REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Śliski temat. Chcą zrewolucjonizować nasze toalety

Naukowcy z Chin opracowali coś, co może zmienić nasze korzystanie z toalety. Chodzi o porcelanowe lub ceramiczne muszle klozetowe, które mogą stać się wkrótce przeszłością, jeśli nowy projekt wejdzie do powszechnego użytku. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Huazhong w Chinach wydrukowali w 3D substancję, do której nic nie przywiera.

24.09.2023
15:33
Śliski temat. Chcą zrewolucjonizować nasze toalety
REKLAMA

Śliski temat

REKLAMA

Substancje przylegające do muszli klozetowej to zapewne nie jest temat, o którym można myśleć w kategoriach najnowsze osiągnięcia naukowe, ale chińscy naukowcy mają inne zdanie. Opracowali właśnie superśliską powierzchnię, dzięki której ilość wody koniecznej do spłukania muszli klozetowej może się znacznie zmniejszyć, co w kraju borykającym się z problemami z dostępnością do wody pitnej jest istotnym faktem.

Badacze z Huazhong stworzyli nieprzywierającą muszlę klozetową. Jako materiału użyli mieszanki plastiku i hydrofobowych ziaren piasku połączonych ze sobą za pomocą laserowych technik druku 3D. Wykazano, że odporna na ścieranie superśliska toaleta spłukująca (ARSFT) odpycha syntetyczne odchody, których użyto do testów, a także wiele innych substancji, które testowali naukowcy. Żadna z nich nie była w stanie przyczepić się do powierzchni.

Prezentacja supeśliskiej toalety z Chin

Przygotowany ARSFT pozostaje czysty po kontakcie z różnymi płynami, takimi jak mleko, jogurt, bardzo lepki miód i żel skrobiowy, wykazując doskonałą odporność na złożone płyny. Warto zauważyć, że nawet po 1000 cyklach ścierania papierem ściernym ARSFT zachowuje swoją rekordową super śliskość.

Więcej o najnowszych wynalazkach możecie przeczytać tutaj:

Wysoka trwałość materiału jest ważna. Nieprzywierające powierzchnie zostały opracowane już wcześniej, ale wszystkie miały tendencję do szybkiego zużywania się przy wielokrotnym spłukiwaniu. Wykorzystanie technologii druku 3D umożliwiło naukowcom na uzyskanie pewnej porowatości do powierzchni i na dodanie oleju silikonowego jako środka nadającego poślizg. Obie te innowacje pomogły w uzyskaniu właściwości nieprzywierających małej misy klozetowej, jaką stworzono na potrzeby testów.

Oszczędności wody mogą być kolosalne

REKLAMA

Środek smarujący można uzupełniać, tak aby utrzymać ultraśliskość toalety pozostała niezmieniona w czasie. Naukowcy sugerują, że o ile temat ich badania może budzić zdziwienie i uśmiech, sprawa jest poważna. Do spłukiwania i czyszczenia toalet zużywane są ogromne ilości czystej pitnej wody, więc oszczędności w tym zakresie byłyby na wagę złota. Obecnie na całym świecie każdego dnia zużywamy ponad 141 miliardów litrów świeżej wody do spłukiwania toalet. To niemal sześciokrotność dziennego zużycia wody w Afryce!

Większa część świata ma trudności z dostępem do bezpiecznej czystej wody, a problem ten będzie się nasilał w wyniku zmian klimatycznych. Jednym z państw, które dobrze znają ten problem są właśnie Chiny. Innowacje takie jak ta mogą doprowadzić do istotnej różnicy w naszym zużyciu wody na całym świecie, chociaż śliska koncepcja z Chin musi jeszcze zostać dopracowana i spopularyzowana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA