Łączność polskich służb może zostać sparaliżowana. Wykryto bardzo niebezpieczną lukę
Holenderska firma Midnight Blue znalazła aż pięć ważnych problemów z bezpieczeństwem standardu radiowego TETRA, wykorzystywanego przez wiele agencji rządowych, policyjnych i ratowniczych na całym świecie. W tym w Polsce.
Zestaw usterek, któremu nadano tymczasową nazwę TETRA:BURST, dotyczy wszystkich urządzeń radiowych wykorzystujących ten standard. Pozwalają cyberprzestępcy na odszyfrowanie transmisji w czasie rzeczywistym lub po fakcie. Może wpływać na treść tej transmisji, może namierzyć dane użytkowników lub może nawet unieważnić połączenie - czyli sprawić, że łączność zostanie zerwana.
Ataki są możliwe między innymi za sprawą problemów z Air Interface Encryption (generator kluczy szyfrujących) i algorytmu TEA1, który w zbyt dużym stopniu upraszcza szyfrowanie do tego stopnia, że możliwe jest jego złamanie prostą metodą brute force.
TETRA to standard stworzony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Rzeczony Instytut na razie wstrzymuje się od komentarza i weryfikuje otrzymane doniesienia. Problem jest jednak bardzo poważny. Z TETRA korzystają takie służby, jak ratownictwo, straż pożarna, infrastruktura transportowa czy wiele innych dotyczących infrastruktury o znaczeniu krytycznym. Wysoka podatność na ataki przestępcze może potencjalnie doprowadzić służby do paraliżu komunikacyjnego w obliczu kryzysu.
Czy TETRA jest wykorzystywana w Polsce? Niestety, tak.
TETRA do tej pory była uważana za bezpieczny i dojrzały standard. Korzysta się z niego, między innymi, w Niemczech, Finlandii, Wielkiej Brytanii, w Chinach, Szwecji, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Korei Południowej, Malezji czy nawet w Watykanie. Jest on też wdrożony w Polsce.
Z systemu TETRA korzystają, między innymi, system łączności dyspozytorskiej w Tauron GZE Polska, a także lokalne systemy dla potrzeb Policji w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Łodzi. Podobnie w Gdańsku, pojazdy ZKM wyposażone są w TETRĘ. W system zaopatrzone są również pojedyncze pojazdy pogotowia.