REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Woda na Księżycu powstaje dzięki Ziemi. Zaskakujące odkrycie naukowców

Na Księżycu jest woda. Nie mówimy tu o jeziorach czy rzekach, ale o lodzie ukrytym w cieniu kraterów i w księżycowym pyle na powierzchni. Skąd się tam wzięła? Naukowcy od dawna próbują rozwikłać tę zagadkę. Nowe badania sugerują, że istnieje niezwykły mechanizm tworzenia wody na Księżycu - za pomocą elektronów pochodzących z Ziemi i Słońca.

18.09.2023
17:51
Misja Artemis - ludzie wracają na Księżyc
REKLAMA

Ziemia ma swoją własną tarczę ochronną - magnetosferę. To pole magnetyczne otacza naszą planetę i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ale magnetosfera nie jest stała. Pod wpływem wiatru słonecznego zmienia swój kształt i tworzy długi ogon po stronie nocnej Ziemi. W tym ogonie znajduje się plazma - obszar zawierający wysokoenergetyczne elektrony i jony, które mogą pochodzić zarówno z Ziemi, jak i z wiatru słonecznego.

REKLAMA

Więcej na temat Księżyca przeczytasz na Spider`s Web:

Ogon Ziemi wpływa na Księżyc

Co ma to wspólnego z Księżycem? Otóż Księżyc co miesiąc przechodzi przez ogon magnetyczny Ziemi, gdy znajduje się po stronie nocnej naszej planety. Wtedy jest prawie całkowicie odcięty od wiatru słonecznego, ale nie od światła słonecznego. To stwarza naturalne laboratorium do badania procesów tworzenia się wody na powierzchni księżycowej.

Woda na Księżycu. Kolor niebieski oznacza bogate złoża, kolor czerwony, minimalne występowanie wody.

Zespół naukowców, kierowany przez planetologa z Uniwersytetu Hawajskiego, Shuai Li, przeanalizował dane zdalnego pomiaru, które zostały zebrane przez instrument Moon Mineralogy Mapper na pokładzie indyjskiej misji Chandrayaan 1 między 2008 a 2009 r. Szczególnie interesowały ich zmiany w tworzeniu się wody, gdy Księżyc przechodził przez ogon magnetyczny Ziemi.

Tak powstaje woda na Księżycu

Okazało się, że elektrony z plazmy mają wpływ na procesy pogodowe na Księżycu i mogą pomagać w tworzeniu się wody na jego powierzchni. Jak to się dzieje? Naukowcy wyjaśniają, że elektrony te mogą uderzać w atomy tlenu w skałach księżycowych i wyrywać je z wiązań chemicznych. Następnie te atomy tlenu mogą łączyć się z atomami wodoru z innych źródeł, takich jak meteoryty czy pył kosmiczny, i tworzyć cząsteczki wody.

Magnetosfera Ziemi: 1. łukowa fala uderzeniowa, 2. otok magnetyczny, 3. magnetopauza, 4. magnetosfera, 5. północny płat magnetosferyczny, 6. południowy płat magnetosferyczny, 7. plazmosfera
REKLAMA

Shuai Li odkrył wcześniej, że tlen znajdujący się w ogonie magnetycznym Ziemi powoduje rdzewienie żelaza na obszarach polarnych Księżyca.

Odkrycie to pogłębia nasze zrozumienie związku między Ziemią a Księżycem i wskazuje na nowe możliwości eksploracji. Może też pomóc wyjaśnić pochodzenie lodu wodnego, który wcześniej został odkryty w wiecznie zacienionych regionach Księżyca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA