Wyciek danych Polaków. Rządowa strona wreszcie działa - tak sprawdzisz, czy twoje dane są w sieci
Podczas tak dużych wycieków danych, jak ten, który miał miejsce kilka dni temu, liczy się każda minuta - tak dla ofiary, jak i cyberprzestępców. Pokazujemy jak skorzystać z narzędzia, które udostępniło ministerstwo cyfryzacji i samodzielnie sprawdzić, czy jest się ofiarą wycieku.
Od kilku dni polski internet żyje ogromnym wyciekiem danych, który dotknął użytkowników właściwie każdego typu serwisów: od użytkowników bankowości i serwisów w domenie .gov.pl, poprzez klientów Allegro i Morele, a kończąc na użytkownikach poczty Onet czy Facebooka.
Wyciek był na tyle groźny, że zainteresowały się nim polskie władze i udostępniły specjalne narzędzie, dzięki któremu każdy Polak posiadający profil zaufany może sprawdzić, czy jego dane trafiły do sieci. Pomimo niedawnych problemów ze stroną, usługa już działa poprawnie, a my pokazujemy, jak z niej skorzystać.
Zobacz też:
Jak sprawdzić, czy twoje dane wyciekły?
Zacznij od wejścia na stronę bezpiecznedane.gov.pl i zalogowania się na swój profil zaufany. Jeżeli jeszcze nie masz profilu zaufanego, możesz go założyć samodzielnie w kilka minut.
Po zalogowaniu się wyświetli ci się pole tekstowe, w którym możesz sprawdzić, czy twój login i/lub adres email są powiązane z wyciekiem.
Jeżeli dany login lub adres email nie są powiązane z wyciekiem, ukaże się taki o to ekran.
Czynność warto powtórzyć, biorąc pod uwagę, że wielu z nas używa różnych loginów - a niektórzy nawet różnych adresów email. Używając narzędzia, warto wziąć pod uwagę dane, którymi logujesz się do bankowości internetowej, sklepów internetowych i usług e-commerce, serwisów społecznościowych oraz poczty, gdyż to właśnie dane pochodzących z tego typu serwisów zostały przejęte przez hakerów.
Jak podaje CERT Polska, wyciek jest efektem złośliwego oprogramowania, które było zainstalowane na urządzeniach ofiar i "po cichu" zbierało zarówno dane wstukiwane w klawiaturę, jak i te zapisane w przeglądarce. Jeżeli w przeszłości kliknąłeś link zawarty w np. wiadomości SMS lub pobrałeś nieznany załącznik z wiadomości email, istnieje duża szansa, że również jesteś ofiarą wycieku.
Co zrobić, jeżeli jesteś ofiarą wycieku?
Jeżeli strona ministerstwa cyfryzacji pokaże, że jesteś ofiarą wycieku, niezwłocznie zmień hasła. Nie tylko w popularnych polskich serwisach dotkniętych wyciekiem, ale także we wszystkich, w których używałeś podobnego loginu, adresu email, hasła lub ich kombinacji. Pojedynczy wyciek hasła może doprowadzić do przejęcia kont także w innych usługach.
Zalecamy także sprawdzenie, czy dany login lub hasło zostały upublicznione także w ramach innych wycieków, które śledzi narzędzie haveibeenpwned.com.