiedzieć bez żadnej kozery - przeniosły gaming na zupełnie nowy poziom.

Oczywiście już same karty GeForce RTX serii 4000 oferują doskonałą wydajność i co równie istotne, są bardzo energooszczędne. Jednak tym co zmienia zasady gry, to zaszyte w nich technologie dla graczy.

Rdzenie RT - najlepsza wydajność w ray-tracingu

Niemiły dla konkurencji fakt jest taki, że to właśnie karty GeForce RTX serii 4000 oferują najlepszą wydajność w ray-tracingu. Może laptopowe modele układów graficznych NVIDII nie mogą się równać z potężnymi kartami graficznymi dla komputerów desktop, ale i tak oferują najlepsze możliwości w swoim segmencie.

Pozycja lidera wydajności w ray tracingu nie zadowoliła NVIDII, która pomogła wprowadzić path tracing do takich gier jak Cyberpunk 2077. Path tracing zwany jest "pełnym" ray tracingiem, bowiem globalnie ogarnia kwestię oświetlenia w grach, dając przy tym doskonałe efekty.

Przy okazji premiery technologii DLSS 3.5 (o której szerzej za chwilę) NVIDIA zaprezentowała dodatkowo funkcję rekonstrukcji promieni (Ray Reconstruction). W skrócie - ulepsza ona jeszcze bardziej obraz w grach generowany przy użyciu ray-tracingu. Mało tego, bo gry z tą funkcją mogą również działać nieco szybciej.

Rdzenie AI (Tensor) - sztuczna inteligencja w służbie gracza

Nawet w przypadku najpotężniejszych kart NVIDIA GeForce, path-tracing z rekonstrukcją promieni stanowi niewiarygodne obciążanie dla sprzętu. Konieczne stało się stworzenie technologii przyśpieszających działanie gier, a proces ten miały wspomóc właśnie rdzenie Tensor wbudowane w karty GeForce RTX.

ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - fot. Krzysztof Basel

Przy ich udziale powstała technologia DLSS, która obecnie jest jest najlepszą opcją przyśpieszającą gry. DLSS wciąż ewoluuje i doczekała się kolejnych wersji. Co konkretnie nam przyniosły?

  • DLSS 1/2 - zaawansowane skalowanie przyśpieszające działanie gier (dostępne dla wszystkich kart RTX)
  • DLSS 3 - zaawansowane skalowanie w połączeniu z generatorem klatek (FG) i funkcją NVIDIA Reflex zmniejszającą opóźnienia (tylko dla kart RTX serii 4000)
  • DLSS 3.5 - skalowanie + FG + Reflex + rekonstrukcja promieni (tylko dla kart RTX serii 4000)
ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - fot. Krzysztof Basel

Jak widać najciekawsze nowinki, takie jak generator dodatkowych klatek w grach zarezerwowany jest dla najnowszych kart GeForce RTX 4000. To właśnie dzięki tej technologii można osiągnąć kosmiczne wartości klatek na sekundę, co jest tak bardzo istotne przy ekranach o wysokim odświeżaniu - takich jak w laptopach gamingowych ROG Strix G16 2023.

Oczywiście kwestie dotyczące wydajności są kluczowe z punktu widzenia gracza, ale możliwości kart GeForce RTX wykraczają poza to, choćby dzięki kodekowi NVENC.

Wielu z graczy jest również streamerami, a możliwości karty RTX sprawią, że ich stream będzie nie tylko lepszej jakości, ale będzie można również zastosować wiele efektów wspieranych przez AI - a to wszystko dzięki oprogramowaniu NVIDIA Broadcast. Nowoczesny sprzętowy kodek AV1 sprawia, że filmy będą strumieniowane w najlepszym możliwym formacie, który gwarantuje nie tylko szybką transmisję, ale i jej najlepszą jakość. Dzięki rdzeniom Tensor nie tylko usuniemy zakłócenia dźwięku, czy szumy z tła, ale ustawimy wirtualne tło, czy automatyczne kadrowanie. Nowością jest opcja kontaktu wzrokowego, dzięki której będziesz wyglądał jakbyś zawsze patrzył w stronę kamery - niezależnie od tego, gdzie skierujesz wzrok. Istna magia.

ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - fot. Krzysztof Basel

Nagrywasz filmy z rozgrywki i chcesz je później zmontować w emocjonujący film? To właśnie karty RTX pozwolą ci na płynniejszą edycję czy szybszy rendering - GeForce RTX może wspierać cię na każdym kroku.

Zobacz inne artykuły związane ze sprzętem firmy ASUS:

ASUS ROG Strix G16 2023 (G614) - fot. Krzysztof Basel

Połączenie nowatorskich technologii kart GeForce RTX serii 4000 oraz perfekcyjnych laptopów ASUS ROG, dało doskonałe połączenie w postaci modeli Strix G16 2023 (G614). Laptopy zwykle kupujemy na długie lata, więc warto postawić na takie modele, które nie rozpadną się po roku użytkowania i są dopracowane w każdym detalu.

Lokowanie produktu: ASUS
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze